Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сечовід

Сеча та її властивості

Регуляція діяльності нирок

Регуляція діяльності нирок здійснюється нервово-гумораль­ним шляхом.

Нервова регуляція забезпечується вегетативною нервовою системою, яка регулює не тільки процеси клубочкової фільт­рації, але й канальцеву реабсорбцію. Так, подразнення симпа­тичних нервів, які іннервують нирку, сприяє зменшенню ви­ведення води й збільшенню виведення натрію із сечею. Парасимпатичні нерви діють на нирку двома шляхами: регулюю просвіт судин нирок, змінюють роботу серця, знижуючи арте-ріальний тиск. Таким чином, симпатична нервова система сприяє зменшенню діурезу, а парасимпатична нервова систе­ма навпаки — його збільшенню.

Гуморальна регуляція здійснюється головним чином за ра­хунок антидіуретичного гормону (вазопресину) та альдостерону

Антидіуретичний гормон сприяє реабсорбції води, що при­зводить до зменшення діурезу й збільшення осмотичної концент­рації сечі. Вазопресин — гормон, який зберігає в організмі во­ду. Альдостерон та натрійуретичний гормон передсердя сприя­ють реабсорбції натрію. Якщо натрій не буде реабсорбуватися, то буде утруднена й реабсорбція води.

В організмі є й інші гормони, які впливають на всмокту­вання іонів, наприклад: паратгормон, тиреокальцитонін (спри­яють реабсорбції Са2+) тощо. Слід зауважити, що процес утво­рення гормонів, які регулюють реабсорбцію води й іонів, зале­жить від об'єму циркулюючої крові, концентрації іонів натрію в крові та її осмотичного тиску.

Інкреторна функція нирок пов'язана з утворенням біологіч­но активних речовин: реніну, який контролює судинний тонус, брадикініну, який сприяє розширенню кровоносних судин, еритропоетину, який сприяє утворенню червоних кров'яних ті­лець (еритроцитів) тощо.

Колір. Сеча — прозора рідина світло-жовтого кольору. При відстоюванні випадає осад, який складається із солей, слизу, лейкоцитів — 1—2 в полі зору.

Реакція. Реакція сечі здорової людини переважно слабко-кисла, може змінюватися залежно від складу вживаної їжі (рН її коливається від 4,7 до 6,5). Так, наприклад, при вжи­ванні переважно м'ясної їжі реакція стає кислою.

Відносна густина. Відносна густина дорівнює в середньо­му 1,010—1,020 г/см3. Так, наприклад, чим менше виділяєть­ся сечі, тим більші її концентрація й відносна густина.

Склад. Сеча містить 95% води і 5% сухого залишку, до складу якого входить сечовина (2%), сечова кислота (0,05%), креатинін (0,75%), солі калію, натрію тощо.

Сечовід (ureter) має форму трубки, завдовжки 30—35 см, діаметром 4—7 мм. Він розташований у черевній та тазових порожнинах. Просвіт сечоводу має звуження у місцях переходу миски в сечовід, переходу черевної частини сечоводу в тазо­ву (вся тазова частина вужча, ніж черевна), входу сечоводу в сечовий міхур.

Стінка сечоводу утворена:

• внутрішньою — слизовою — оболонкою, яка вкрита пере­хідним епітелієм, добре виражена підслизова основа, поздовж­ні складки, лімфоїдна тканина утворює поодинокі лімфатичні вузлики;

• середньою — м'язовою — оболонкою, яка складається з внутрішнього — поздовжнього і зовнішнього — циркулярного шару (тазова частина має три м'язових шари: поздовжній, цир­кулярний, поздовжній);

• зовнішньою оболонкою — адвентицією. Функція сечоводу — проведення сечі.




Переглядів: 712

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Канальцева реабсорбція | Сечовиділення та сечовипускання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.