Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Канальцева реабсорбція

Клубочкова фільтрація

Процес сечоутворення

Процес сечоутворення відбувається при взаємодії усіх струк­тур нефрона й капілярів. Виділяють три основні фізіологічні процеси, які забезпечують утворення кінцевої сечі: клубочкова фільтрація, канальцева реабсорбція й канальцева секреція.

У капілярах клубочків мальпігієвого тільця відбувається фільтрація з плазми крові в капсулу Шумлянського—Боумена води з усіма розчиненими в ній органічними й неорганічними речовинами, що мають низьку молекулярну масу. Фільтрація відбувається завдяки тому, що гідростатичний тиск у клубоч­ках, як зазначалося вище, становить 65—70 мм рт. ст., йому протидіють онкотичний тиск крові (25—30 мм рт. ст.) і гідро­статичний тиск рідини, яка міститься в порожнині капсули ниркового клубочка (15—20 мм рт. ст.). Тому тиск, який за­безпечує фільтрацію, становить у середньому 25 мм рт. ст. З кап­сули клубочка ця рідина — ультрафільтрат, або первинна се­ча,— потрапляє в канальці нирок.

У нормі в первинній сечі можна виявити майже всі речови­ни, що містяться в плазмі крові, за винятком білків, які ма­ють високу молекулярну масу. Фільтрація відбувається без витрат енергії, це пасивний вид транспорту речовин. За добу в людини утворюється 150—180 л первинної сечі.

Первинна сеча з капсули потрапляє в ниркові канальці, в яких починається процес зворотного всмоктування — реабсорб­ція, внаслідок чого вона зазнає значних змін: зі 150—180 л пер­винної сечі залишається 1—1,5 л вторинної, або кінцевої, сечі, яка виводиться з організму. Хімічний склад вторинної сечі відрізняється від складу первинної сечі. Разом з водою в кров усмоктуються всі необхідні для життєдіяльності речовини, які містились у первинній сечі,— це амінокислоти, глюкоза, віта­міни, мікроелементи, більша частина іонів натрію, калію, каль­цію та інші речовини. І навпаки, всі непотрібні або шкідливі для організму речовини не всмоктуються або майже не всмок­туються. До них належать: сечовина, сечова кислота, аміак, креатинін як кінцеві продукти білкового обміну, деякі солі, наприклад сульфати, фосфати, та інші речовини. Процеси ре­абсорбції можуть бути активними й пасивними. Для здійс­нення активної реабсорбції необхідно, щоб були специфічні транспортні системи та енергія (наприклад, реабсорбція на­трію, глюкози, амінокислот та інших речовин). Пасивні про­цеси відбуваються, як правило, без витрат енергії завдяки процесам осмосу та дифузії (наприклад, всмоктування води, хлоридів).

У канальцях відбувається і секреція. Секреція — це про­цес, спрямований на активний перехід речовин з крові через клітини ниркових канальців у сечу (наприклад, деякі барвни­ки, лікарські речовини: сульфаніламіди, фуросемід тощо). Во­на може бути активною, за допомогою транспортних систем та енергії АТФ, і пасивною.


Читайте також:

  1. Канальцева секреція




Переглядів: 1249

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ІНФОРМАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ | Сечовід

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.