Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ЖЕСТИ І ПОЗИ

У практиці взаємодії виділяють кілька основних жестів, що відображують внутрішній стан людини. Рух рук й тіла передають багато зведень про людину.

По-перше, у яких відображається стан організму й безпосередні емоційні реакції. Це дозволяє судити про темперамент людини (сильні чи слабкі в нього реакції, швидкі чи уповільнені, інертні чи рухливі).

По-друге, пози й рухи тіла виражають риси характеру людини, ступінь її впевненості в собі, скутість чи розкутість, обережність чи поривчастість. У позі й рухах виявляється й соціальний статус людини. Такі вираження, як «йти із високо піднятою головою», «розправити плечі» чи, навпаки, «стояти на напівзігнутих», являють собою не лише опис пози, але й виражають визначений психологічний стан людини.

По-третє, у позі й жестах виявляються культурні норми, засвоєні людиною. Наприклад, вихований Чоловік ніколи не якщо розмовляти сидячи поруч із жінкою, що стоїть, незалежно від того, як він оцінює її особисті якості.

По-четверте, жестам й позі приписуються суто умовні символічні значення. Таким чином, смердоті здатні передати точну інформацію. Жести відкритості свідчать про щирість й бажання говорити відверто. До цієї групи знаків відносяться жерсті «розкриті руки» й «розстібання піджака».

Жест «розкриті руки» полягає до того, що співрозмовник протягає вперед у ваш бік свої руки долонями вгору. Цей жест особливо часто спостерігається в дітей. Колі діти пишаються своїми досягненнями, смердоті відкрито показують свої руки. Колі ж діти почувають свою провину, смердоті ховають руки чи за спину, чи в кишені.

Жест «розстібання піджака» також є знаком відкритості. Відкриті люди, котрі дружньо до нас ставляться, часто розстібають й навіть знімають піджак у нашій присутності. Досвід показує, що згода між співрозмовниками в розстібнутих піджаках досягається частіше, ніж між тими, хто залишався в застебнутих піджаках. Тієї, хто змінює своє рішення в сприятливу бік, звичайно розтискає руки і автоматично розстібає піджак. Цей жест демонструє бажання піти на зустріч й установити контакт.

Коли стає ясно, що угода із позитивним рішенням щодо обговорюваного запитання можлива, а й у тому випадку, коли створюється позитивне враження від спільної роботи, люди, що сидять, розстібають піджаки, розпрямляють ноги й пересуваються на край стільця, ближче до столу, що відокремлює їхнього від сидячих навпроти них співрозмовників (найчастіше партнерів по переговорам).

Жести підозрілості й скритності свідчать про недовіру до вас, сумнівів у вашій правоті, про бажання щось приховати від вас. У цих випадках співрозмовник машинально потирає чоло, скроні, підборіддя, прагне прикрити обличчя руками. Алі найчастіше він намагається не дивитися на вас, відводячи погляд убік. Інший показник скритності – непогодженість жестів. Якщо ворожий стосовно вас чи людина, що захищається, посміхається, то це означає, що він за штучною посмішкою намагається навмисне сховати свою нещирість.

Жести й пози захисту є знаком того, що співрозмовник почуває небезпеку чи погрозу. Найбільш розповсюдженим жестом цієї групи знаків є руки, схрещені на груд. Руки тут можуть займати три характерних положення.

Просте схрещування рук є універсальним жестом, що позначає оборонний чи негативний стан співрозмовника. У цьому випадку варто переглянути ті, що ви робите чи кажете, бо співрозмовник почне уходити від обговорення. Потрібно також врахувати й ті, що цей жест впливає на поводження інших людей. Якщо в групі із чотирьох чи понад людей ві схрестили руки в захисній позі, то незабаром можна чекати, що і інші члени групи піде за вашому прикладом. Щоправда, цей жест може означати просто спокій й впевненість, але й це буває тоді, коли атмосфера бесіди не носити конфліктного характеру.

Якщо крім схрещених на груд рук співрозмовник ще стискає пальці в кулак, то це свідчить про його ворожість чи наступальну позицію. У цьому випадку варто сповільнити свою мову й рухи, як ви пропонуючи співрозмовнику піти вашому приклада. Якщо це не допомагає, то слід постаратися перемінити тему розмови.

Жест, коли кисті схрещених рук обхоплюють плечі (іноді кисті рук впиваються в плечі так міцно, що пальці стають білими), позначає стримування негативної реакції співрозмовника на вашу позицію по обговорюваному питанню. Цей прийом використовується, коли співрозмовники полемізують, прагнучи будь-що переконати як правильності своєї позиції, причому нерідко супроводжується холодним, ледве прищуленим поглядом й штучною посмішкою. Таке вираження обличчя означає, що ваш співрозмовник на межі, й якщо не прийняти оперативних мір, що знижують напруженість, то може відбутися зрив.

 

Жест, коли руки схрещені на грудях, але й із вертикально виставленими великими пальцями рук, є досить популярним серед ділових людей. Він передає подвійний сигнал: перший – про негативне ставлення (схрещені руки), другий – про почуття переваги, вираженому великими пальцями рук. Співрозмовник, що застосовує цей жест, звичайно підграє одним чи обома пальцями, а при положенні стоячи характерно погойдується на підборах. Жест з використанням великого пальця виражає також глузування чи неповажне ставлення до людини, на якої вказують великим пальцем як би через плече.

Жести міркування і оцінки відбивають стан замисленості й прагнення знайти рішення проблеми. Замислене вираження обличчя супроводжується жестом «рука біля щоки». Цей жест свідчить про ті, що вашого співрозмовника щось зацікавило. Залишається із " ясувати, що ж спонукало його зосередитися на проблемі.

Жест «пощипування перенісся», що звичайно сполучається із закритими очима, говорити про глибоку зосередженість й напружені міркування. Колі співрозмовник перебуває в стадії ухвалення рішення, він почухує підборіддя. Цей жест звичайно супроводжується прищурюванням ока – співрозмовник якби розглядає щось удалині, як би намагаючись знайти там відповідь на своє питання.

Колі співрозмовник підносить руку до обличчя, спираючи підборіддям на долоню, а вказівний палець витягає уздовж щоки (інші пальці знаходяться нижче рота) – це є красномовним свідченням того, що він критично сприймає ваші доводи.

Жести сумніву й непевності найчастіше зв’язані із почісуванням вказівним пальцем правої руки під мочкою чи вуха ж бічної частини шиї (звичайно робиться п’ять рухів, що почухують,).

Дотик до носа чи його легке потирання – також знак сумніву. Коли вашому співрозмовнику буває важко відповісти ваше запитання, воно та часто вказівним пальцем починає чи торкати потирати ніс. Щоправда, тут варто зробити застереження: іноді люди потирають ніс бо він просто чешеться. Однак тих, хто чеше ніс, звичайно роблять це енергійно, а кого це служити жестом, лише злегка його потирають.

Жести й пози, що свідчать про небажання слухати й прагнення закінчити бесіду досить красномовні. Якщо під час бесіди ваш співрозмовник опускає повіки, то це сигнал про ті, що ви для нього стали нецікаві чи просто набридли, чи ж він почуває свою перевагу над вами. Якщо ві помітили подібний погляд у свого співрозмовника, то врахуйте наступне: необхідно щось змінити, якщо ві зацікавлені в успішному завершенні розмови.

Жест «почісування вуха» свідчить про бажання співрозмовника відгородитися від слів, що він чує. Інший жест, зв’язаний із дотиком до вуха, - потягування мочки вуха – говорити про ті, що співрозмовник наслухався вдосталь й хоче висловитися сам.

У тому випадку, коли співрозмовник явно хоче швидше закінчити бесіду, він непомітно (іноді неусвідомлено) чи пересувається повертається убік дверей, при цьому його ноги звертаються до виходу. Поворот тіла й положення ніг указують тих, що йому дуже хочеться піти. Показником такого бажання є також жест, коли співрозмовник знімає окуляри й демонстративно відкладає їхнього убік. У цій ситуації він прагне чимось зацікавити співрозмовника чи дати йому можливість піти. Якщо ві будете продовжувати розмову в тім ж ключі, то навряд чи доможетеся бажаного результату.

Жести, що свідчать про бажання навмисно затягти час, зазвичай пов’язані із окулярами. А, щоб затягти годину із метою обміркувати остаточне рішення, співрозмовник робить наступні жерсті: постійно знімає й надягає окуляри, а також протирає лінзи. Якщо ви спостерігаєте один із цих жестів відразу ж після того, як запитали людини про його рішення, то найкраще якщо помовчати в чеканні. Якщо партнер знову надягає окуляри, то це означає, що він хоче ще раз «поглянути на факти».

 

Жест «ходіня» служити знаком того і не слід поспішати. Багато співрозмовників прибігають до цього жесту, намагаючись «розтягнути час», щоб розв’язати складну проблему чи прийняти важке рішення. Це дуже позитивний жест. Але з тим, хто ходить, розмовляти не слід. Це може порушити хід його думок й перешкодити прийняттю ним рішення.

Жести впевнених людей із почуттям переваги над іншими. До них відноситься жест «закладання рук за спину із захопленням зап’ястя». Від цього жесту варто відрізняти жест «руки за спиною до замку». Він говорити про ті, що людина розстроєна й намагається взяти собі у руки. Цікаво, що чим понад сердити людину, тім вище пересувається її рука по спині. Саме від цього жесту пішло вираження «візьми собі у руки». Це поганий жест, бо він використовується у тому, щоб сховати свою нервозність, й спостережливий партнер у переговорах співуче відчує це.

Жестом упевнених люди із почуттям переваги над іншими є й жест «закладання рук за голову». Багато співрозмовників дратуються, коли хто-небудь демонструє його перед ними.

Жести незгоди можна назвати жестами витиснення, оскільки смердоті виявляються внаслідок стримування своєї думи. Збирання неіснуючих ворсинок із костюма є одним із таких жестів. Співрозмовник, що збирає ворсинки, звичайно сидить, відвернувши від інших, й дивуватися в підлогу. Це найбільш популярний жест несхвалення. Колі співрозмовник постійно збирає ворсинки із одягу, це є ознакою того, що йому не подобається усе, що тут говоритися, навіть якщо на словах він із всім згодний.

Жести готовності сигналізують про бажання закінчити розмова чи зустріч й виражаються в подачі корпусу вперед, при цьому обидві руки лежати на колінах чи тримаються за бічні краї стільця. Якщо кожної із цих жестів виявляється під час розмови, то варто брати ініціативу у свої руки й першим запропонувати закінчити бесіду. Це дозволити вам зберегти психологічну перевагу й контролювати ситуацію.

Крім розглянутих раніше поз й жестів існують й інші, які не менш красномовно передають тієї чи інший внутрішній стан співрозмовників. Так, за допомогою потирання долонь відгадуються позитивні чекання. Зчеплені пальці рук позначають розчарування й бажання співрозмовника сховати своє негативне ставлення до почутого.


Читайте також:

  1. Вказівні жести
  2. Жести-символи
  3. Міміка та жести як складові професійного іміджу ділової людини.
  4. Негативні жести.
  5. Позитивні жести.
  6. Ритмічні жести




Переглядів: 2535

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Невербальні засоби спілкування. | ПРОКСЕМІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ НЕВЕРБАЛЬНОГО СПІЛКУВАНЯ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.