Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Взаємозв'язок між стратегією та організаційним дизайном

Формулювання нової стратегії     Виникнення нових управлінських проблем     Пониження організаційної ефективності
  ®   ®
   
       
    ­                                    
                                    ¯    
Підвищення організаційної ефективності ¬   Перепроектування організації
 
                                           

 

Методи проектування організаційних форм управління

При побудові організаційних форм управлін­ня можна використовувати методи:

■ моделювання, тобто розробки формалізованих математичних, графічних та машинних описів (розподіл повноважень та відповідаль­ності, їх оптимізація за допомогою ЕОМ);

■ експертних оцінок, тобто вивчення пропо­зицій експертів;

■ організаційного нормування (регламентуван­ня), тобто системи нормативів, правил, фор­мул, які слугують базою для проектування структур управління.

 

 

Технологіяпроектування організаційних форм управління.

Етапи розробки організаційної структури управління.

Розробляються організаційні структури управ­ління зверху вниз.

Послідовність розробки схожа з процесом планування.

Спочатку керівники по­винні здійснити розподіл організації на широкі сфери, потім поставити конкретні задачі - подібно до того, як у плануванні спочатку формулюються загальні задачі, а потім конкретні.

Таким чином, послідовність дій така:

1. Здійснюється розподіл організації по гори­зонталі на широкі блоки, які відповідають най­важливішим напрямам діяльності щодо організації стратегії.

2. Встановлюється співвідношення повнова­жень різних посад. Керівництво встановлює мету команд кожного рівня керівництва, подальший поділ на більш дрібні організаційні підрозділи для ефективнішого використання спеціалізації та по­передження керівництва.

3. Визначаються службові обов'язки як су­купність визначених задач і функцій та дору­чається їх виконання конкретним особам.

В організаціях, діяльність яких тісно пов'язана з тех­нологією, керівництво розробляє конкретні задачі та закріплює їх за безпосередніми виконавцями, які несуть відповідальність за їх виконання.

Оскільки організаційні структури визначаються планами, то суттєві зміни в планах потребують змін і у структурі. Вимоги зовнішнього середовища та цілі організації є тими факторами, від яких знач­ною мірою залежить організаційна структура.

Елементи проектування організації

Проектування організації пов'язано з прийнят­тям її керівництвом рішень, що мають відношення до багатьох областей життєдіяльності організації, у даному параграфі в основному будуть розглянуті питання, що стосуються таких елементів, як:

■ поділ праці та спеціалізація;

■ департаментизація та кооперація;

■ зв'язок в організації та координація;

■ масштаб керованості та контролю;

■ ієрархія організації та її ланцюговість;

■ розподіл прав та відповідальності;

■ централізація та децентралізація;

■ диференціація та інтеграція.

Проектування організації можна порівняти з будівництвом «організаційного будинку». Пер­шим елементом у цьому процесі буде вирішення кількості і функціональної належності «помеш­кань» у цьому «будинку», другим - вирішення про групування «помешкань» у зв'язку із задачами по їхньому використанню, третім - вирі­шення з'єднання частин «будинку», четвертим - розмір частин і т.д. (рис. 4.11.). Розглянемо детальніше кожний з елементів проектування організації.

Елементи побудови «організаційного будинку»

     
Ц е н т р а л і з а ц і я або д е ц е н т р а л і з а ц і я
Д е п а р т а м е н т и з а ц і я
Розподіл праці Зв’язки в організації Масштаб керованості Ієрархія та рівні Права та відповідальність
Диференціація та інтеграція
           

 

Поділ праці та спеціалізація

Ефективного та продуктивного функціонування організації неможливо досягти, якщо один із її членів або одна з її частин роблять усе, чим займається орга­нізація, або ж тоді, коли всі її члени або її частини роблять теж саме. Тому в будь-якій організації існує поділ праці між її членам або частинами.

Поділ праці в управлінні приводить до створення в організації все нових і нових видів робіт. В організації вся ро­бота поділяється на окремі ділянки, у рамках кот­рих людина повинна починати і завершувати пев­ний цикл дій, що утворить ту або іншу роботу. Так, наприклад, робота співробітника бухгалтерії може бути охарактеризована як проведення певних намірів по обліку коштів підприємства, що надходять і ви­трачаються. У той же час усередині бухгалтерії співробітник може спеціалізуватися на розрахунках заробітної плати для робітників підприємства. Це означає, що роботи можуть спеціалізуватися як по функціях, так і по конкретному застосуванню цих функцій до вирішення окремих задач.

Департаментизація та кооперація

Зріст спеціалізації окремих робіт в організації обмежується можливостями по їх координації­. Розв'язати цю проблему можна, якщо почати гру­пувати схожі роботи і їх виконавців, тобто почати здійснювати визначене організаційне відокремлен­ня виконавців схожих робіт.

Даний процес організаційного відокремлення називається департаментизацією. За допомогою департаментизації організація може розширюва­тися практично безмежно. Прикладом цьому є корпорації-гіганти типу «Аксон», «Дженерал Мо­торс», ІВМ та ін.

Існує багато підходів до групування спеціалізо­ваних робіт в організаціях. Двома головними на­прямами, по яких може здійснюватися департа­ментизація, є групування робіт навколо ресурсів і групування робіт навколо результату діяльності. Залежно від ступеня орієнтації на той або інший напрямок здійснюється відповідний тип департа­ментизації (рис.).

 




Переглядів: 1072

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вплив технології на проектування організації | Типи департа­метизації, що виділяються на основі напряму групування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.