Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Антагоністичні взаємовідносини.

Антагоністичні взаємовідносини проявляються у пригні­ченні одного або кількох членів мікробної спільності іншими.

Пасивний (конкурентний) антагонізм — взаємодії, за яких різні мікроорганізми використовують одні й ті самі поживні речовини. Пасивний антагонізм — це конкуренція у боротьбі за поживу та життєвий простір. У цій боротьбі перевагу мають мікроорганізми, яким притаманна висока швидкість росту та невибагливість до джерел живлення.

Активний антагонізм зумовлений виділенням бактери­цидних речовин. Ними можуть бути неспецифічні продукти обмі­ну (органічні кислоти, спирти, аміак, феноли та ін.), які спри­чиняють коагуляцію білків цитоплазми. Так, молочнокислі бак­терії, підкислюючи середовище, пригнічують розвиток гниль­них бактерій. Причиною активного антагонізму може бути утво­рення специфічних бактеріостатичних або бактерицидних речо­вин — антибіотиків, які вибірково діють на інші мікроорганіз­ми. Форма антагонізму, зумовлена синтезом антибіотиків, роз­глядається як антибіоз. У 1928-1929 pp. А. Флемінг спостері­гав різке пригнічення грибом Репісillіит notatum патогенних стафілококів. У 1941-1942 pp. Е. Чейн та Г.В. Флорі з культуральної рідини гриба виділили антибіотик пеніцилін. За це від­криття, яке ознаменувало початок нової ери в розвитку медицини — ери антибіотиків, А. Флемінг, Е. Чейн та Г.В. Флорі були удостоєні Нобелівської премії.

Явище мікробного антагонізму широко використовується в медицині та сільському господарстві. Живі мікроорганізми застосовуються для боротьби з дисбактеріозами, для лікування і профілактики інфекційних хвороб, для попередження розвит­ку токсиноутворювальних грибів у кормах тварин, а також для боротьби з фітопатогенними мікроорганізмами.

Найвиразніше антагоністичні взаємовідносини проявля­ються у формі паразитизму та хижацтва. Між цими формами взаємовідносин важко провести чітку грань, оскільки і хижа­ки, і паразити задовольняють свої потреби у поживі за рахунок жертви. Різниця між ними полягає в тому, що хижаки умертв­ляють свою жертву відразу ж, тоді як паразити живляться за раху­нок живого організму, який залишається живим упродовж три­валішого часу. Наприклад, бактеріофаги (віруси бактерій) є облігатними паразитами, вони втратили здатність до сапрофітного способу життя, оскільки не здатні розмножуватися поза організ­мом хазяїна. Бактерії Bdellovibrio є паразитами грамнегативних бактерій. Факультативні паразити можуть розвиватись поза організмом хазяїна і навіть рости на поживних середовищах.

Отже, між мікроорганізмами у природних асоціаціях вста­новлюються певні взаємовідносини, які можуть змінюватися і не мають чітких меж між собою. Причини, від яких залежить прояв тих чи інших форм взаємовідносин, зумовлені конкрет­ними умовами існування, а також характерними особливостя­ми обміну речовин самих організмів

.


Читайте також:

  1. Антагоністичні - критеріальні класифікації надто спрощені, тому дослідники
  2. Міжбюджетні трансферти та міжбюджетні взаємовідносини.
  3. Симбіотичні взаємовідносини.
  4. Спосіб розв’язання конфліктів припускає їх розподіл на антагоністичні (насильницькі) конфлікти та компромісні (ненасильницькі).




Переглядів: 2701

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Симбіотичні взаємовідносини. | Мікрофлора ґрунту.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.038 сек.