Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Випробувалиний строк.

Контракт як особлива форма трудового договору.

Контракт є особливою формою трудового договору. В ньому вказуються строк дії договору, права та обов’язки сторін, умови організації праці, матеріального забезпечення, умови розірвання договору. Сфера застосування контракту визначається Законами України. Контракт є строковим трудовим договором. Він укладається на виконання певної роботи, що носить строковий характер. Форма контракту письмова, укладається у 2 примірниках.

Обов’язкове застосовується контракт

- при укладенні трудового договору з керівниками підприємств, що знаходяться у загальнодержавний власності;

- керівними ,науковими, творчими й іншими працівниками закладу( установи) України гуманітарної форми , що має статус національного;

- керівниками закладів освіти загальнодержавної власності;

- керівними творчими працівниками театральних і концертно – видовищних закладів, підприємств і організацій культури тощо.

Контракт може укладатися і за угодою сторін, якщо це передбачено нормативними актами. Так контракт за угодою сторін може укладатися з працівниками СФГ, працівниками товарних бірж тощо.

Контракт – це двостороння угода, що вимагає згоди працівника. Якщо працівник, з яким із законом обов’язково укладається контракт, не погоджується укласти контракт, він може бути звільнений за п.6 ст.36 КЗпП України. Умови контракту, що погіршують становище працівника в порівнянні з чинним законодавством, угодами , колективним договором, вважається недійсним.

Контракт набирає чинності з моменту його підписання і може бути змінений тільки за згодою сторін. Якщо трудові відносини після закінчення строку контракту продовжуються і жодна зі сторін не вимагає їх припинення, трудовий договір перетворюється на звичайний безстроковий договір.

Законодавство не встановлює мінімальних або максимальних термінів дії контракту, це вирішується сторонами. Але з керівниками державних підприємств контракт укладається терміном від 1 до 5 років.

Змістом контракту є взаємні зобов’язання сторін. Контракт не повинен повторювати зміст посадових інструкцій.

При укладенні трудового договору угодою сторін може бути обумовлено встановлення випробувального строку з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Строк випробування не може перевищувати 3 місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним комітетом профспілки – 6 місяців. Для робітників строк випробування не може перевищувати 1 місяця. Ч.2 ст.26 КЗпП України встановлює обмеження щодо застосування випробування. Випробування не встановлюється:

- особам, які не досягли 18 років;

- молодим спеціалістам після закінчення ПТ закладів, вищих навч. закладів;

- інвалідам, направленим на роботу відповідно до рекомендацій медико – соціальної експертизи;

- при прийнятті на роботу по переводу або переїзду в іншу місцевість;

- в інших випадках передбачених діючим законодавством.

Строк випробування може бути продовжений на відповідну кількість днів, протягом яких працівник був відсутній в зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або з інших поважних причин. Коли строк випробування закінчився. А працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробувальний строк і наступне розірвання договору допускається лише з підстав, передбачених законодавством. Якщо протягом цього строку встановлено невідповідність працівника роботі, на яку його прийнято. Власник або уповноважений ним орна протягом випробувального строку вправі розірвати трудовий договір по ст.28 КЗпП України.

 

4.Переведення на іншу роботу.

Працівник повинен виконувати доручену йому роботу, а власник не вправі вимагати виконання роботи , не обумовленої трудовим договором. Вимога виконувати іншу роботу вважається переведенням працівника на іншу роботу.

Переведення можуть бути:

- постійними і тимчасовими;

- на одному підприємстві, на інше підприємство, разом з підприємством в іншу місцевість.

- Всі переводи можуть здійснюватися лише за згодою працівника. Тому, відмова працівника від переведення не є порушенням трудової дисципліни.

Відповідно до ч.2 ст.32 КЗпП України не вважається переведенням на іншу роботу і не потребує згоди працівника переміщення його на тому ж підприємстві на інше робоче місце, в інший структурний підрозділ у тієї же місцевості, доручення роботи на іншому механізмі або агрегаті у межах спеціальності, кваліфікації чи посади, обумовленої трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права переміщувати працівника на роботу , яка протипоказана йому за станом здоров’я. У зв’язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою.

Істотні умови праці - це система та розмір оплати праці, пільги, режим роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміна розряду і найменування посади та інше. Про зміну істотних умов праці працівник повинен бути попереджений не пізніше ніж за 2 місяця. Якщо працівник не згоден працювати в нових умовах , то трудовий договір припиняється на підставі п.6 ст.36 КЗпП України.

Тимчасове переведення працівника без його згоди терміном до 1 місяця на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором ( якщо ця робота не протипоказана йому за станом здоров’я, дозволяється лише для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій, а також з інших обставин , які ставлять під загрозу життєві умови людей , з оплатою праці за виконану роботу. Але не нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою. Однак не дозволяється і в цих випадках тимчасове переведення на іншу роботу вагітних жінок, жінок, які мають дитину – інваліда, дитину до 6 років, а також осіб віком до 18 років без їх згоди.

Тимчасове переведення на іншу роботу в разі простою ( ст.34 КЗпП України) дозволяється тільки за згодою працівника і з урахуванням спеціаль- ності , кваліфікації, та тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство. В установу , організацію але в тій самій місцевості на строк до 1 місяця.

Простої – це зупинка роботи , яка викликана відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи , невідворотною силою або іншими обставинами.

При простої на дозволяється переведення кваліфікованих працівників на некваліфіковані роботи.

Контрольні запитання:

1.Види трудового договору.

2.Сезонні роботи.

3.Суміщення, сумісництво.

4.Тимчасові працівники.

5.Поняття випробувального строку, результат випробування, категорії працівників, яким не встановлюється випробувальний строк.

6.Преведення, види переведення, порядок переведення.

Література:

1. Кодекс законів про працю України.

2. В.І. Прокопенко “Трудове право”, підручник, Х.- 1998.

3. Карпенко Д.О. Трудове право України. К.,-1999р.

4. Трудове право України. Підручник за ред. Н.Б.Болотіної, Г.І.Чанишевої.

 

Лекція № 13.

Тема: Трудовий договір.

План:


Читайте також:

  1. Випробувалиний строк.
  2. За договором найму (оренди) транспортного засобу наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві транспортний засіб у користування за плату на певний строк.




Переглядів: 591

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Випробувалиний строк. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.