Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Неокейнсiанство

Рис. 12.2.”Пастка ліквідності”.

Основним завданням економічної політики держави, на думку Кейнса, є стимулювання ефективного попиту. Оскільки частка споживання у доході має тенденцію до зниження, то об’єктом державного стимулювання повинні стати, насамперед, інвестиції. Він виділяє два основних способи збільшення інвестицій: бюджетну і грошово-кредитну політику.

Рис.12.1. Основний психологічний закон Дж.М.Кейнса.

Результатом дії цього закону є відносне зниження особистого попиту. Компенсувати це зниження можна за рахунок збільшення виробничого попиту. Саме інвестиції Кейнс вважав основним фактором стимулювання сукупного попиту.

Однак, компенсуюче зростання розміру інвестицій наштовхується на проблему перетворення усіх заощаджень у реальні капіталовкладення. Попередники Кейнса такої проблеми не помітили. Неокласики, продовжуючи традиції класичної школи, виходили з того, що акт заощадження водночас перетворюється у акт інвестування, тобто заощадження і інвестиції тотожні (S=I). Тому прагнення до заощаджень, вважали вони, треба підтримувати і заохочувати, оскільки високий рівень заощаджень є умовою економічного зростання.

Кейнс з такими допущеннями не згоджується, вважаючи, що автоматичного перетворення заощаджень у інвестиції не може бути, оскільки їхній рівень і динаміка залежать від різних факторів. Заощадження обумовлюються зростанням доходу. Розмір інвестицій залежить від процентної ставки, стану кон’юнктури, розмірів оподаткування, очікуваної ефективності капіталовкладень.

Високий рівень процентної ставки примушує капіталістів тримати свій капітал у грошовій формі (за термінологією Кейнса – у „ліквідній формі”), а не вкладати його у обладнання, верстати, приріст запасів. Гроші нагромаджуються, а не спрямовуються у галузі, які забезпечують економічне зростання. Норма очікуваного прибутку зменшується у зв’язку з дією закону спадної продуктивності капіталу. По мірі зростання розмірів раніше нагромадженого капіталу перспективи інвестиційних вкладень у виробництво стають менш сприятливими.

Таким чином, зменшення схильності до споживання, зниження прибутковості зростаючого за розмірами капіталу, надмірна перевага ліквідності призводять до недоспоживання і нагромадження нереалізованих товарів. В результаті порушується економічна рівновага, невідповідність між сукупною пропозицією і сукупним попитом, що і призводить до економічних криз або тривалої стагнації. Отже, саме недостатнім попитом Кейнс пояснює циклічний характер капіталістичного виробництва.

Динамікою ефективного попиту, за Кейнсом, визначається і рівень безробіття. Кейнсіанська теорія зайнятостісуттєво відрізняється від інших теорій. Так, Мальтус виводив безробіття із „закону народонаселення”. Маркс вважав безробіття неминучим наслідком зростання органічної будови капіталу. Погляди неокласиків на цю проблему найкраще відобразив А.Пігу. У 1933р. він опублікував роботу „Теорія безробіття”, у якій виділяє дві причини і відповідно дві форми безробіття: добровільна і фрикційна. Перша виникає в результаті відмови робітників працювати за плату, що дорівнює граничному продукту праці. Цьому сприяє діяльність сильних профспілок. Фрикційне безробіття пов’язане з недостатньою інформованістю робітників про нові робочі місця, їхнє небажання змінювати кваліфікацію, місце проживання тощо. В обох випадках робітники позбавляються роботи добровільно, а безробіття виникає внаслідок недосконалості процесу пристосування людей до змін ринкової ситуації. Тобто, неокласики наголошують на тому, що рівень зайнятості в руках самих робітників і їхня згода працювати за нижчу заробітну плату забезпечує зростання зайнятості.

Кейнс не заперечував існування добровільного і фрикційного безробіття, але головною формою цього явища він вважав вимушене безробіття. На відміну від неокласиків, учений доводить, що навіть за умов зниження реальної заробітної плати зайняті не залишають роботи, а безробітні не скорочують пропозиції робочої сили. Таким чином, реальна заробітна плата залежить від попиту на працю, але, оскільки він обмежений, то існує вимушене безробіття.

Кейнс негативно ставився до зниження заробітної плати, оскільки це призводить не до росту зайнятості, а до перерозподілу доходів на користь підприємців і рантьє. Зменшення ж споживацького попиту з боку робітників не буде компенсоване зростанням попиту з боку інших груп населення, оскільки зростання їхніх доходів буде супроводжуватися зменшенням схильності до споживання.

Не згоджується учений з неокласиками і щодо їхнього твердження, що зниження заробітної плати сприяє зростанню ефективності капіталу та росту інвестицій. Це може бути правомірним для поведінки окремої фірми. Що ж стосується народного господарства, то зниження заробітної плати зменшує споживчий попит, що призводить до згортання виробництва і інвестицій та росту безробіття.

Кейнс не схвалює і намагань щодо підвищення заробітної плати, оскільки її зростання веде до інфляції, росту цін на товари і падіння реальної заробітної плати. Він виступає прибічником жорсткої заробітної плати. „Найрозумніша політика, - вважає учений, - полягає, зрештою, у підтримуванні стійкого загального рівня грошової заробітної плати”.

Отже, у Кейнса зайнятість залежить не від заробітної плати, а є функцією зміни ефективного попиту:

 

N=F(Du), де

N – обсяг зайнятості;

Du – ефективний попит.

 

Безробіття є наслідком браку ефективного попиту. Воно „неминуче супроводжує сучасний капіталістичний індивідуалізм” та зумовлюється органічними вадами системи вільної конкуренції.

Таким чином, Дж.М.Кейнс рішуче відкидає доктрину „lassez faire”, доводить, що капіталізм не здатний своїми внутрішніми силами справитися з економічними кризами та безробіттям і вважає за необхідне активне державне втручання в економічне життя.

Вирішальне значення в концепції Кейнса належить бюджетній політиці. Оскільки приватні інвестиції за умов депресії різко скорочуються, то необхідно збільшувати державні інвестиції і державні закупки товарів та послуг. Активізація інвестиційної політики держави може відбуватися і за рахунок організації суспільних робіт – будівництва доріг, підприємств, освоєння нових районів. На що конкретно будуть використані бюджетні кошти, за Кейнсом, принципового значення не має. Головний критерій успішності стабілізаційної бюджетної політики – збільшення платоспроможного попиту, навіть якщо витрати грошей державою зовні виглядатимуть марними. З цього приводу учений зазначає: „Спорудження пірамід, землетруси, навіть війни можуть призводити до збільшення багатства”. На його думку, інвестиції в будь-яку галузь сприяють росту зайнятості, доходів і споживання не тільки у даній галузі, але й у споріднених з нею галузях. В свою чергу, зміни в цих галузях породжують ріст зайнятості, доходів і попиту у галузях „другого порядку”. Це явище можна порівняти з каменем, кинутим у воду, від якого на всі боки розходяться кола. Його назвали ефектом мультиплікатора.

Поняття мультиплікатора запровадив у теорію в 1931р. учень Кейнса Річард Кан.У перекладі з англійської, мультиплікатор означає множник, а мультиплікаційний ефект – такий, що підсилює результат.

Кан дослідив вплив росту інвестицій на зайнятість. Кейнс розглядає мультиплікатор доходу,який відображає кількісний зв’язок між обсягом національного доходу і загальною сумою інвестицій. Збільшення доходу, писав учений, „дорівнює прирощенню загальної суми інвестицій, помноженому на мультиплікатор”, тобто:

 

∆Y=∆I*Kм, де

 

∆Y – приріст доходу;

∆I – приріст інвестицій;

Kм – мультиплікатор, або коефіцієнт пропорційності.

 

Звідси учений виводить формулу мультиплікатора:

 

Км= ∆Y / ∆I.

 

Збільшення інвестицій, за Кейнсом, веде до збільшення зайнятості, а отже, і „доходу суспільства”. Збільшуються і видатки на споживання. Чим більше споживання, тим ємнішим стає ринок і створюються сприятливіші умови для зростання виробництва, зайнятості та доходів.

Відзначаючи роль ефекту мультиплікатора М.Блаугписав: „Капіталісти, вчив нас Кейнс, можуть витягнути себе зі скрутного становища за допомогою шнурків від власних черевиків, а саме через мультиплікатор. Вирішальним моментом при цьому є стимулювання інвестицій”.

Кейнс, вивчаючи ефект мультиплікації, мав на увазі, насамперед, використання державних інвестицій. Однак, неминучим наслідком збільшення державних витрат є дефіцит державного бюджету і зростання грошової маси в економіці.

Представники класичного напрямку вважали, що наслідком росту грошової маси є ефективний інфляційний ріст цін. На думку Кейнса, таке явище може бути характерним тільки за умов повної зайнятості. За умов же неповної зайнятості зростання грошової маси буде розподілятися між підвищенням цін, зростанням номінальної заробітної плати та ростом виробництва і зайнятості. Чим далі від повної зайнятості знаходиться економіка, тим у більшій мірі зростання грошової маси буде впливати на зростання виробництва і зайнятості, а не на ріст цін. Тому, на думку Дж.Кейнса, бюджетний дефіцит, ріст грошової маси та інфляція є досить сприйнятною ціною за підтримку високого рівня зайнятості і стабільного зростання обсягів національного виробництва.

Грошово-кредитна політикамає бути спрямованою на стимулювання ефективного попиту шляхом зниження ставок процента та впливу на прагнення до ліквідності. Кейнс пропонував відмовитися від золотого стандарту і здійснювати регульовану „накачку” грошової маси в обіг. Наявність великої кількості грошей в обігу забезпечить зниження процентної ставки, стимулюватиме зменшення „обережності ліквідності”, сприятиме зростанню ефективності капіталовкладень. Підприємці будуть вкладати кошти не в цінні папери, а у розвиток виробництва.

Однак, на думку Кейнса, грошово-кредитна політика має певні обмеження. Можливі ситуації, коли зростання грошової маси практично не знижує норму процента, тобто виникає „пастка” ліквідності(рис.12.2).

 

 

 

Окрім того, інтерес до інвестування визначається, як відомо, оцінкою майбутніх вигод від капіталовкладень. За умов економічної кризи ця оцінка дуже низька, а впродовж економічного циклу характеризується різкими коливаннями. Компенсувати ці коливання шляхом впливу на норму процента не вдається. Тому вирішального значення Кейнс надає не грошово-кредитній, а бюджетній політиці.

Важливим способом стимулювання ефективного попиту, за Кейнсом, є державна політика доходів.Він відстоював необхідність перерозподілу доходів на користь соціальних груп з найбільшою схильністю до споживання. До таких груп відносяться наймані працівники, особливо люди з низькими доходами. Згідно з основним психологічним законом, за низьких доходів схильність до споживання більша, а, отже, і ефективність державної підтримки населення може бути досить високою.

На відміну від класичної теорії,Дж.Кейнсу сфері зовнішньоекономічної політики відстоює протекціонізм.Держава, обмежуючи імпорт дешевих іноземних товарів, створює умови для розвитку національного виробництва, зростання зайнятості та росту національного доходу.

Таким чином, кейнсіанська революція дійсно мала місце. Кейнсіанство швидко завоювало провідне місце в економічній науці у багатьох країнах розвинутого капіталізму. На досить тривалий час воно стало теоретичною основою державного регулювання економіки.

 

Дж.М.Кейнс, як і належить великому ученому, залишив для своїх наступників широке поле як для критики, так і для подальшого розвитку своєї теорії. Послідовники Кейнса, долаючи вузькі місця його концепції, розпрацювали комплекс нових теорій, які називають неокейнсіанством.

На думку неокейнсіанців,теорія Дж. Кейнса була статичною, оскільки економічна ситуація аналізується у короткостроковому періоді. Вона орієнтована на антикризове регулювання економіки і передбачала спорадичне та опосередковане втручання держави у економічні процеси. Тому у їхніх дослідженнях першочерговими є не проблеми статики, а економічної динаміки, тобто, з’ясування умов підтримання високих і стабільних темпів економічного зростання, які б забезпечили повне завантаження виробничих потужностей і цілковиту зайнятість у довгостроковому періоді.

Дж.Кейнс вважав, що зміни інвестицій відбуваються виключно в залежності від зовнішніх факторів. Вони розглядаються ученим як автономні, незалежні від процесів, що відбуваються у самій системі. Однак вплив інвестицій на зростання доходу не є однобічним. Неокейнсіанці з’ясували, що їхня динаміка, у свою чергу, залежить від зміни у доходах.

В економічному ученні Кейнса головна увага приділяється аналізу функціонування реального ринку – товарів, капіталу, праці. Гроші впливають на економічні процеси опосередковано, через вплив на ставку процента. Неокейнсіанці аналіз реального ринку доповнили дослідженнями процесів, що відбуваються на грошовому ринку.

Неокейнсіанство, як ми вже зазначали, є сукупністю теорій. В його структурі можна виділити такі течії: ортодоксальне кейнсіанство, теорію неокласичного синтезу, ліве кейнсіанство.




Переглядів: 815

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Джон Мейнард Кейнс Саме за цих умов у 1933р. англійський учений Джон | Рівновага безперервного поступального руху”, за Харродом, буде мати місце тоді, коли гарантований темп росту співпадає з природним темпом росту.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.