Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Облік касових операцій

Касові операції – це операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.Каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.

Ведення касових операцій регламентується Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яке затверджене постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (зі змінами та доповненнями). Це Положення розроблено відповідно до статті 33 Закону
України «Про Національний банк України» (679-14), визначає
порядок ведення касових операцій у національній валюті України
підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації
банками роботи з готівкою.

Касові операції виконує касир. Його обов’язки:

- одержання готівки в банках;

- здавання готівки в банк;

- приймання готівки в касу й видання її з каси;

- ведення касової книги;

- дотримання вимог нормативних документів щодо здійснення касових операцій.

У касира мають бути нормативні документи, що визначають організацію та порядок ведення касових операцій. Касир несе матеріальну відповідальність за збереження всіх прийнятих ним цінностей. З касиром складають в установленому порядку договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність.

Зберігання грошей у касі, а також їх доставку до відділень банку і здавання в банк зобов’язані забезпечувати керівники підприємств.

Підприємства, що здійснюють операції з готівкою, встановлюють ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки).

Ліміт каси – граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час. Установлення ліміту каси проводить підприємство самостійно на підставі розрахунку. В ньому розраховують середньоденні надходження та видання готівки. Для цього суму виручки за будь-які три місяці з останніх дванадцяти ділять на кількість робочих днів підприємства за три місяці. Середньоденні надходження готівки є сумою, яку беруть для встановлення ліміту каси, розмір якого затверджується внутрішніми наказами підприємства.

Готівку, що перевищує встановлений ліміт каси, здають до банків для зарахування на рахунки. Терміни здавання готівки визначають підприємства за погодженням з банком. Якщо для підприємства ліміт залишку готівки в касі не встановлено (ліміт каси дорівнює нулю), вся наявна в його касі на кінець дня готівка вважається понадлімітною, і повинна здаватися до банку.

Гроші, здані до банку або інкасаторам, але не зараховані на поточний рахунок (до 24-ої години наступного дня), є грошовими коштами в дорозі.

Постановою правління НБУ № 32 від 9 лютого 2005 р. встановлена гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства з іншим підприємством протягом одного дня або кількома платіжними документами у розмірі 10 000 грн. Платежі понад зазначену граничну суму проводять виключно в безготівковій формі.

Надходження готівки до каси підприємства оформляється прибутковим касовим ордером,який разом з квитанцією до нього заповнюється бухгалтером і підписується головним бухгалтером. Заповнений прибутковий ордер передається бухгалтером до каси. Отримавши прибутковий ордер, касир зобов’язаний перевірити:

- наявність підпису бухгалтера, його справжність;

- правильність оформлення;

- наявність перелічених у прибутковому ордері додатків.

Після приймання грошей касир підписує прибутковий касовий ордер. На доданих до нього документах проставляє штамп «Оплачено». Після приймання грошей касир зобов’язаний видати квитанцію до прибуткового касового ордера, яка є підтвердженням внесення грошей до каси підприємства. Ця квитанція має бути завірена підписами головного бухгалтера і касира, а також печаткою підприємства.

Видається готівка з каси:

- під звіт на відрядження або господарські витрати;

- кредиторам;

- оплата праці;

- на рахунки в банку;

- оплата витрат.

Видача готівки з каси підприємства проводиться за видатковим касовим ордером або належно оформленою платіжною відомістю. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер. До видаткових ордерів можуть додаватися перелічені в них документи.

Заповнені касові ордери обов’язково реєструються бухгалтером у Журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, де їм присвоюються порядкові номери.

Усі надходження і видача готівки за кожним первинним документом відображаються у Касовій книзі.

Касова книга – документ бухгалтерського обліку. Кожне підприємство може мати тільки одну касову книгу. Аркуші книги нумеруються, шнуруються. Їх кількість завіряється на останній сторінці підписами керівника та головного бухгалтера, а також круглою печаткою підприємства.

Записи в касовій книзі здійснюються кожного дня, в якому відбуваються операції руху готівки. Для записів за один день відводиться один аркуш. Аркуш касової книги заповнюється вручну у двох примірниках через копіювальний папір. Жодні виправлення та підчищення в касовій книзі не допускаються. У кінці дня касир виводить залишок коштів у касі. Другий примірник аркуша касової книги є відривним і називається звітом касира.

Звіт касираслужить реєстром аналітичного обліку касових операції. В кінці дня він разом з доданими документами на одержання і видачу грошей передається в бухгалтерію. Передача звіту бухгалтеру здійснюється під розписку в касовій книзі.

Після одержання звіту бухгалтерія робить перевірку:

- зіставляє всі записи в звіті касира з записами з журналу реєстрації прибуткових та видаткових касових ордерів;

- правильність заповнення всіх реквізитів первинних документів, їх сум та підсумків, своєчасність їх занесення до звіту касира, здачі надлишку готівки в банк.

Касову книгу можна вести в електронному форматі з додержанням форми.

Найважливішими вимогами правильного оформлення й обліку касових операцій є:

- негайний запис кожної здійсненої касової операції у Касову книгу, щоденне визначення підсумків у цій книзі і здачі касиром під розписку бухгалтерові касових документів;

- виписка бухгалтерією на кожну окрему касову операцію прибуткових і видаткових ордерів;

- погашення касиром спеціальним штампом касових документів з метою запобігання зловживання цими документами шляхом повторного їх використання;

- встановлення наказом керівника підприємства осіб, що мають право підписувати касові документи, наявність у касира зразків підписів цих осіб і неприпустимість виконання касових операцій по не підписаних документах.

Підприємства отримують готівку у банку для видачі заробітної плати та на господарські потреби на підставі заповнення чека з чекової книжки на отримання готівки через касира.

Для одержання в банку чекової книжки потрібно заповнити відповідну заяву, в котрій зазначаються прізвище, ім’я та по батькові касира і зразок його підпису. Заява підписується керівником і головним бухгалтером і засвідчується печаткою підприємства. Згідно з цією заявою касир одержує чекову книжку на 25 або 50 чеків. Щоб зняти готівку зі свого рахунка в банку, бухгалтер заповнює грошовий чек, і підписує його разом з керівником і передає касирові. Касир попередньо (за 1-2 дня) замовляє необхідну суму в банку, а потім одержує її за чеком. Корінець чека є виправдним документом для записів касових операцій в облікових регістрах.

Готівку, одержану з рахунків у банку до каси, витрачають за суворо цільовим призначенням.

Здача готівки на рахунки в банках оформлюється видатковим касовим ордером.

Касир, щоб здати готівку, повинен скласти об’яву про внесок готівки, який може одержати в оператора банку.

 

Для обліку наявності, руху та залишків грошей в касі використовують рахунок 30 «Каса» за субрахунками:

- 301 «Каса в національній валюті»;

- 302 «Каса в іноземній валюті».

За дебетом рахунку 30 «Каса» відображається надходження грошових коштів до каси підприємства, за кредитом – виплата грошових коштів із каси підприємства.

Бухгалтерія після одержання звіту касира робить перевірку обґрунтованості всіх записів у звіті, проставляє кореспонденцію рахунків на кожному документі складає журнал 1 за кредитом рахунку 30 «Каса» і відомість 1.1 за дебетом рахунку 30 «Каса».

Наприкінці місяця в журналі 1 і відомості 1.1 підраховують надходження і витрати готівки й визначають на перше число наступного місяця залишок грошей в касі, який має відповідати такому ж показнику в касовій книзі. Підсумкові дані цих регістрів записують до Головної книги підприємства.

Кореспонденція рахунків з обліку касових операцій

Зміст господарських операцій Дебет Кредит
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.   10. 11.   12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. Надійшла в касу готівка з поточного рахунку Надійшла готівка за короткострокові векселі одержані Надійшла до каси виручка від реалізації продукції Повернення до каси раніше виданих авансів на відрядження До каси повернуто відшкодування матеріального збитку Внесено до каси заборгованість інших дебіторів Засновниками внесено до каси готівку до статутного капіталу До каси повернуто помилково видану заробітну плату Оприбутковані надлишки в касі, виявлені під час інвентаризації Здані грошові кошти із каси на рахунок в банк Готівка через інкасатора здана для зарахування на поточний рахунок Видано готівку під звіт Відображена нестача готівки в касі Видано персоналу підприємства позики Придбані власні акції за готівку Видано із каси заробітну плату Сплачені з каси нараховані дивіденди Оплачені готівкою різні витрати     91,92    

 


Читайте також:

  1. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  5. Автоматизація касових операцій
  6. Автоматизовані форми та системи обліку.
  7. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  8. Акції та їх облік
  9. Акції та їх облік
  10. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  11. Алгоритми арифметичних операцій над цілими невід’ємними числами у десятковій системі числення.
  12. Аналіз динаміки та структури валютних операцій




Переглядів: 2498

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Грошові кошти: їх економічна сутність та визначення. | Облік грошових операцій на поточних рахунках у банках.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.