Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



З'єднання та розгалуження

Завершення однієї дії може ініціювати початок виконання відразу декількох інших дій, або, навпаки, певна дія може вимагати завершення інших дій для початку свого виконання. З'єднання розгалужують або сполучають внутрішні потоки і використовуються для опису розгалуження/сполучення процесу. Вони ще називаються перехрестями (jump) і позначаються JN, де N – порядковий номер перехрестя на діаграмі. Існують два вида з’єднань:

• Розгортаючі з'єднання використовуються для розбиття потоку. Завершення однієї дії викликає початок виконання декількох інших.

• Згортаючі з'єднання об'єднують потоки. Завершення одного або декількох дій викликає початок виконання тільки однієї іншої дії.

У табл. 3.2 об'єднані три типа з'єднання.

 

 

Таблиця 3.2

Типи з'єднань в моделі IDEF3

Графічне позначення Назва Вид Правила ініціації
& З’єднання «і» Розгортаючий Кожна кінцева дія обов’язково ініціалізується
Згортаючий Кожна вихідна дія обов’язково повинна закінчитися
  X З'єднання «Ексклюзивне АБО» Розгортаючий Одна і лише одна початкова дія ініціалізується
Згортаючий Одна і лише одна дія має завершитися
О   З'єднання «АБО» Розгортаючи Одна (або більш) кінцева дія ініціюється
    З'єднання «АБО»   Згортаючий Одна (або більш) початкова дія повинна завершитися

Приклади розгортаючих і згортаючих з'єднань приведені на рис. 3.11.

«I»-з’єднання.З'єднання цього типа ініціюють виконання всіх своїх кінцевих дій. Всі дії, приєднані до згортаючого «І»-з’єднання, повинні завершитися, перш ніж може розпочатися інша дія. На рис. 3.12 після виявлення пожежі ініціюються включення пожежної сигналізації виклик пожежної охорони і починається гасіння пожежі. Запис в журнал проводиться тільки тоді, коли всі три перераховані дії завершені.

Рис. 3.11. Два види з'єднань

 

Рис. 3.12. «І»─з’єднання

З'єднання «Ексклюзивне АБО».Незалежно від кількості дій, причеплених до розгортуючого, або згортуючого «Ексклюзивного АБО», ініційовано буде тільки одне з них, і тому тільки одне з них буде завершене перед тим як будь-яка наступна дія, за згортуючим з'єднанням «Ексклюзивним АБО», зможе розпочатися. Якщо правила активації з'єднання відомі, вони обов'язково повинні бути документовані, або в його описі, або позначкою стрілок, що виходять з розгортаючого з'єднання, як показано на рис. 3.13.

На рис. 3.13 з'єднання «Ексклюзивне АБО» використовується для відображення того факту, що студент не може одночасно бути направлений на лекції з двох різних курсів.

 

Рис. 3.13. З'єднання "Ексклюзивне АБО"

З'єднання «АБО».З'єднання цього типа призначені для опису ситуацій, які не можуть бути описані двома попередніми типами з'єднань. Аналогічно зв'язку нечіткого відношення з'єднання «АБО», в основному, визначається і описується безпосередньо системним аналітиком. На рис. 3.14 з'єднання J2 може активувати перевірку даних чека і (або) перевірку суми готівки. Перевірка чека ініціюється, якщо покупець бажає розплатитися чеком; перевірка суми ж готівки — при оплаті готівкою. І та, й інша дія ініціюється при частковій оплаті чеком і часткової — готівкою.

Рис. 3.14. З'єднання «АБО»

Синхронні і асинхронні з'єднання.У розглянутих прикладах зв'язків "І" та "АБО" ми не зачіпали відносин між початковими і кінцевими діями, що ініціюються розгортаючими з'єднаннями. Всі дії в цих прикладах виконувалися асинхронно, тобто вони не повинні були починати виконуватися одночасно. Проте є випадки, коли час початку, або закінчення паралельно виконуваних дій повинно бути однаковим, тобто дії повинні виконуватися синхронно. Для моделювання такої поведінки системи використовуються синхронні з'єднання. У табл. 3.3 приведені види синхронних з'єднань

Таблиця 3.3

Синхронні з'єднання моделі IDEF3

Графічне позначення Тип Вигляд Правила ініціації
    І Розгортаючий Всі дії почнуться одночасно
  І Згортаючий Всі дії закінчаться одночасно
  Або Розгортаючий Можливо, що декілька дій розпочнуться одночасно
  Або Згортаючий Можливо, що декілька дій закінчаться одночасно
  Ексклю-зивне Або Розгортаючий Неможливо щоб дії розпочалися одночасно
  Ексклю-зивне Або Згортаючий Неможливо щоб дії закінчилися одночасно

Синхронне з'єднання позначається двома вертикальними лініями усередині, що позначають прямокутник на відміну від однієї вертикальної лінії в асинхронному з'єднанні.

Приклад. У багатьох спортивних змаганнях постріл стартового пістолета, запуск секундоміра і початок змагань повинні відбутися одночасно. В іншому випадку змагання буде нечесним. Рис. 3.15 ілюструє модель цього прикладу, побудовану з використанням синхронного з'єднання.

 

Рис. 3.15. Синхронне з'єднання

Відмітимо, що синхронне розгортуюче з'єднання не обов'язково повинно мати парне собі згортуюче з'єднання. Дійсно, дії що починаються одночасно, зовсім не обов’язково закінчуватимуться одночасно, як це видно з прикладу із змаганнями. Також можливі ситуації синхронного закінчення асинхронно дій, що розпочалася.

Парність з'єднань. Всі з'єднання на діаграмах повинні бути парними, з чого виходить, що будь-яке розгортуюче з'єднання має парне собі, згортаюче. Проте типи з'єднань зовсім не обов'язково повинні співпадати. На рис. 3.16 розгортуюче "І"-з’єднання має парне згортаюче «Або»-з’єднання. Інтерпретація з'єднання J1 аналогічна випадку, показаному рис. 3.12. З'єднання J2 інтерпретується таким чином: після включення пожежної сигналізації, і (або) виклику пожежників, і (або) початку гасіння проводиться запис в журнал.

 

Рис. 3.16. Приклад комбінації двох типів з'єднань

Комбінації з'єднань. З'єднання можуть комбінуватися для створення складніших правил галуження (рис. 3.17). Комбінації з'єднання слід використовувати з обережністю, оскільки переобтяжені галуженням діаграми можуть виявитися складними для сприйняття.

Рис. 3.17. Діаграма IDEF3 з комбінацією з'єднання




Переглядів: 742

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Типи зв'язків | Вимоги IDEF3 до опису процесів бізнесу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.