МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
ЙодометріяНапівреакція
I2 + 2e ↔ 2I- Е0 = 0,620 В
широко використовується в титриметрії, тому що характеризується проміжним між сильними окисниками та сильними відновниками значенням стандартного потенціалу. Тому розрізнюють визначення відновників прямим титруванням дийодом та визначення окисників, що відновлюються йодид-іонами, з наступним титруванням йоду, що виділився, тіосульфатом. Реально на практиці використовують наступну окисно-відновну пару:
I3- +2e ↔ 3I- Е0 = 0,545 В.
Потенціал пари I3-/3I- не залежить від концентрації гідроген-іонів (при рН < 8).
В йодометрії використовують два титранти: · розчин йоду в калію йодиді (визначення відновників); · розчин натрію тіосульфату (визначення окисників).
Розчин йоду(0,05 - 0,1 моль/дм3) Розчин йоду можна готувати і як первинний стандарт за точною наважкою хімічно чистого дийоду, який одержують сублімацією, і як вторинний стандарт і з встановленим титром. Дийод леткий, його пари отруйні, викликають корозію металів, і тому всі операції з ним належить проводити під тягою. Вносити дийод у вагову кімнату і зважувати на аналітичних терезах належить тільки в зачинених судинах. Концентрація дийоду може змінюватись внаслідок леткості, тому з нього частіше готують вторинний стандартний розчин. Йод погано розчинний у воді (1,18*10-3 М при 25°С), але добре розчиняється в розчині йодиду калію:
I2 + I- ↔ I3-,
крім того зменшується його леткість. Стандартизувати приготовлений розчин можна: · за стандартними розчинами: барію тіосульфатом, арсену (ІІІ) оксидом, гідразину сульфатом; · за стандартним розчином натрій тіосульфату. Приготовлений розчин зберігають у склянках з темного скла з притертою пробкою в захищеному від світла місті.
Розчин натрію тіосульфату (0,05-0,1моль/дм3) Тіосульфат є сильним відновником:
S4O62- + 2e ↔ 2S2O32-; E0 = 0,08 B.
Однією з основних реакцій, де використовується тіосульфат, є реакція:
I3- + 2S2O32- ↔ 3I- + S4O62-
Ця реакція протікає швидко, стехіометрично при рН від 0 до 7, на відміну від реакцій тіосульфат-іона з сильними окисниками типу Cr2O72-, BrO3- і т.п., які нестехіометричні. Готують розчин із кристалогідрату Na2S2O3*5H2O. Натрію тіосульфат не є стандартною речовиною, тому що легко залишає кристалізаційну воду, а його водні розчини нестійкі. Після їх приготування відбувається ряд змін: 1) S2O32- - іон, реагує з карбону(ІV) оксидом, що присутній у воді:
S2O32- + H2О + CO2 ↔ HCO3- + HSO3- + S↓.
2) S2O32- - іон, повільно окиснюється киснем повітря:
2S2O32- + O2 ↔ 2SO42- + 2S↓
3) титрант розкладають тіобактерії; цей процес прискоряє освітлення, але він пригноблюється в присутності антисептика – меркурію (ІІ) йодиду.
Унаслідок першої реакції молярна концентрація приготовленого розчину зростає,а в двох останніх – зменшується. Тому з натрію тіосульфату готують вторинний стандартний розчин. До його стандартизації приступають через 1 – 2 доби після виготовлення і концентрацію розчину періодично перевіряють. Стандартизувати приготовлений розчин натрію тіосульфату можна: · за стандартними розчинами калію йодатом, калію броматом, калію гексаціанофератом (ІІІ), дикалію дихроматом; · стандартними розчинами - йоду, калію перманганату тощо.
Зберігати виготовлений розчин титранту треба в склянках з темного скла, у захищеному від світла місці, без доступу кисню. КТТ в йодометрії визначають: · без індикатору; · без індикатору у присутності органічних розчинників, які екстрагують йод і забарвлюються в фіолетовий колір (використовують при титруванні дуже розбавлених розчинів); · з індикатором: 0,5% розчин крохмалю. Чутливість його дуже велика – помітне синє забарвлення з крохмальом йод дає навіть при концентрації 2*10-7 М. Але чутливість індикатора різко падає з підвищенням температури, тому титрують звичайно при кімнатній температурі. В розчини, що титрують, крохмаль додають лише тоді, коли основна кількість йоду вже відтитрована, інакше йод визиває коагуляцію крохмалю, сприяє його розкладу, що робить титрування неточним. · У йодометрії використовують пряме, зворотне та замісникове титрування. Йодометрія дає можливість визначати · сильні відновники, такі як Станум(ІІ), сірководень, сульфіти ; · сильні окисники: гідрогену пероксид , перманганат, Ферум(ІІІ), дихромат .
Треба відмітити, що в окисно-відновному титруванні речовини повинні знаходитись в певному ступеню окиснення, тому титруванню часто передує операція окиснення або відновлення визначуваного іону. Для цього використовують реагенти, які задовільнюють ряду вимог:
· швидкість окиснення(або відновлення); · стехіометрична взаємодія; · легкість видалення з розчину надлишку реагента; · селективність дії. Речовини, що використовують для попереднього окиснення або відновлення, класифікують звичайно за їх фізичним станом: гази, тверді речовини, розчини.
|
||||||||
|