Схема найпростішого параметричного стабілізатора напруги зображена на рис. 4.10,а. За допомогою такого стабілізатора, у якому застосовується напівпровідниковий стабілітрон VD, можна одержувати стабілізовану напругу від декількох сотень вольтів при струмах від одиниць міліамперів до одиниць амперів.
Стабілітрон у параметричному стабілізаторі включають паралельно навантажувальному резистору . Послідовно зі стабілітроном для створення необхідного режиму роботи включають баластовий резистор .
Принцип дії стабілізатора зручно пояснити за допомогою рисунку 4.10,б, на якому зображені вольтамперні характеристики стабілітрона й резистора .
При збільшенні напруги на вході (положення 1) на , наприклад, через підвищення напруги мережі, вольтамперна характеристика резистора переміститься паралельно самої собі й займе положення 2. З рисунку 4.10,б видно, а) б)
що напруга мало відрізняється від напруги тобто практично на стабілітроні й на навантажувальному резисторі залишиться незмінним. Опір резистора повинне бути таким, щоб його вольтамперна характеристика перетинала вольтамперну характеристику стабілітрона в крапці А. Коефіцієнт стабілізації може досягати 30-50.