Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Канальцева секреція

Канальцева реабсорбція

Канальцева реабсорбція проходить у канальцях нефрона і в збиральних трубках. Процеси реабсорбції забезпечують повернення в кров речовин, як профільтрувались, але необхідні для нормальної життєдіяльності організму –це іони, поживні речовини, вітаміни, гормони, інші біологічно-активні речовини, вода.

Таким чином, первинна сеча змінюється: кількісно із 180 л лишається 1,5 л , різниця (180 – 1,5л) складає величину реабсорбції за добу і якісно, адже деякі речовини зникли із сечі.

Механізм реабсорбціїнеоднаковий в різних відділах нефрона.

Для реабсорбції велике значення має концентрація речовин у крові. Речовина вся не реабсорбується з первинної сечі і виявляється у кінцевій сечі, якщо концентрація її перевищує поріг виведення (наприклад глюкоза).

Процеси реабсорбції можуть бути активними або пасивними.

1. Активно – це проти градієнтів концентрації, з витратами енергії АТФ (це транспорт за допомогою іонних насосів; за механізмом піноцитозу);

2. Пасивно – це за градієнтами, без витрат енергії:

- за градієнтом концентрації або за електрохімічним градієнтом – (дифузія). Якщо в транспорті через мембрану за градієнтом концентрації приймають участь переносники, дифузія носить назву полегшеної;

- за градієнтом осмотичного тиску – осмос (транспорт води).

Цей процес, представляє собою виділення із крові речовин в просвіт канальців,тому відбувається підвищення їх концентрації в сечі і виділення їх.Секрецію в канальцях нефрона виконують клітини канальців. Види секреції:

1) виділення речовин із крові в просвіт канальця. Часто так виводяться крупно молекулярні колоїдні речовини, які погано фільтруються. але мають бути виведеними з організму; шляхом секреції із організму також виводяться органічні кислоти та основи, лікарські препарати;

2) виділення речовин, які утворюються епітелієм канальців в результаті обміну речовин (наприклад, аміак та іони водню).

В залежності від властивостей речовин, що секретуються, канальцева секреція може протікати активно (органічні кислоти) чи пасивно (органічні основи).

Процеси секреції є важливими для підтримання параметрів гомеостазу ,підтримання постійності рН пов’язане з секрецією іонів водню та аміаку, ізоіонії – з секрецією іонів калію

Кінцева сеча (urina)

За добу виділяється ≈ 1,5 л сечі (добовий діурез), але ця кількість непостійна і залежить від багатьох факторів: прийом великої кількості води, білкова їжа,фізичне навантаження, сечогінні ліки, тощо).

Колір сечі світло-жовтий,зумовлений пігментами уробілін и урохром, які є похідним білірубіну.

Питома вага сечі залежить від її концентрації і дорівнює 1.015 – 1.020.

Склад сечі:

Сеча складається із 95% води і 5% твордого залишку (неорганічні і органічні речовини)

Неорганічні речовини – це солі, за добу виділяється ≈ 25 – 30 г, переважно це:хлорид натрію 15,6 г,сульфати 2,5 г,фосфати 2,5 г,калій 3,3 г, тощо.

Органічні речовини, за добу виділяються 30-50г, переважно це азотовмісні сполуки:сечовина 2% (25-30 г);сечова кислота 0,05 % (0,7 г),креатинін 0,075% (1,0 г);гіпурова кислота 0,7 г; гормони, ферменті, оксалати, урати, тощо 2,6 г.

Протягом доби спостерігається значне коливання кількості і щільності сечі,це свідчить про добру простосувальну здатність нирок до змінних умов існування (приймання їжи, надходження рідин, зміна t0 , тощо), тобто свідчить про збереження нирками гомеостатичних показників (Росм, рН).Втрата цієї функції спостерігається при хворобах, тоді нирки виділлють сечу за типом механічного фільтру: однакова кількість и однакова густина.

Концентраційна здатність визначається за допомогою проби по Зимницькому (сечу збирають протягом доби через кожні 3 години і визначають кількість та щільність кожної порції).

При деяких хворобах , патологічних станах організму змінюється діурез (поліурія, олігурія, анурія),щільність сечі (гіперстенурія, гіпостенурія, ізостенурія)


Читайте також:

  1. Канальцева реабсорбція




Переглядів: 1572

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Клубочкова фільтрація | Гуморальна регуляція

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.