Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Натрій і Калій - містяться в плазмі крові, лімфі. Найбільше Калію в печінці, нирках, серці, м'язах та в мозку. Загальний вміст К в організмі дещо більший від Na

Біологічна роль S-елементів

Основна біологічна функція розчинних у воді сполук S-елементів по­лягає у підтриманні водно-електролітного балансу. Входячи до складу електролітів крові, йони Натрію забезпечують сталу величину осмотичного тиску, а як компоненти буферних систем - підтри­мують на певному рівні рН біологічних рідин

Иони К+ і Na+ необхідні живим організмам для генерування біопо­тенціалів у нервовій системі, м'язах та секреторній тканині, а також для регулювання роботи серцевого м'яза (міокарда). Важливо знати, що Йони Натрію Na є основними позаклітинними йонами, а Калію К+ - внутріш­ньоклітинними.

Так, концентрація йонів К+ всередині клітини в 35 разів вища, ніж у позаклітинній рідині, а йонів Na+, навпаки, - в 14 разів більша в позаклі­тинному середовищі, ніж всередині клітини. Такий нерівномірний роз­поділ йонів Калію і Натрію по обидва боки клітинної мембрани є причи­ною виникнення біопотенціалів у клітинах.

препарати Калію; калій бромід КВг використовують як заспо­кійливий засіб; калій ацетат СН3СООК - як сечогінний препарат при на­бряках, викликаних порушеннями кровообігу; калій хлорид КС1 в розчині використовують при деяких серцевих захворюваннях; калій оротат C5H3N204K застосовують у комплексній терапії серцевих захворювань; калій йодид КІ знаходить застосування для лікування зобу, катаракти;

Крім того, йони Натрію сприяють скороченню м'язів, а Калію, на­впаки, - їх розслабленню. Заміна Калію чи Натрію йонами інших луж­них металів викликає зміну фізіологічних функцій деяких органів. Так, введення в організм йонів Літію нормалізує діяльність головного мозку, що й використовують для лікування деяких психічних захворювань.

препарати Натрію: натрій хлорид NaCI застосовують для при­готування ізотонічного (0,9 %) та гіпертонічного (10%) розчинів; натрій гідрогенкарбонат NaHC03 - це антацидний засіб, який використовують для нейтралізації високої кислотності шлункового соку; натрій тіосуль­фат Na2S203*5H20 застосовують при отруєннях солями важких металів; натрій нітрит NaN02 знаходить застосування як судинорозширюючий засіб при стенокардії та спазмах судин головного мозку; натрій саліци­лат C6H4(OH)COONa використовують для зниження температури тіла (антипіретик).

Йони Кальцію, що містяться в крові, посилюють її зсідання. Значне збільшення концентрації йонів Са2+, особливо у серцевому м'язі, нега­тивно впливає на метаболічні процеси і може викликати руйнування клітинних структур. У зв'язку з цим у медичну практику впроваджена група лікарських засобів, так званих антагоністів Кальцію, які блоку­ють проникнення йонів Кальцію в міокард, поліпшуючи роботу серцево­го м'яза.

Відомо, що йони Кальцію гальмують збудження ЦНС, а тому істот­не зменшення його концентрації в тканинах організму призводить до по­силення збудження, аж до приступів тетанії,

Мінеральні солі Кальцію є основою кісткової тканини. Тому йони Каль­цію впливають на ріст скелета, формування кісток, емалі зубів тощо.

Надмірне нагромадження Кальцію в деяких органах призводить до утворення каменів, що є причиною таких захворювань, як нефроліті­аз або ланкреолітіаз, поліартрит, остеохондроз, катаракта.

В організмі концентрація йонів Кальцію контролюється двома гор­монами: кальцитоніном, який інгібує вивільнення Кальцію з кісткової тканини, і паратиреоїдним гормоном, що активує цей процес. Тільки спільна дія цих гормонів зберігає і підтримує на належному рівні струк­туру кісткової тканин, оскільки за нестачі Кальцію в крові він надходи- тиме в неї з кісткових тканин, викликаючи їх розм'якшення.

За своєю біологічною дією Кальцій є фізіологічним антагоні­стом Магнію і Калію. Крім того, йони Кальцію впливають на кислотно-основну рівновагу біологічних рідин, виявляють протизапальну та десенсибілізуючу дію. Тому його сполуки використовують як лікарські засоби.

Добова потреба 1,0- 1,3 г . Вона забезпечується за рахунок рослинної їжі, молока, пит­ної води. Засвоєння Кальцію організмом залежить від наявності в ньому вітаміну D, концентрація якого регулюється гормонами щитовидної залози.

препарати Кальцію: кальцій хлорид гексагідрат СаС12*6Н20 в розчинах використовують як протизапальний, протиалергічний та кро­воспинний засіб; кальцій глюконат (С6Н1107)2Са*Н20 або лактат (СН3СН(0Н)С00)2Са*5Н20 застосовують з тією самою метою, що й кальцій хлорид, проте ці препарати мають м'якший вплив на організм.

Сполуки Магнію містяться у внутрішньоклітинних рідинах у ви­гляді гідратованих йонів [Mg(H20)6]2+, [Mg(H20)8]3+, а у кістках скеле­та та емалі зубів - у вигляді нерозчинних фосфатів. Йони Магнію вхо­дять до складу біокомплексів з нуклеїновими кислотами. У складі ком­плексу з АТФ, Магній активує процеси синтезу і гідролізу цієї біологічно важливої сполуки.

Залежно від концентрації, Магній може як прискорювати, так і галь­мувати процес передачі імпульсів по нервових волокнах. Він впливає на дихальні, судиннорухові та інші центри мозку і, в цілому, заспокійливо діє на нервову систему, впливає на обмін Калію і Кальцію.

Магній входить до складу ферментів з трупи трансфераз, які при­скорюють реакції перенесення різних функціональних груп від одного суб­страту до іншого. Він позитивно впливає на вуглеводний та фосфорний обміни, сприяє виділенню жовчі, стимулює перистальтику кишківника.

Багато Магнію міститься в листках рослин, куди він у формі йона Mg2+ входить до складу хелатного комплексу - хлорофілу, що за своєю структурою нагадує гем крові. Проте в молекулі хлорофілу централь­ним атомом є йон Магнію, а в гемоглобіні - Феруму(ІІ).

препарати Магнію:магній сульфат гептагідрат MgS04-7H20 застосовують як заспокійливий і протисудомний засіб для внутрішньо­венного введення, а при внутрішньому вживанні - як проносний і жовчо­гінний; магній оксид MgO - це антацидний та жовчогінний препарат; магній карбонат основний Mg(0H)2*4MgC03*H20 використовують як антацидний та послаблюючий засіб; калій-магній аспарагінат (панангін або аспаркам) застосовують при серцевих захворюваннях, а тальк 3Mg0*4Si02*H20 - для виготовлення різних присипок та мазей.




Переглядів: 3718

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ БІОЕЛЕМЕНТІВ, ЇХ РОЛЬ У ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІЗМУ ТА ЗАСТОСУВАННЯ ЇХ СПОЛУК У МЕДИЦИНІ | Літій (Li).

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.