Про єдиний закон збереження маси, імпульсу і енергії
За виразом знайдемо власну масу якоїсь тої частинки
. (1.92)
Поширимо цей вираз на ізольовану систему невзаємодіючих частинок. Енергія і імпульс системи дорівнюють відповідно
; ,
де – кількість частинок у системі.
Підставивши ці величини у вираз (1.92), знайдемо власну масу системи
.
Для ізольованої системи справджується закон збереження імпульсу та закон збереження енергії
; ,
то відповідно буде зберігатись також власна маса системи
. (1.93)
У релятивістській механіці рівняння (1.93) виражає зміст закон збереження маси, імпульсу і енергії. У класичній механіці, як відомо, розглядаються три окремі закони збереження маси, імпульсу і енергії.
На закінчення повернемось до сил інерції, які діють в неінерціальних системах відліку. Характерною властивістю сил інерції є те, що вони пропорційні масам тіл . Тому в полі сил інерції усі тіла рухаються з одним і тим же прискоренням. Таку ж властивість мають і сили тяжіння .
Із аналізу явищ в неінерціальних системах відліку Ейнштейн вивів положення, яке отримало назву принципу еквівалентності сил інерції і сил тяжіння.
Слід зауважити, що це положення не відносить сили тяжіння до розряду фіктивних. Згадаємо, що сили інерції є фіктивними. Тут мова йде лише про те, що властивості простору і часу і в полі сил інерції і в полі сил тяжіння однакові.
Принцип еквівалентності сил інерції і сил тяжіння позволив перейти до розгляду неінерціальних систем відліку, тобто до створення загальної теорії відносності або точніше релятивістської теорії тяжіння.