Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Типи зв'язків

Моделі IDEF3

Синтаксис і семантика моделей IDEF3

Основою моделі IDEF3 служить сценарій бізнес-процесу, який виділяє послідовність дій або підпроцесів аналізованої системи. Оскільки сценарій визначає призначення і межі моделі, досить важливим є підбір відповідного найменування для позначення дій. Для підбору необхідного імені застосовуються стандартні рекомендації по переважному використання дієслів і віддієслівних іменників. Наприклад, "Обробити замовлення клієнта" або "Застосувати новий дизайн" — цілком відповідають назви сценаріїв.

Точка зору для більшості моделей повинна бути явним чином документована. Звичайно ця назва набору посадових обов'язків людини, що є джерелом інформації про модельований процес.

Для системного аналітика також важливо розуміння мети моделювання — набору питань, відповідями на які служитиме модель, меж|кордонів| моделювання (які частини системи увійдуть до моделі, а які не будуть в ній відображені) і цільової аудиторії (для кого розробляється модель).

Діаграми. Як і в будь-якій технології моделювання дій, що розглядається в ціх матеріалах, головною організаційною одиницею моделі IDEF3 є діаграма. Взаємна організація діаграм усередині моделі IDEF3 особливо важлива у разі, коли модель свідомо створюється для подальшої публікації або рецензування, що є цілком звичайною практикою при проектуванні нових систем. В цьому випадку системний аналітик повинен поклопотатися про таке інформаційне наповнення діаграм, щоб кожна з них була самодостатньою і в той же час зрозумілої читачу.

Одиниця роботи. Дія.Аналогічно іншим технологіям моделювання, в термінах IDEF3 "одиниця роботи" (Unit of Work — UOW) — інший важливий компонент моделі. Діаграми IDEF3 відображають дію у вигляді прямокутника. Як вже наголошувалося, дії іменуються з використанням дієслів або віддієслівних іменників, кожій з дій привласнюється унікальний ідентифікаційний номер. Цей номер не використовується знов навіть в тому випадку, якщо в процесі побудови моделі дія віддаляється. У діаграмах IDEF3 номеру дії звичайно передує номером його батька (рис. 3.3).

Рис. 3.3. Зображення і нумерація дій в діаграмі IDEF3

Зв'язки. Зв'язки виділяють істотні взаємини між діями. Всі зв'язки в IDEF3 є одно направленими, і, хоча стрілка може починатися або закінчуватися на будь-якій стороні блоку, що позначає дію, діаграми IDEF3 звичайно організовуються зліва направо таким чином, що стрілки починаються на правій і закінчуються на лівій стороні блоків. У табл. 3.1 приведені три можливих типу зв'язків.

Таблиця 3.1

Типи зв'язків в моделі IDEF3

Зображення Назва Призначення
  Часове передування (Temporal precedence) Початкова дія повинна завершитися перш, ніж кінцева дія зможе початися
  Об'єктний потік (Object flow) Вихід початкової дії є входом кінцевої дії. З цього, зокрема, витікає, що початкова дія повинна завершитися перш, ніж кінцева дія зможе початися
  Нечітке відношення (Relationship) Вид взаємодії між початковою і кінцевою діями задається аналітиком окремо для кожного випадку використання такого відношення

Зв'язок типу «Часове передування».Як видно з назви зв'язки цього типа відображають, що початкова дія повинна повністю завершитися, перш ніж почнеться виконання кінцевї дії. Зв'язок повинен бути пойменований так, щоб людині, що проглядає модель, була зрозуміла причина її появи. У багатьох випадках завершення однієї дії ініціює початок виконання іншого, як показано на рис. 3.4. В даному прикладі автор повинен прийняти рекомендації рецензентів, перш ніж почати вносити необхідні зміни в роботу.

 

Рис. 3.4.Зв'язок типу "Передування" між діями 1.1 і 1.2

Зв'язок типу «Об'єктний потік».Однієї з причин, що устрічаються використання зв'язку типу "об'єктний потік" полягає у тому, що деякий об'єкт, що є результатом виконання початкової дії, необхідний для виконання кінцевої дії. Такий зв'язок відрізняється від зв'язку часового передування подвійним кінцем стрілки. Найменування потокових зв'язків повинні чітко ідентифікувати об'єкт, який передається з їх допомогою. Часова семантика об'єктних зв'язків аналогічна зв'язкам передування. Це означає, що початкова дія, що породжує об'єктний зв'язок, повинна завершитися, перш ніж кінцева дія почне виконуватися, як показано на рис. 3.5. У наведеному прикладі рахунок на оплату послуг є результатом виконання дії 1.1. Він необхідний для проведення оплати послуг.

Рис. 3.5. Об'єктний зв'язок між діями 1.1 і 1.2

Зв'язок типу «Нечітке відношення».Зв'язки цього типа використовуються для виділення відносин між діями, які неможливо описати з використанням попередніх або об'єктних зв'язків. Значення кожного такого зв'язку повинно бути визначено, оскільки зв'язки типу "Нечітке відношення" самі по собі не дозволяють ніяких обмежень. Одне із застосувань нечітких відносин — відображення взаємин між паралельними діями, що виконуються. Рис. 3.6 ілюструє фрагмент процесу запуску бензопили з водяним охолоджуванням і нечітке відношення між діями "Запустити двигун" та "Запустити водяний насос". Назва стрілки може бути використана для опису природи відношення, докладніше пояснення може бути приведено у вигляді окремого посилання.

Рис. 3.6. Зв'язок типу «Нечітке відношення»

Найчастіше нечіткі зв’язки використовуються для опису спеціальних випадків зв'язків передування, наприклад, для опису альтернативних варіантів часового передування. Звернемося ще раз до рис. 3.4. На рис. 3.7 вертикальні лінії показують початок і закінчення дій 1.1 і 1.2, що мають попередній зв'язок. Відповідно до рисунку, внесення виправлень в роботу починається ПІСЛЯ ухвалення всіх зауважень від рецензентів.

Рис. 3.7. Часова шкала виконання дії для 2.3

Альтернативна попереднього з рис. 3.4 нечіткого зв'язку представлено на рис. 3.8. В даному прикладі внесення виправлень починається у міру отримання зауважень від рецензентів, тобто до безпосереднього закінчення дії з ухвалення зауважень.

 

Рис. 3.8. Альтернатива зв'язку передування

На рис. 3.9 наведена відповідна цій ситуації часова шкала.

Рис. 3.9. Альтернативна часова шкала

Відзначимо ще раз необхідність чіткого документування часових обмежень між діями, сполученими нечітким відношенням. Як приклад, розглянемо ще одну часову шкалу (рис. 3.10) для рис. 3.4.

 

Рис. 3.10. Інший варіант альтернативної часової шкали

У випадку, зображеному на рис. 3.10, внесення виправлень буде розпочато після отримання перших зауважень, проте буде закінчено ПЕРЕД тим, як всі зауваження від рецензентів будуть одержані і оброблені.

Обидва розглянутих вище з варіантів часової альтернативної шкали можуть мати місце в реальності, тому коректна інтерпретація нечіткого відношення повинна бути документована в моделі. Важливо відзначити, що коректність в цьому випадку означає саме інтерпретацію, яка в точності відображає документовану ситуацію, а не інтерпретацію, ефективнішу для роботи системи, з погляду аналітика.




Переглядів: 1214

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Два типи діаграм в IDEF3 | З'єднання та розгалуження

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.