Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Професіографія та її цілі

Література

1. Баклицький І.О. Психологія праці : Підручник. – К. : Знання, 2008.

2. Бодров В. А. Психология профессиональной пригодности. М., 2001.

3. Деркач А. А., Маркова А. К. Профессиограмма государственного служащего – М., 1999.

4. Леонова А. Б., Чернышева О. Н. Психология труда и организационная психология: современное состояние и перспективы развития. М.: Радикс, 1995.

5. Маркова А. К. Психология профессионализма. М., 1996.

6. Маркова А. К. Психология профессионализма. М.: РАГС, 1996.

7. Толочек В. А. Стили профессиональной деятельности. М., 2000.

8. Толочек В. А. Современная психология труда: Учебное пособие. — СПб.: Питер, 2005..

 

Професіографія – технологія вивчення вимог, які пред'являються професією до особистісних якостей і психофізичних можливостей людини, її використовують з метою розроблення інформаційних, діагностичних, корекційних і формуючих методичних посібників і практичних рекомен­дацій для забезпечення взаємовідповідності людини і професії. Професіографія забезпечує формулювання практичного завдання й організацію його вирішення з метою оптимізації і підвищення ефективності професійної праці. Професіографія охоплює різні сторони конкретної професійної діяльності – соціальні, соціально-економічні, історичні, технічні, техно­логічні, правові, гігієнічні, психологічні, психофізіологічні та соціально-психологічні. Детальність їх вивчення залежить від соціального замов­лення.

Інформаційна професіографія спрямована на забезпечення профорієн­таційної роботи, охоплює всі названі характеристики, але подає їх уза­гальнено, коротко, описово. Корекційна професіографія спрямована на підвищення безпеки професійної праці, детально й аналітично описує тільки ті характеристики, які є основними джерелами загрозливої пове­дінки людини в цій сфері. Діагностична професіографія – забезпечує організацію професійної психодіагностики, зорієнтована на вивчення тех­нічних, правових, технологічних, психологічних, психофізіологічних і со­ціально-психологічних характеристик праці тільки на тих етапах роботи, від яких більшою мірою залежить кінцевий результат і на яких потрібні найвищі показники швидкості, точності діяльності та відповідальності за виконання завдання. Формуючу професіографію використовують у про­цесі професійного навчання, вона охоплює соціально-економічні, істо­ричні, правові характеристики професії в загальних рисах, з детальним аналітичним опрацюванням технічних і технологічних сторін конкретної професійної діяльності.

Професіографія містить комплекс методів вивчен­ня професійної діяльності, в тому числі – методи збору емпіричних да­них (вивчення документації, спостереження, опитування, продуктів діяль­ності та методів біографічного і трудового експерименту) їх аналізу (мето­ду та експертної оцінки, якісного аналізу емпіричних даних, статистичного аналізу), а також методи психічної інтерпретації (структурно-системний аналіз і функціонально-структурний аналіз).

Багатоаспектний і різноманітний процес аналізу роботи починається зі збирання основних відомостей про неї, про складові її частини та матері­альні передумови, які потрібні або важливі для практичної діяльності психолога. Зібрану інформацію класифікують, аналізують, критично оці­нюють і відповідно систематизують. На підставі цього складають у пись­мовому вигляді огляд, який має повну характеристику виду праці, який досліджують.

Методику і техніку одержання, опрацювання значимих із погляду пси­хології характеристик праці позначають поняттям психологічна професіографія.

Комплексний, систематизований, короткий і багатосторонній опис виду роботи, який призначений для проведення психологічного вивчення праці і використання в подальшій практичній діяльності, називається психологічною професіографією.

Послідовність проведення досліджень при застосуванні психографічного методу.

Важливою частиною професіограми є психограма, яка є психологічним аналізом структури професіональної діяльності. Зміст і об'єм професіограми залежить від мети, з якою вивчають професії. Метою може бути профвідбір, профорієнтація, профконсультація, виробниче навчання, ра­ціоналізація режиму й умов праці.

 




Переглядів: 2727

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Історичні джерела | Професіоналізм і моделі фахівця

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.