Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Облік грошових операцій на поточних рахунках у банках.

Банки за заявами підприємств відкривають їм поточні рахунки для зберігання грошових коштів та їх використання. Підприємство має право самостійного вибору банку. Воно може відкрити потрібну для діяльності кількість поточних рахунків у національній та іноземній валютах. Один з рахунків визначається підприємством як основний.

Для відкриття поточного рахунку юридичною особою до банку подають такі документи:

- заява про відкриття рахунка за підписом керівника і головного бухгалтера;

- копії свідоцтва про державну реєстрацію підприємства в органах виконавчої влади.

- копії довідки про прийняття до обліку в ДПС;

- оригіналу та копії нотаріально завіреного статуту;

- картки зі зразками підписів осіб, що мають право розпоряджання коштами на рахунку, завіреної печаткою підприємства;

- довідку про реєстрацію в органах соціального страхування;

- копію довідки про внесення юридичної особи до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, засвідчену нотаріально.

Поточний рахунок –рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково – касових операцій за допомогою платіжних інструментів.

Платіжні інструменти –засіб певної форми на паперовому, електронному чи іншому виді носія інформації, використання якого ініціює переказ коштів з відповідного рахунку платника.

Види платіжних інструментів:

- меморіальний ордер –розрахунковий документ, який складається за ініціативою банку для оформлення операцій щодо списання коштів з рахунку платника;

- платіжне доручення – розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача;

- платіжна вимога – розрахунковий документ, що містить вимогу стягувача або в разі договірного списання отримувача до банку, що обслуговує платника, здійснити без погодження з платником переказ визначеної суми коштів з рахунку платника на рахунок отримувача;

- платіжна вимога – доручення – розрахунковий документ, який складається з двох частин: верхньої – вимоги отримувача безпосередньо до платника про сплату визначеної суми коштів і нижньої – доручення платника банку про списання зі свого рахунку визначеної ним суми коштів та перерахування її на рахунок отримувача;

- акредитив – договір, що містить зобов’язання банку – емітента, за яким цей банк за дорученням клієнта або від свого імені проти документів, які відповідають умовам акредитива, зобов’язаний виконати платіж на користь бенефіціара або доручає іншому банку здійснити цей платіж;

- чек – це письмове розпорядження чекодавця банку сплатити чекодавцю зазначену у чеку суму грошових коштів. Банки чеків брошуруються в окремі книжки, які видають своїм клієнтам за їх заявами.

- система «Клієнт-банк» призначена для роботи клієнта з банківською установою і передбачає передачу платіжних документів клієнта до банку, а також отримання різноманітних документів з банку каналами зв’язку.

Найбільш поширеним документом, який використовується для проведення операцій на поточних рахунках, є платіжне доручення.

Усі здійснені на рахунках операції банк реєструє у виписці з рахунка, до якої додаються документи про проведені операції. Виписка є реєстром аналітичного обліку банківських операцій. У ній вказується: дата попереднього руху, залишок на рахунках на початок дня, надходження коштів за банківський день на рахунок клієнта, здійснені їм виплати та залишок на кінець дня.

Бухгалтер при отриманні виписки проводить наступні операції («контировка виписки»):

- нумерує виписку;

- перевіряє наявність підтверджуючих розрахункових документів, на підставі яких зараховані чи списані кошти;

- проставляє кореспонденцію рахунків відповідно до проведених операцій.

Зберігаючи грошові кошти підприємства, банк вважає себе його боржником, тобто на цю суму має кредиторську заборгованість. Тому залишки грошових коштів і надходжень на поточний рахунок підприємства банк записує по кредитупоточного рахунку, а списання коштів – по дебету. Тобто за дебетом виписки відображається списання грошових коштів з поточного рахунку, а за кредитом – надходження коштів на рахунок.

На полях перевіреної виписки проти сум операцій проставляються коди кореспондуючих рахунків. Ці дані необхідні для контролю за рухом коштів.

Для обліку операцій на поточних рахунках використовують рахунок 31 «Рахунки в банках», який має 4 субрахунки:

311 «Поточні рахунки в національній валюті»;

312 «Поточні рахунки в іноземній валюті»;

313 «Інші рахунки в банку в національній валюті»;

314 «Інші рахунки в банку в іноземній валюті».

За дебетом рахунка відображається надходження коштів за кредитом – їх використання.

Кореспонденція рахунків з обліку грошових коштів на рахунках в банках

Зміст господарських операцій Дебет Кредит
1. 2. 3. 4. 5. 6.   7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. Передано готівку з каси в банк Оплачена покупцями реалізована продукція Одержано короткострокову позику в банку Повернуто з бюджету переплату з податків Зараховано відсотки Одержано відшкодування від матеріально відповідальних осіб Надійшла передплата від покупців Проведено розрахунки з постачальниками Передано гроші з банку в касу Проведено передплату постачальникам Повернуто банку короткострокову позику Сплачено заборгованість перед бюджетом Сплачено єдиний соціальний внесок Перераховано дивіденди учасникам    

 

Узагальнення інформації про наявність і рух грошових коштів на поточних рахунках у банку здійснюється у Журналі 1, який ведеться за кредитом рахунку 31 «Рахунки в банках» та відомості 1.2. Відомість відкривають за дебетом рахунку 31 «Рахунки в банках». Записи в Журналі та відомості здійснюються на підставі первинних та зведених документів (виписок банку з підтверджувальними первинними документами про рух коштів на рахунках). Записи у Журнал та відомість здійснюють за кожною випискою банку.


 

Висновки:Таким чином,грошові кошти є найбільш ліквідними активами підприємства. Вони присутні на початковому та кінцевому етапах облікового циклу, який включає придбання запасів, виробництво продукції, а також її продаж і отримання виручки.

Юридичні та фізичні особи – суб'єкти підприємницької діяльності здійснюють готівкові та безготівкові розрахунки з іншими суб'єктами за товарними і нетоварними операціями. Касові операції – це операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.

Каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів. Підприємства, що здійснюють операції з готівкою, встановлюють ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки).

Ліміт каси – граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час. Установлення ліміту каси проводить підприємство самостійно на підставі розрахунку.

Банки за заявами підприємств відкривають їм поточні рахунки для зберігання грошових коштів та їх використання. Підприємство має право самостійного вибору банку. Воно може відкрити потрібну для діяльності кількість поточних рахунків у національній та іноземній валютах. Облік грошових коштів здійснюється на рахунках 30 «Каса» та 31«Рахунки в банках».

Питання для самоконтролю:

1. Дайте визначення грошовим коштам та їх еквівалентам.

2. Дайте визначення касовим операціям підприємства.

3. Якими нормативними документами регулюється облік касових операцій?

4. Наведіть перелік основних касових документів та розкрийте порядок їх заповнення.

5. Який порядок оформлення касової книги?

6. Розкрийте основні вимоги до каси підприємства.

7. Як порядок встановлення ліміту залишку готівки в касі?

8. Вкажіть регістри синтетичного та аналітичного обліку касових операцій.

9. Розкрийте порядок отримання та здачі готівки в банк.

10. Розкрийте поняття поточного рахунку.

10.Які документи подають юридичні особи до установ банків для і відкриття поточних рахунків?

11. Які первинні документи є основою для виконання операцій на поточних рахунках?

12.Яку кількість поточних рахунків може мати підприємство в установах банку ?

13. Що розуміють під «контировкою» виписки банку?

14.Назвіть і дайте характеристику рахункам для обліку грошових коштів.

15. Вкажіть кореспонденцію рахунків з обліку грошових коштів.

 


Читайте також:

  1. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  5. Автоматизація касових операцій
  6. Автоматизовані форми та системи обліку.
  7. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  8. Акції та їх облік
  9. Акції та їх облік
  10. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  11. Алгоритми арифметичних операцій над цілими невід’ємними числами у десятковій системі числення.
  12. Аналіз грошових активів підприємства




Переглядів: 886

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Облік касових операцій | ПРЕДМЕТ, МЕТОДОЛОГІЯ ТА ЗАВДАННЯ КУРСУ РПС

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.