Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Линець М.М.

Пітин М.П.

Хохла А. І.

 

 

ОЛІМПІЙСЬКИЙ СПОРТ В УКРАЇНІ

 

Лекція з навчальної дисципліни

„Олімпійський та професійний спорт”

 

“ЗАТВЕРДЖЕНО”

на засіданні кафедри теорії спорту

„29” серпня 2007 р. протокол № 1

Зав. каф _____________ Ю.Бріскін.

 


1. Олімпійський спорт в Україні до 1992 р.

До 1992 року, коли МОК був визнаний НОК України як самостійної незалежної держави, олімпійський спорт України був складовою частиною олімпійського руху Росії (до 1917 р.), а в подальшому – колишнього СРСР. Це й визначало розвиток українського олімпійського спорту протягом майже цілого століття.

Важливим етапом розвитку спорту на Україні став 1913 рік, коли був утворений Київський олімпійський комітет під керівництвом А.К.Анохіна і в Києві був побудований стадіон. На той час в Україні не було жодної капітальної спортивної споруди. У ці роки в Україні нараховувалось біля 200 різних спортивних колективів, в яких займалося спортом близько 8 тисяч чоловік.

Після Жовтневої революції 1917 року спортивне життя в Україні активізувалося. Почали будуватись спортивні споруди, створюватися нові спортивні організації, зросла кількість людей, що займалися спортом.

У 1923 році в Харкові пройшла І Всеукраїнська спартакіада, в якій взяло участь близько 300 спортсменів з 8 губерній.

На ІУ Всеукраїнській спартакіаді, яка проводилася у 1927 році, на старти різних змагань вже вийшло більше 20 тисяч чоловік. Вперше в змаганнях взяли участь сільські колективи, а також спортсмени Німеччини і Чехословаччини.

Майстерність спортсменів України була показана на І Всесоюзній спартакіаді у 1928 році, де українські спортсмени стали переможцями у багатьох видах спорту – гімнастиці, волейболі, гандболі, баскетболі, водному поло та ін.

Тридцяті роки стали періодом бурного розвитку українського спорту. У 1930 році було відкрито у Харкові Державний інститут фізичної культури України (ДІФКУ). П'ять технікумів фізичної культури працювали в Києві, Дніпропетровську, Одесі, Луганську й Артемівську. У 1931 році в Харкові було відкрито науково-дослідний інститут фізичної культури, а в 1935 р. при ДІФКУ була утворена вища школа тренерів.

В Україні виросла велика група спортсменів вищої кваліфікації. Наприклад, у 1935 році В.Титов встановив два світових рекорди з кульової стрільби. Важкоатлет Г.Попов, застосовуючи науково обгрунтовану систему підготовки, протягом трьох років (1938-1940 р.р.) встановив 126 рекордів СРСР, 79 з яких перевищували світові.

На жаль, спортсмени України майже не мали можливості брати участь у змаганнях за кордоном. Але ті можливості, що мали місце, використовувалися досить пристойно. Так на ІІІ Олімпіаді робочих-спортсменів в Антверпені у 1937 році гімнасти М.Дмітрієв, О.Бокова, Т.Деміденко, А.Зайцева, легкоатлетка З.Синицька, важкоатлети Г.Попов, М.Касьяник, Я.Куценко та інші спортсмени виступили дуже успішно.

Інтенсивно розвивалась база для занять спортом. У 1940 році в Україні було вже 610 стадіонів і комплексних спортивних майданчиків, більше 2,5 тисяч футбольних полів, біля 1,5 тисячі спортивних залів, біля 15 тисяч ігрових майданчиків.

Принципово новий етап розвитку спорту вищих досягнень почався в Україні після визнання МОК Олімпійського комітету СРСР і прийняття рішення про участь у ХУ ОІ в Хельсінки.

Спортивні організації, тренери і спортсмени України включилися в олімпійську підготовку. Не дивлячись на відсутність досвіду участі в міжнародних змаганнях, спортсмени України чудово виступили на ХУ ОІ (10 золотих, 9 срібних і 1 бронзова медаль).

Належно виглядали спортсмени України і на ОІ у 50-60 роки. Кожна четверта золота медаль була українською. В цей період в Україні була вихована плеяда видатних спортсменів сучасного олімпійського руху: гімнасти В.Чукарін, Л.Латиніна, Б.Шахлін; легкоатлети В.Голубничий, В.Крепкіна, важкоатлет Л.Жаботинський, плавчиха Г.Прозуменщикова, веслувальник А.Шапаренко.

Такі результати були відображенням добре відпрацьованої системи підготовки в Україні спортсменів вищої кваліфікації. Основними елементами цієї системи були:

- піклування держави про розвиток фізичного виховання, дитячо-юнацького спорту і спорту вищих досягнень;

- наявність організаційно-методичної системи масового спорту і спорту вищих досягнень;

- широка мережа спортивних споруд, колективів фізкультури, дитячих спортивних шкіл та інших організацій, зайнятих підготовкою спортсменів;

- популярність спорту серед населення України, особливо у дітей і молоді, здорова соціальна атмосфера навколо спорту вищих досягнень;

- ефективна система підготовки тренерів і організаторів спорту в інститутах і технікумах фізичної культури;

- високий рівень розвитку спортивної науки, перш за все теорії і методики спортивного тренування і спортивної фізіології.

Після поразки на Іграх ХІХ Олімпіади в Мехіко (1968) в Україні була значно модифікована система організації підготовки спортсменів, інтенсифікувались будівництво сучасних спортивних споруд, збільшилось фінансування олімпійського спорту, почали створюватися сучасні центри олімпійської підготовки. Велика увага зверталась на підготовку спортивного резерву, централізацію підготовки збірних команд, суттєво була вдосконалена методика підготовки, значно зросли тренувальні й змагальні навантаження.

З'явилося нове покоління видатних спортсменів в Україні, про що свідчать виступи українських спортсменів на Іграх в Сеулі (ХХІІ ОІ, 1988) і в Барселоні (1992).

Досягнення спортсменів України в ці роки були обумовлені в першу чергу інтенсивним розвитком сучасної бази для занять спортом. Комплексні центри олімпійської підготовки включали не тільки стадіони, басейни, зали та інші споруди, але і місця для проживання, харчування, навчання, відпочинку, відновлення та інше.

Аналізуючи рівень розвитку олімпійського спорту в Україні в останні десятиріччя слід відзначити, що основні досягнення були в літніх видах спорту – в першу чергу, в легкій атлетиці, гімнастиці, фехтуванні, різних видах боротьби, гандболі, футболі та інших.

Що стосується зимових видів спорту, то тут вклад спортсменів України у складах збірних команд СРСР не був суттєвим. На різних ЗОІ від України брало участь по декілька спортсменів.

 

2. Сучасний стан олімпійського спорту в Україні

Після визнання Моком НОК України у 1992 році олімпійський рух в Україні став самостійним і відразу зустрівся з великою кількістю складних проблем:

- докорінна перебудова суспільства;

- тяжка економічна криза;

- політична нестабільність,

- відсутність структур керування олімпійським спортом;

- відсутність представництва в міжнародних структурах;

- відсутність кваліфікованих суддів з олімпійських видів спорту;

- відсутність досвідчених тренерів збірних олімпійських команд;

- відсутність достатньої фінансової бази спорту вищих досягнень;

- відсутність серйозної підтримки з боку держави.

Слід відзначити, що до 1992 року вся робота з підготовки збірних олімпійських команд здійснювалася на 90% московськими фахівцями. Виключення складали окремі видатні тренери України, які мали великий досвід роботи в якості головних і старших тренерів збірних олімпійських команд.

Саме силами цих фахівців вже до кінця 1992 року була розроблена концепція підготовки спортсменів України до ХУІІ ЗОІ1994 р. в Лілліхаммері і до Ігор ХХУІ ОЛімпіади 1996 р. в Атланті.

Основна увага була концентрована на наступних принципах:

- органічний взаємозв'язок усіх компонентів підготовки спортсменів до ОІ – організаційних, матеріально-технічних, науково-методичних та ін.;

- спрямованість всієї системи олімпійського спорту на демонстрацію найвищого, максимально можливого для кожного спортсмена результату на ОІ;

- визначення елітної групи спортсменів вищої кваліфікації, здатних досягти результатів, необхідних для успішного виступу на ОІ і створення цій групі усіх необхідних умов, подібних закордонним конкурентам.

В концепції також були виділені приоритетні завдання у сфері загальної стратегічної підготовки, в її організації і матеріально-технічному забезпечення, плануванні підготовки, системі відбору кандидатів в збірні команди і в стартові склади, в науково-методичному, медико-біологічному та інформаційному забезпеченні підготовки спортсменів і команд, у підготовці кадрів спеціалістів і підвищення їх кваліфікації.

Велику організаційну роботу в стислі строки здійснив НОК, який очолював дворазовий олімпійський чемпіон Валерій Борзов федерації з олімпійських видів спорту.

НОК України співпрацює з державними, громадськими та іншими організаціями. На засадах незалежності та доброї волі Національний олімпійський комітет України об'єднує 40 федерацій з олімпійських видів спорту. НОК також має 27 відділень у всіх областях, а також в Автономній республіці Крим, містах Києві і Севастополі.

Президентами НОК України в різні роки були:

- Валерій Борзов – 1990-1998 роки;

- Іван Федоренко – 1998-2002 роки;

- Віктор Янукович – 2002-2005 роки.

З 2З червня 2005 року НОК України очолює Олімпійський чемпіон, член МОК, Герой України Сергій Бубка. Генеральні секретарі НОК України: 29 вересня 1991 року - Володимир Кіба; 13 березня 1992 року - Борис Башенко;19 квітня 1997 року - Володимир Геращенко.

Членами МОК в Україні є Олімпійські чемпіони Сергій Бубка та Валерій Борзов. НОК України має угоди з відомими у світі компаніями, які підтримують олімпійський рух.

В 1995 році НОК України почав випускати свій офіційний журнал під назвою "Олімпійська арена", який виходить кожного місяця, а з 1997 року видає раз на два тижні бюлетень "Олімпійські новини від НОК України".
НОК України має широкі зв'язки з НОКами сусідніх країн та олімпійськими організаціями. Представники НОК України є членами різних міжнародних організацій і об'єднань.Тісні зв'язки НОК України має з українськими спортивними осередками за кордоном. Комітети друзів НОК України були створені і працюють зараз у США, Канаді, Австралії.

 

3. Спортсмени України в Іграх Олімпіад (після 1952 р.)

Всього за 57-річний період участі в Олімпійських іграх українські спортсмени завоювали 599 медалі (станом на 2009 рік), з них: 229 золотих (особистих - 102), 167срібних (особистих - 75), 203 бронзових (особистих - 85) нагороди.

 

Ігри ХУ Олімпіади, Хельсінки, 1952 р.

25 представників України здобули 10 золотих, 9 срібних та 1 бронзову нагороду.

Гімнаст зі Львова Віктор Чукарін став володарем золотої медалі абсолютного чемпіона та золотих медалей у вправах на коні, стрибках і у командному заліку. У вправах на брусах і кільцях він завоював срібні медалі. Львів'янин Дмитро Леонкін отримав золоту медаль за командну першість і бронзову за вправи на кільцях.

Харків'янка Марія Гороховська виграла золоту медаль абсолютної чемпіонки і чотири срібні медалі у всіх видах гімнастичного багатоборства. Киянка Ніна Бочарова посіла друге місце у багатоборстві і перше у вправах на колоді. На золоту сходинку олімпійського п'єдесталу піднявся борець класичного стилю – спортсмен із Запоріжжя – Яків Пункін. Таким чином майже весь здобуток олімпійських медалей Україні принесли гімнасти.

 

Ігри ХУІ Олімпіади, Мельбурн, 1956.

34 спортсмени України (14 золотих, 4 срібних і 11 бронзових нагород). Ці Ігри відкрили світу одну з найталановитіших спортсменок сучасності – Ларису Латиніну. Латиніна виступала на ХУІ, ХУІІ і ХУІІІ ОІ.на перших двох вона стала олімпійською чемпіонкою у багатоборстві, на всіх трьох – чемпіонкою у вільних вправах, один раз – в опорному стрибку. Ця видатна спортсменка є володарем 18 олімпійських медалей – рекорд для спортсменів сучасності.

У Мельбурні першу золоту медаль у вправах на коні отримав київський гімнаст Борис Шахлін. Латиніна, Шахлін, Чукарин, а також киянин Юрій Титов та донеччанка Поліна Астахова були нагороджені золотими медалями за командну першість. А Віктор Чукарин повторив свій успіх ХУ Олімпіади і став знову абсолютним чемпіоном.

Чемпіоном став харківський важкоатлет Ігор Рибак, киянин Віталій Романенко переміг у стрільбі по мішені "бігучий кабан". Володарем золотої медалі у командній першості змагань сучасного п'ятиборства став киянин Іван Дерюгін.

Таким чином знову левову частку всіх медалей для України здобули гімнасти.

 

Ігри ХУІІ Олімпіади, Рим, 1960 р.

36 спортсменів України (16 золотих, 11 срібних та 6 бронзових медалей).

Найбільше нагород здобули олімпійці України у змаганнях зі спортивної гімнастики. Борис Шахлін: абсолютний чемпіон в особистій першості, золоті медалі за вправи на брусах, коні, опорному стрибку, срібні за командну першість і за вправи на кільцях, бронзова – за вправи на перекладині.

Юрій Титов: срібна медаль в команді, срібна – за вільні вправи і бронзова в особистій першості.

Лариса Латиніна: золоті медалі – в команді, абсолютна особиста першість, вільні вправи, срібні – за вправи на брусах і колоді, бронзова – за опорний стрибок.

Поліна Астахова: золото – командна першість, вправи на брусах, срібло – за вільні вправи і бронза за особисту першість у багатоборстві.

Маргарита Ніколаєва: золоті медалі за командну першість і за опорний стрибок.

ХУІІ ОІ ознаменувались появою чемпіонів серед легкоатлетів України. Чемпіоном став Володимир Голубничий – ходьба на 20 км.

Золоті медалі в легкій атлетиці також завоювали Людмила Лисенко (біг на 800 м), Вера Крепкіна (стрибки у довжину), Віктор Цибуленко (метання спису).

Золоту медаль серед богатирів важкої ваги здобув киянин Іван Богдан (класична боротьба).

 

Ігри ХУІІІ Олімпіади, Токіо, 1964 р.

34 спортсмени України – 13 золотих, 12 срібних, 7 бронзових медалей.

Золоті медалі завоювали ветерани спортивної гімнастики – Лариса Латиніна (вільні вправи), Поліна Астахова (бруси), Борис Шахлін (перекладина).

З'явилася перша володарка золотої медалі з плавання – 16-річна школярка з Севастополя Галина Прозуменщикова (200 м брасом).

Вперше з українських фехтувальників здобув золоту медаль шпажист Григорій Крис.

Серед штангістів важкої ваги золоту медаль у напруженій боротьби виграв Леонід Жаботинський.

Золотими медалями відзначені виступи веслувальників: черкасця Андрія Хімича (каное-двійка), Миколи Чужикова з Лисичанська (байдарка-четвірка).

Переможцями Ігор у волейбольному турнірі стали харків'янин Юрій Поярков, Юрій Венгеровський та одесит Едуард Сибіряков.

 

Ігри ХІХ Олімпіади, Мехіко, 1968 р.

51 спортсмен з України – 14 золотих, 10 срібних та 8 бронзових медалей.

Серед тих українських спортсменів, які домоглися особистих перемог на ХІХ Олімпіаді, першим слід назвати видатного майстра парусного спорту киянина Валентина Манкіна (клас одиночок "Фінн")

Серед олімпійських чемпіонів з вільної боротьби вперше з'явилося ім'я представника України – Борис Гуревич став переможцем у середній ваговій категорії.

Золоті медалі завоювали вже добре відомі спортсмени Володимир Голубничий та Леонід Жаботинський.

Семеро представників України стали олімпійськими чемпіонами з волейболу: кияни Володимир Іванов та Борис Терещук, одесити Євгеній Лапинський та Віктор Михальчук, харків'яни Юрій Поярков та Васіліус Матушевас, луганчанин Володимир Бєляєв.

Золоті медалі за перемогу в командному заліку був нагороджений львів'янин шабліст Віктор Сидяк.

Володарем золотих медалей на байдарці-двійці стали Олександр Шапаренко із Сум та киянин Володимир Морозов. А до цього В.Шапаренко виборов срібну медаль на байдарці – одиночці.

 

Ігри ХХ Олімпіади, Мюнхен, 1972 р.

71 спортсмен України вибороли 20 золотих, 7 срібних та 9 бронзових медалей.

Героєм ХХ ОІ одностайно визнано видатного спринтера Валерія Борзова. Першим з європейців В.Борзов завоював на одній Олімпіаді золоті медалі за перемогу в бігу на 100 і 200 м. А також срібну нагороду в естафеті 4х100 м.

Спортивним бійцем найвищого класу показав себе десятиборець з Одеси Микола Авілов. Він виграв золоту медаль з світовим рекордом (8454 очка).

З першої ж спроби став олімпійським чемпіоном киянин Анатолій Бондарчук (метання молоту).

На яхті класу "Темпест" золото здобули Валентин Манкін і Віталій Дирдира з Київа

Великого успіху добились веслярі на байдарках і каное. Юлія Рибчинська з Одеси та Олександр Шапаренко були першими на байдарках одиночках. Харків'янка Катерина Куришко (Нагірна) перемогла на байдарці-двійки. Кияни Юрій Філатов, Юрій Стеценко і Володимир Морозов випередили усіх на байдарці-четвірці.

Одесит Яків Железняк у стрільбі по мішені "бігучій кабан" став чемпіоном із світовим рекордом – 569 очок.

Киянин Володимир Семенець і харків'янин Ігор Целовальников перемогли у велоперегонах на треку (тандем).

Вперше олімпійськими чемпіонами стали баскетболісти Анатолій Паливода і Сергій Коваленко.

Серед майстрів водного поло олімпійським чемпіоном став Олексій Баркалов.

 

Ігри ХХІ Олімпіади, Монреаль, 1976 р.

96 спортсменів України отримали 27 золотих, 21 срібну та 21 бронзову медаль.

У перший день Олімпіади чемпіонм в командній гонці на 100 км став Анатолій Чуканов з Луганська.

По дві золоті нагороди завоювали: Сергій Петренко (Одеса) – веслування на каное 500 і 1000 м; Сергій Нагорний (Хмельницький) – байдарка-двійка , 500 м –срібло, 1000 м – золото.

Перше місце на байдарці-четвірці зайняли Юрій Філатов (Київ, Сергій Чухрай (Нова Каховка).

Метальник молота Юрій Сєдих піднявся на найвищу сходинку п'єдесталу, а його тренер, олімпійський чемпіон попередніх Ігор А.Бондарчук став третім.

Олександр Колчинський впевнено переміг у важкій категорії – боротьба класична.

Золоті медалі також здобули: Павло Пінігін (боротьба вільна), Сергій Новиков – перший з дзюдоїстів важкої ваги.

Олімпійськими чемпіонами стали гандболісти: Михайло Іщенко, Сергій ККушнирюк, Юрій Лагутин, Олександр Резанов. У жінок – Людмила Бобрусь, Тетяна Глущенко, Галина Захарова, Лариса Карлова, Марія Літошенко, Ніна Лобова, Тетяна Макарець, Людмила Панчук, Зінаїда Турчин, Наталія Шерстюк.

Золотими стали баскетболістки Наталія Клімова та Раїса Курвякова.

 

Ігри ХХІІ Олімпіади, Моква, 1980 р.

92 спортсмени України отримали 40 золотих, 19 срібних та 18 бронзових медалей.

Золоті медалі:

Сергій Фесенко (Київ) – плавання, 200 м батерфляй

Олександр Сидоренко (Маріуполь) – плавання , 400 м комплексне

Надія Ткаченко (Донецьк) – легка атлетика, п'ятиборство – світовий рекорд

Надія Олізаренко - легка атлетика, біг на 800 м , світовий рекорд

Юрій Седих – легка атлетика, метання молоту, світовий рекорд, (Ю.Тамм – бронза)

Володимир Киселев (Кременчук) – легка атлетика, штовхання ядра

Тетяна Пророченко (Запоріжжя)і Ніна Зюзькова(Донецьк) – легка атлетика, естафета 4х400 м

Олександр Колчинський – боротьба класична, вага понад 100 кг.

Анатолій Бєлоглазов (Київ) – боротьба вільна, найлегша вага

Сергій Бєлоглазов (Київ) – боротьба вільна, напівлегка вага

Ілля Мате (Донецьк) – боротьба вільна, вага до 100 кг

Султан Рахманов (Дніпропетровськ) – важка атлетика, суперважковаговик

Сергій Пострехін (Херсон) – веслування на каное, 500 м, на 1000 м – срібло

Василь Юрченко (Цюрупінск) – веслування на каное (двійка) 1000 м

Сергій Чухрай (Нова Каховка) – веслування на байдарці-двійці, 2 золоті медалі на 500 і 1000 м

Валентин Манкін (Київ) – парусний спорт, клас яхт ''Зірковий", разом з ним шкотовий Олександр Музиченко

Володимир Смірнов (Київ) – фехтування на рапірах, особисто і срібло в команді

Гандбол, жінки – Людмила Порадник, Ольга Зубарєва, Лариса Карлова, Тетяна Кочергіна, Наталя Лук'яненко, Любов Одинокова, Ірина Пальчикова, Зінаїда Турчина, Наталя Тимошкіна, Валентина Лутаєва

Волейбол, чоловіки – Федір Лащонов, Валерій Кривов (Луганськ), Юрій Панченко (Київ)

Спортивна гімнастика Стела Захарова (Київ), Богдан Макуц (Львів), командні змагання

Кінний спорт – Віра Місевич (Київ) командна першість, Віктор Погановський (Миколаїв), командна першість

Водне поло – Олексій Баркалов (Київ)

Велосипед – гонка переслідування на 4000 м – Валерій Мовчан (Херсон)

 

Срібні медалі:

Віктор Савченко (Дніпропетровськ) – бокс

Віктор Мірошниченко (Донецьк) – бокс

Василь Архіпенко (Донецьк) – легка атлетика, 400 м з бар'єрами

Академічне веслування (вісімка) – жінки (Київ) – Ніна Преображенська, Ніна Уманець, Ольга Пивоварова, Марія Пазюк, Олена Терьошина, Надія Прищепа, Тетяна Стеценко

Академічне веслування, четвірка парна – Антоніна Пустоцвіт, Юрій Шапочка і Микола Довгань

 

Бронзові медалі:

Віктор Кокошин, Олександр Манцевич, Андрій Тищенко, Григорій Дмитренко, Олександр Ткаченко – академічне веслування, вісімка

Валерій Підлужний – легка атлетика, стрибки у довжину

Тетяна Скачко – легка атлетика, стрибки у довжину

Владимир Ткаченко, Олександр Білостінний, Олександр Сальніков – баскетбол,

Володимир Безсонов, Сергій Балтача – футбол,

Олена Круглова, Володимир Долгов – плавання.

 

 

Ігри ХХІУ Олімпіади, Сеул, 1988 р.

103 спортсмени України вибороли 21 золоту, 17 срібних та 25 бронзових медалей.

 

Ігри ХХУ Олімпіади, Барселона, 1992 р.

82 спортсмени України отримали 17 золотих, 14 срібних, 9 бронзових медалей.

Золоті медалі:

Тетяна Гуцу (Одеса) – спортивна гімнастика, багатоборство і командна першість

Тетяна Лисенко (Херсон) – спортивна гімнастика, командна першість і вправи на колоді

Григорій Місютін, Ігор Коробчинський (Луганськ), Рустам Шаріпов (Харків) – спортивна гімнастика, командна першість

Олег Кучеренко – боротьба греко-римська, 48 кг

Григорій Погосов, Вадим Гутцайт (Київ) – фехтування, командна першість, шабля

Олена Жирко, Марина Ткаченко (Київ) – баскетбол

Юрій Гаврилов (Київ) – гандбол

Людмила Джигалова(Харків), Ольга Бризгіна (Луганськ) – легка атлетика, естафета 4х400

Олександра Тимошенко (Київ) – художня гімнастика, особиста першість.

Срібні медалі:

Павло Хникін Вінниця) – плавання, естафета 4х100м вільним стилем і комбінована (2 мед)

Григорій Мисютін (Луганськ) – спортивна гімнастика, багатоборство, вільні вправи, стрибок, перекладина (4 медалі)

Сергій Голубицький (Київ) – фехтування, особиста першість на рапірах

Тимур Таймазов (Хмельницький) – важка атлетика, категорія 100 кг

Тетяна Гуцу (Одеса) – спортивна гімнастика. Вправи на брусах

Тетяна Доровських (Запоріжжя) – легка атлетика, біг на 3000 м

Ольга Бризгіна (Луганськ) – легка атлетика, біг на 400 м

Михайло Сливінський (Львів) – веслування на каное, 500 м

Іннеса Кравець (Київ) – легка атлетика, стрибки у довжину

Ростслав Зауличний (Львів) – бокс, вага 81 кг

 

Бронзові медалі:

Ольга Кириченко (Кривий Ріг) – плавання . естафета 4х100 м, комбінована

Тетяна Гуцу (Одеса) – спортивна гімнастика, вільні вправи

Ігор Коробчинський (Луганськ) – спортивна гімнастика, вільні вправи, Тетяна Лисенко - вільні вправи

Тетяна Устюжаніна (Херсон) –академічне веслування, четвірка парна

Сергій Кравчук (Київ) – фехтування, командна першість, шпага

Марія Базанова (Київ), Тетяна Горб – гандбол

Оксана Скалдіна (Київ) – художня гімнастика, багатоборство

Ігри XXVI Олімпіади, Атланта, 1996

234 спортсмени представляли нашу країну на основних змаганнях та завоювали значну кількість нагород.

Золоті медалі:

Браславець Євген – вітрильний спорт (клас“470”), Кличко Володимир – бокс (більше 91кг),. Кравець Інеса – легка атлетика (потрійний стрибок), Матвієнко Ігор – вітрильний спорт (клас“470”), Олійник В’ячеслав – греко-римська боротьба (90кг), Подкопаєва Лілія – спортивна гімнастика (2 абс.перш., вільні вправи), Серебрянська Катерина – художня гімнастика., Таймазов Тимур – важка атлетика (до 100кг), Шаріпов Рустам – спортивна гімнастика (впр. на брусах).

Срібні медалі:

Мазій Світлана – веслування академічне, Міфтахутдінова Діна – веслування академічне, Подкопаєва Лілія – гімнастика спортивна, Ронжина Олена – веслування академічне, Фролова Інна – веслування академічне

Бронзові медалі:

Бабакова Інга – легка атлетика, Багач Олександр – легка атлетика (штовх.ядра), Вітриченко Олена – гімнастика художня, Готфрід Денис – важка атлетика, Єрмаков Юрій – гімнастика спортивна, Зазіров Заза – боротьба вільна, Калашніков Андрій – боротьба греко-римська, Кирюхін Олег – бокс,Коробчинський Ігор – гімнастика спортивна,Косяк Олег – гімнастика спортивна, Крикун Олександр – легка атлетика, Місютін Григорій – гімнастика спортивна, Пахольчик Олена – вітрильний спорт, Садовнича Олена – стрільба з лука, Світличний Олександр – гімнастика спортивна, Таран Руслана – вітрильний спорт, Тедеєв Ельбрус – боротьба вільна, Шаменко Володимир – гімнастика спортивна, Шаріпов Рустам – гімнастика спортивна.

 

Ігри XXVII Олімпіади, Сідней, 2000

Українська Національна збірна команда, у складі 253 спортсмена здобули медалі різного ґатунку.

Золоті медалі:

Клочкова Яна – плавання (2 – 200м і 400м компл. плав.), Мільчев Микола – стрільба стендова.

Срібні медалі:

Береш Олександр – гімнастика спортивна, Бурдейна Наталія – стрільба з лука, Буслович Євген – боротьба вільна, Гончаров Валерій – гімнастика спортивна , Доценко Сергій – бокс, Зозуля Роман – гімнастика спортивна, Клочкова Яна – плавання, Котельник Андрій – бокс, Матвеєв Сергій – велосипедний спорт, Мезенцев Руслан – гімнастика спортивна, Перешкура Валерій – гімнастика спортивна, Садовнича Олена – стрільба з лук, Світличний Олександр – гімнастика спортивна, Сердюк Катерина – стрільба з лука, Силантьєв Денис – плавання, Симоненко Олександр – велоспорт, Солдадзе Давид – боротьба греко-римська, Феденко Олександр – велоспорт, Цигульова Оксана – стрибки на батуті, Чернявський Сергій – велоспорт.

Бронзові медалі:

Береш Олександр – гімнастика спортивна, Говорова Олена – легка атлетика, Данильченко Сергій – бокс, Жупіна Олена – стрибки у воду, Машуренко Руслан – дзюдо, Пахольчик Олена – вітрильний спорт, Сидоренко Володимир – бокс, Сорокіна Анна – стрибки у воду, Таран Руслана – вітрильний спорт, Федчук Андрій – бокс, Щуренко Роман – легка атлетика, Янович Ірина – велоспорт.

 

 

Ігри XXVIII Олімпіади, Афіни, 2004

243 спортсмени здобули 9 золотих, 5 срібних та 9 бронзових нагород.

Золоті медалі:

Білоног Юрій – легка атлетика (штовхання ядра), Гончаров Валерій – спортивна гімнастика (впр. на брусах), Клочкова Яна – плавання (2 – 200м і 400м компл. плав.), Костевич Олена – стрільба стендова (пневмат. пістолет), Мерлені Іріні – боротьба вільна (48кг), Нікітін Юрій – стрибки на батуті, Скакун Наталія – важка атлетика (до 63кг), Тедеєв Ельбрус – боротьба вільна (66кг).

Срібні медалі:

Гонтюк Роман – дзюдо , Калініна Ганна – вітрильний спорт, Красовська Олена – легка атлетика, Леончук Георгій – вітрильний спорт, Лука Родіон – вітрильний спорт, Матевушева Світлана – вітрильний спорт, Разорьонов Ігор – важка атлетика, Таран Руслана – вітрильний спорт.

Бронзові медалі:

Балабанова Анна – веслування на байдарках, Білоущенко Сергій – веслування академічне, Безсонова Анна – гімнастика художня, Борисенко Наталя – гандбол, Бородіна Анастасія – гандбол, Бурмистрова Ганна – гандбол, Вергелюк Марина – гандбол, Гончарова Ірина – гандбол, Грачов Дмитро – стрільба з лука, Гринь Сергій – веслування академічне, Заспа Лариса – гандбол, Ликов Олег – веслування академічне, Ляпіна Наталья – гандбол, Маркушевська Галина – гандбол, Осипенко Інна – веслування на байдарках , Радченко Олена – гандбол, Райхель Оксана – гандбол, Рубан Віктор – стрільба з лука, Семикіна Тетяна – веслування на байдарках, Сердінов Андрій – плавання, Сердюк Олександр – стрільба з лука, Стьопіна Віта – легка атлетика, Сюкало Ганна – гандбол, Терещук-Антіпова Тетяна – легка атлетика, Третяк Владислав – фехтування, Цигиця Олена – гандбол, Череватова Олена – веслування на байдарках, Шапошников Леонід – веслування академічне, Шинкаренко Тетяна – гандбол, Шевченко Людмила – гандбол, Яценко Олена – гандбол.

 

Ігри XXIX Олімпііади, Пекін, 2008

254 спортсмена здобули загалом 27 медалей різного ґатунку.
Золоті медалі:

Айвазян Артур – стрільба кульова, 50 м, гвинтівка, положення лежачи, Добринська Наталія – легка атлетика, багатоборство, Жовнір Ольга – фехтування, шабля, Ломаченко Василь – бокс, вагова категорія до 57 кг Осипенко-Радомська Інна – байдарка одиночка, Петрів Олександр – стрільба кульова, 25 м, швидкострільний пістолет, Пундик Галина – фехтування, шабля, Рубан Віктор - стрільба із лука, особиста першість, Харлан Ольга - фехтування, шабля, Хомрова Олена - фехтування, шабля.

Срібні медалі:

Коробка Ольга - важка атлетика, вагова категорія +75 кг., Ліщинська Ірина – легка атлетика, біг на 1500 м., Стаднік Андрій – вільна боротьба, вагова категорія до 66 кг., Сухоруков Юрій - кульова стрільба, 50 м, гвинтівка, з 3-х положень, Федоришин Василь – вільна боротьба, вагова категорія до 60 кг

Бронзові медалі:

Антонова Олена - легка атлетика, метання диску,Безсонова Анна – художня гімнастика, Варданян Армен - греко-римська боротьба, вагова категорія до 66 кг., Воробйов Олександр - спортивна гімнастика, кільця, Глазков В’ячеслав – бокс, вагова категорія понад 91кг., Гонтюк Роман - дзюдо, вагова категорія до 81 кг , Давидова Наталія – важка атлетика, вагова категорія до 69 кг, Данько Тарас – вільна боротьба, вагова категорія 84 кг , Калітовська Леся – велотрек, індивідуальна гонка переслідування, Кваша Ілля – стрибки у воду, трамплін, 3 м., Мерлені Іріні - боротьба вільна, до 48 кг , Пригоров Олексій – стрибки у воду, трамплін, 3 м., Терещук Вікторія - сучасне п’ятиборство, Тобіас Наталя – легка атлетика біг на 1500 м, Чебан Юрій - каное-одиночка, Юрченко Денис – легка атлетика, стрибки з жердиною.

 

В 1990 році за ініціативи Президента Міжнародного Олімпійського Комітету Жака Рогге, який на той час очолював асоціацію «Європейські олімпійські комітети», було прийнято рішення про проведення один раз на два роки зимових та літніх Європейських юнацьких олімпійських днів (ЄЮОД). Саме так вперше називалися змагання молодих атлетів.

В 1991 році в Брюсселі були проведені I літні ЄЮОД, а через два роки в італійському місті Аосте – I зимові. На попередніх літніх Фестивалях програма, як правило, включала 10 видів спорту, чотири з яких – ігрові команди, але країни-учасниці (за виключенням країни-організатора) можуть виступати тільки в одному ігровому командному виді. На усіх дев’яти літніх фестивалях були представлені: баскетбол, волейбол, гімнастика (в 1991 році – художня, на всіх наступних – спортивна), дзюдо, легка атлетика і плавання.
На більшості Європейських юнацьких олімпійських фестивалях проводилися змагання з велошосе, гандболу, тенісу та футболу. В різні роки включалися бадмінтон, вітрильний спорт, веслування на байдарках і каное, настільний теніс, хокей та траві. Слід відзначити, що змагання зі спортивної гімнастики проводяться тільки серед дівчат, а по велоспорту – серед юнаків.
На кожному Фестивалі у двох з чотирьох ігрових командних видах спорту приймають участь тільки команди дівчат, а в двох інших – тільки команди юнаків. Рішення про те, в яких видах змагатимуться дівчата, а в яких юнаки, приймається Оргкомітетом конкретного Фестивалю зі згоди ЄОК.
Не дивлячись на те, що Фестиваль має коротку історію, але вже зумів довести свою значимість.

Аналізуючи склад учасників ЄЮОФ, можна простежити таку тенденцію, що більшість згодом потрапляє в основні збірні своїх команд і успішно виступають на Олімпійських іграх та інших міжнародних змаганнях.
В різні роки у Фестивалі брали участь чотириразова Олімпійська чемпіонка з плавання Яна Клочкова (Україна) та триразова Олімпійська чемпіонка Пітер Ван ден Хугенбанд (Нідерланди), дворазова Олімпійська чемпіонка з лижних гонок Крістіна Шмигун (Естонія), Олімпійські чемпіонки з легкої атлетики Габріела Сабо (Румунія), Кароліна Клюфт (Швеція), з тенісу Жюстін Енен-Арденн (Бельгія), багаторазова призерка Олімпійських ігор Євгенія Раданова (Болгарія) та багато інших.

 

З 2010 року Міжнародним Олімпійським Комітетом започатковані Юнацькі Олімпійські ігри. На першій літній Юнацькій Олімпіаді в Сінгапурі українськими спортсменами здобуто 35 медалей, з них 10 золотих, 9 срібних та 16 бронзових нагород. Традиційно, починаючи з 1993 року, юнаки і дівчата України беруть участь в зимових і літніх Європейських юнацьких олімпійських фестивалях (днях), де посідають високі місця серед 48 держав Європи. За ці роки нашими юними атлетами здобуто 139 медалей Фестивалів (46 золотих, 44 срібних та 49 бронзових).

 

4. Спортсмени України на зимових олімпійських іграх (після 1956 р.)

Рівень розвитку різних зимових видів спорту і результати виступів спортсменів України на зимових ОІ в силу кліматичних умов і історичних традицій не були суттєвими.

На УІІ ЗОІ в Кортіна д'Ампеццо (1956 р.) українських спортсменів не було зовсім. Тоді команда СРСР вперше брала участь у ЗОІ. Таке положення зберігалося і на наступних ЗОІ аж до 1976 року.

На початку 70-х років в Україні були здійснені комплексні заходи для розвитку зимових видів спорту – реконструкція і будівництво спортивних баз, залучення відомих фахівців, створення відділень у спортивних школах центрів підготовки із зимових видів спорту.

На ХІІ ЗОІ в Інсбруку (1976) вперше виступили два українських спортсмени – Іван Бяков (біатлон) і І.Тарасова (ковзани, біг). І.Бяков завоював золоту медаль у складі команди біатлоністів в естафеті 4х10 км.

На наступних ЗОІ брали участь декілька спортсменів України.

На ХІУ ЗОІ у Сараєві (1984) А.Батюк отримав срібну медаль у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На ХУІ ЗОІ в Альбервіллі (1992) В.Петренко став олімпійським чемпіоном у фігурному катанні, а А.Житник отримав золоту медаль у складі команди хокеїстів.

У лютому 1994 р. вперше в історії спорту в ХУІІ ЗОІ взяла участь делегація незалежної України. Дебют видався досить вдалим – золота і бронзова медалі.

Олімпійською чемпіонкою вперше стала українська спортсменка Оксана Баюл.

У Лілліхаммері збірна команда України нараховувала 37 спортсменів – представників 10 видів спорту з 12, які входили у програму цих Ігор. Українськи спортсмени взяли участь у 32 номерах олімпійської програми (всього – 61).

Окрім золотої медалі О.Баюл. в активі команди України ще бронзова медаль В.Цербе за змагання біатлоністок на дистанції 7,5 км.

Декілька спортсменів України увійшли в шістку найкращих в окремих номерах програми олімпійських змагань. Це фігурист В.Петренко (4 місце), Н.Шерстньова, яка у змаганнях з фрістайлу була п'ятою, п'яте місце посіла й команда біатлоністок (Є.Петрова, М.Склота, Є.Огурцова, В.Цербе) в естафеті 4х7,5 км.

У XXVIII Зимових Олімпійських Іграх, Нагано, 1998 нашою спортсменкою була завойована 1 (срібна) медаль - Петрова Олена (біатлон)

ХХ Зимові Олімпійські Ігри 2006, у Туріні постали для української Олімпійської збірної бронзовими нагородами:
1. Єфремова Лілія - біатлон (гонка на 7,5км)
2. Гончаров Руслан – фігурне катання (спортивні танці)
3. Грушина Олена – фігурне катання (спортивні танці)

5. Олімпійці Львівщини

Львів'яни, виступаючи в ОІ , здобули 39 олімпійських нагород:

Золоті: В.Чукарін - 7, Д.Леонкін - 1, В.Сидяк - 1, П.Лєдньов - 1, П.Король - 1, Б.Макуц – 1

Срібні: В.Чукарін – 3, В.Брумель – 1, Г.Прокопенко – 1, В.Станкович – 2, П.Лєдньов – 2, Б.Мельник – 1, В.Ковпан – 1, М.Сливінський – 2, Р.Зауличний – 1.

Бронзові: В.Чукарін – 1, Д.Леонкін – 1, Є.Череповський – 1, І.Тер-Ованесян – 1, П.Лєдньов – 2, В.Попкова – 1, Ю.Громак – 1, В.Нємшилов – 1, М.Смірнов – 1, В.Берендюга – 1

Всього золотих – 12, срібних – 14, бронзових – 11. Разом – 37.

 

Таблиця 1.

Львів'яни на Олімпійських іграх сучасності

 

№ з/п Ігор Рік проведення і місто Кількість львів'ян – учасни-ків ОІ Здобуті нагороди
      зол. сріб. бронз. всього
І ІІ ІІІ ІУ У УІІ УІІІ ІХ Х ХІ ХІУ ХУ ХУІ ХУІІ ХУІІІ ХІХ ХХ ХХІ ХХІІ ХХІІІ ХХІУ ХХУ ХХУІ ХХУІІ 1896 Афіни 1897 Париж 1898 Сент-Луіс 1899 Лондон 1900 Стокгольм 1901 Антверпен 1902 Париж 1903 Амстердам 1904 Лос-Анджелес 1905 Берлін 1906 Лондон 1907 Хельсінкі 1908 Мельбурн 1909 Рим 1910 Токіо 1911 Мехіко 1912 Мюнхен 1913 Монреаль 1914 Москва 1915 Лос-Анджелес 1916 Сеул 1917 Барселона 1918 Атланта 2000 Сідней                                              

 

 

Таблиця 2.

Львів'яни на Олімпійських іграх до ІІ світової війни

 

№ з/п Прізвище, ім'я № Ігор, вид спорту
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. Понурський Владислав Крулікевич Адам Коморовський Тадеуш Костшембський Фелікс Кшемінський Казімеж Сосницький Станіслав Паньє Адам Фрідріх Тадеуш Батиш Мечіслав Кухар Вацлав Кухарський Казімеж Гандаж Броніслав Гутовський Міхал Коморовський Ян Франц Антоні Альбанский Спирідон Матіяс Міхал Васевич Ян Учасник У ОІ з легкої атлетики Призер УІІІ ОІ з кінного спорту Учасник УІІІ ОІ з кінного спорту Учасник УІІІ ОІ з велоспорту Учасник УІІІ ОІ з велоспорту Учасник УІІІ ОІ з легкої атлетики Учасник УІІ, призер ІХ, Х ОІ з фехт-ня Призер ІХ, Х ОІ з фехтування Учасник УІІІ ОІ з футболу Учасник УІІІ ОІ з футболу Учасник ХІ ОІ з легкої атлетики Учасник ХІ ОІ з легкої атлетики Учасник ХІ ОІ з кінного спорту Учасник ХІ ОІ з кінного спорту Учасник ХІ ОІ з фехтування Учасник ХІ ОІ з футболу Учасник ХІ ОІ з футболу Учасник ХІ ОІ з футболу

 

 

Нагороди олімпійців Львівщини з видів спорту

 

Гімнастика 9 3 2 14

Фехтування 1 2 1 4

Сучасне п'ятиборство 1 2 2 5

Плавання 1 2 3

Легка атлетика 1 2 3 Важка атлетика 1 - - 1

Кульова стрільба - 1 - 1 Стрільба з лука - 1 - 1

Водне поло - - 2 2

Веслування на каное - 2 - 2

Бокс - 1 - 1

Всього 37

 

Ігри ХУ Олімпіади, 1952, Хельсінки, 69 країн, 4925 учасників

У складі делегації було четверо львів'ян – гімнасти Віктор Чукарін і Дмитро Леонкін, фехтувальники Апполінарія Плєханова та Іван Комаров.

Спочатку команда, в складі якої був В.Чукарін та Д.Леонкін здобула перемогу в командному заліку, а потім В.Чукарін став абсолютним чемпіоном у багатоборстві і здобув ще дві золоті медалі у вправах на коні й опорному стрибку та дві срібні медалі за вправи на брусах і кільцях.

Д.Леонкін здобув бронзову медаль за вправи на кільцях.

А.Плєханова та І.Комаров виступали у змаганнях на рапірах.

 

Ігри ХУІ Олімпіади, 1956, Мельбурн, 68 країн, 3184 учасників

До далекої Австралії поїхали 7 львів'ян. Вони виступали у змаганнях з гімнастики, фехтування, плавання та легкої атлетики.

Знову чудово виступив В.Чукарін, який вдруге завоював титул абсолютного чемпіона і ще чотири медалі: золоті – за командну першість і вправи на брусах, срібну – за вільні вправи, бронзову – за вправи на коні, всього 5 медалей.

У турнірі шаблістів дебютував Євген Череповський, де отримав бронзову нагороду за командну першість.

У Мельбурні виступали також наші кращі легкоатлети Юрій Кутенко (десятиборство), Ігор Тер-Ованесян (стрибки у довжину), Віталій Чорнобай (стрибки з жердиною) та плавці Генадій Андросов (1500 м вільним стилем) та Фарід Досаєв (200 м брасом). Вони залишилися без нагород.

 

Ігри ХУІІ Олімпіади, 1960 р., Рим, 84 країни, 5348 учасників

До Риму поїхали 6 львівських спортсменів. Вони виступали у змаганнях з плавання, фехтування та легкої атлетики.

На цей раз непогано показали себе легкоатлети. Срібну медаль у стрибках у висоту з результатом 216 см здобув першокурсник Львівського інституту фізичної культури Валерій Брумель. Бронзова нагорода дісталася випускнику цього ж інституту Ігорю Тер-Ованесяну (804 см). Четверте місце в найскладнішому виді легкої атлетики – десятиборстві – посів Юрій Кутенко (7567 очок).

Не потрапили до числа призерів у змаганнях з плавання Г.Андросов (1500 м) та Г.Прокопенко (200 м брасом). Євген Череповський також виступив невдало (шабля).

 

Ігри ХУІІІ Олімпіади, 1964 р., Токіо, 94 країни, 5140 учасників

Четверо львів'ян виступали у змаганнях з плавання, легкої атлетики та кінного спорту.

Однак лише плавець Георгій Прокопенко зумів пробитися до фіналу на 200 м брасом і здобув срібну медаль. У комбінованій естафеті 4х100 м він був четвертим. Валентина Яковлєва (100 м батерфляй) не пройшла у фінал змагань.

Леонід Барковський виступав у стрибках у довжину, а Олександр Соколов – у команді кіннотників з триборства.

 

Ігри ХІХ Олімпіади, 1968 р., Мехіко, 5531 учасників

До Мехіко поїхали дев'ять львів'ян. Які здобули шість олімпійських медалей.

Золотим став дебют шабліста Віктора Сидяка, який здобув золоту медаль в команді. Срібною медаллю нагороджено й команду рапіристів, членом якої був Василь Станкович.

Дві медалі – бронзову в особистому заліку і срібну в командному – здобув п'ятиборець Павло Лєдньов.

Бронзові медалі отримали плавці Юрій Громак (спина) і Володимир Нємшилов (Батерфляй), які виступали у комбінованій естафеті 4х100 м. В.Нємшилов також потрапив до фіналу на 100 м стилем батерфляй і лише на мить відстав від бронзового призера, посівши четверте місце.

Вперше на ОІ поїхали велосипедист Юрій Дмітрієв та стрілець з пістолета Анатолій Онищук. Легку атлетику представляли жінки – Віра Попкова (100 м) та Лідія Ясинська-Цимош (метання спису – 10 місце).

 

Ігри ХХ Олімпіади, 1972 р., Мюнхен, 121 країна, 7147 учасників

Вісім львів'ян виступали на цих Іграх і представляли фехтування, сучасне п'ятиборство, кульову стрільбу, плавання, веслування на байдарках і легку атлетику.

Знову дві медалі здобув п'ятиборець Павло Лєдньов – золоту за командну першість і бронзову за особистий залік). Повторив свій успіх рапірист Василь Станкович, який здобув друге місце у команді. У стрільбі з довільної гвинтівки (3х40 пострілів) срібну медаль завоював Борис Мельник.

Легкоатлети Павло Андреєв (біг на 10000 м) та Йосиф Гамський (метання молота) потрапили до фінальних змагань. У змаганнях з плавання Тетяна Пруднікова посіла друге місце (брас). У змаганнях стрибунів у воду виступала Тетяна Штирьова, а у веслуванні на байдарках – Роман Нагірний.

 

Ігри ХХІ Олімпіади, 1976 р., Монреаль, 88 країн, 6815 учасників

До Монреаля поїхало шестеро львів'ян, які виступали у змаганнях з сучасного п'ятьиборства, кульової стрільби, стрибків у воду, фехтування, важкої атлетики та стрільби з лука.

Лауреатом Олімпіади втретє поспіль став п'ятиборець Павло Лєдньов, який здобув срібну медаль в особистому заліку.

Такж на третій Олімпіаді поспіль виступав фехтувальник Василь Станкович, однак і в особистому і в командному заліку він посів лише четверте місце.

Нелегким був шлях до перемоги важкоатлета Петра Короля, який з результатом 305 кг здобув золоту медаль серед атлетів легкої ваги.

Срібним став олімпійський дебют Валентини Ковпан, яка посіла друге місце у стрільбі з луку.

Тетяна Штирьова (Волинкіна) – стрибки у воду та Борис Мельник –кульова стрільба - до олімпійських фіналів не потрапили.

 

Ігри ХХІІ Олімпіади, 1980 р., Москва, 81 країна, 5503 учасників

У Москві взяли участь у змаганнях лише два львів'янина, які представляли спортивну гімнастику та легку атлетику.

Золоту медаль у командному заліку отримав Богдан Макуц.

Олексій Дем'янюк (стрибки у висоту) залишився без нагород.

Переїхавши у Москву, львів'янин Павло Лєдньов виступив на своїй четвертій олімпіаді і здобув золоту медаль у командній першості і бронзову в особистих змаганнях сучасних п'ятиборців.

 

Ігри ХХІУ Олімпіади, 1988 р., Сеул, 160 країн, 9421 учасник

До Сеулу поїхало шість львів'ян, які представляли веслування на каное, стрільбу з лука, теніс, водне поло, легку атлетику.

Михайло Сливінський завоював срібну медаль у веслуванні на каное. Микола Смірнов та Віктор Берендюга у турнірі з водного поло зайняли третє місце і отримали бронзові нагороди.

У змаганнях з стрільби з лука виступав Костянтин Школьний, з тенісу – Лариса Савченко (увійшла у вісімку), з легкоатлетичного десятиборства – Павло Тарнавський.

 

Ігри ХХУ Олімпіади, 1992 р., Барселона, 172 країни, 10563 учасника

Четверо львів'ян виступали в Барселоні і представляли веслування, бокс, легку атлетику, велоспорт.

Другу срібну медаль отримав Михайло Сливінський, програвши лише мить першому місцю у веслуванні на каное.

Срібним став дебют боксера Ростислава Зауличного.

Віктор Радченко (легка атлетика, десятиборство) та Олександр Гопченков (велоспорт) залишилися без нагород.

 

 

ХУІІ зимові Олімпійські Ігри, 1994 р., Лілліхаммер, 67 країн, 1737 учасників

До Лілліхаммера поїхали дві львів'янки, які взяли участь у змаганнях гірськолижників – Ольга Логінова та Христина Підгрушна.

 

На ХХУІ ОІ в Атланті були присутніми 16 львів'ян, але жодної нагороди вони не отримали.

 


Читайте також:

  1. ІГОР КАЛИНЕЦЬ




Переглядів: 773

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зберігання та транспортування рідкого та газоподібного палива | Тема: Ожиріння. Типи ожиріння. Гіпоталамічний синдром. Юнацько-пубертатний диспітуітаризм. Етіологія, патогенез, клініка, діагностика, диференційна діагностика, лікування.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.068 сек.