Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Типи льодовиків

 

Залежно від співвідношення областей живлення і області стоку, від розмірів і форми льодовики поділяються на три основні типи: гірські (або альпійського типу), покривні (або материкового типу) та проміжні.

Гірськими або альпійськими називають відносно малопотужні льодовики високогірських районів, утворення яких пов’язане з різного роду депресіями у рельєфі – западинами, долинами рік, ущелинами тощо. Такого типу льодовики розвинуті в Альпах, Гімалаях, на Тянь-Шані, Памірі, Кавказі та інших гірських районах північної та південної півкуль планети. Характерним в цьому відношенні є льодовик Федченка на Памірі.

Покривні або материкові льодовики утворюються в полярних районах майже на рівні моря. Льодовики цього типу займають величезні площі і мають значну товщину льодового покриву. На відміну від льодовиків альпійського типу, покривні льодовики не мають яскраво виражених форм живлення. Форма таких льодовиків не контролюється рельєфом ложа. Покривні (материкові) льодовики найбільше розвинуті в Гренландії та Антарктиді.

В Гренландії площа зледеніння займає 1,8 млн. км2. Лід покриває майже весь острів, за виключенням його південної частини. Товщина льоду в центральній частині досягає 3400 м. Там, де лід проходить по гірських вершинах і утворює так звані вивідні льодовики, швидкість руху льодовика досягає 20-25 м/добу.

Найбільшим льодовиком планети є Антарктичний льодовик, який займає площу близько 14 млн. км2. В ньому міститься приблизно 24 млн. км3 льоду, що становить 80% від об’єму всіх льодовиків Землі. Окраїнні частини льодовиків, які спустились в море, відколюються і падають в море, утворюючи айсберги. Підхоплені течією, айсберги виносяться в помірні широти, іноді в тропічний пояс, де тануть і зникають.

Айсберги часто досягають надзвичайно великих розмірів (декілька кубічних і навіть десятків кубічних кілометрів). Більша частина айсбергу знаходиться під водою і тільки 1/8 його частина виступає над поверхнею води десятками метрів у висоту.

В Антарктиді щорічно в море змивається до 5 тис. айсбергів.

До льодовиків проміжного (скандинавського) типу відносяться плоскогірні льодовики, які утворюються на горах з плоскою або плосковипуклою вершиною. В центральній частині льодовика такого типу утворюється велика льодяна шапка, від якої в різні боки по схилах і долинах спускаються льодовикові язики. В деяких випадках подібні льодовики можуть виникати не на плоских вершинах, а на випуклих і навіть конусоподібних вершинах гір.

 


Читайте також:

  1. Геологічна діяльність льодовиків
  2. Геологічна робота льодовиків
  3. Геологічна робота льодовиків




Переглядів: 1828

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальні поняття | Геологічна діяльність льодовиків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.