Гістологічна будова кори. За наближеннями підрахунками в корі великого мозку людини знаходиться близько 14 млдр. нейронів. Нервові клітини кори бувають кількох типів. Основними є пірамідні і зірчасті. Пірамідні клітини мають довгий аксон, що виходить за межі кори. Виконують вони в основному ефекторні функції і функцію зв'язку з різними відділами ЦНС. Зірчасті нейрони мають короткі аксони, але у них сильно розгалужені дендрити з багатьма терміналями. Ці нейрони забезпечують внутрішньокіркові зв'язки і сприйняття та аналіз аферентних імпульсів.
Кора великого мозку на різних її ділянках має неоднакову товщину, яка коливається в межах 2...3 мм. Нейрони кори і їхні нервові волокна розташовані в корі не хаотично, а утворюють кілька шарів. Залежно від типу нервових клітин, у корі великого мозку розрізняють шість таких шарів (рис. 27).
Перший шар — плексиморфний, або молекулярний, утворений дуже дрібними нервовими клітинами, нервові волокна яких розгалужуються в межах цього шару. Основну масу цього шару складають нервові волокна нейронів нижніх шарів. Другий шар — зовнішній зернистий, складається в основному із дрібних зернистих і пірамідних клітин.
Рис. 26. Співвідношення між старою та новою корою на медіальній поверхні великого мозку. Чорний колір – стара кора, білий – нова;