Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вертикальні гірничі виробки.

Гірничі виробки

Розробка родовищ корисних копалин як підземним, так і відкритим способами зв’язана спорудженням цілої сітки гірничих виробок.

Гірнича виробка– це порожнина, зроблена в надрах землі або на поверхні. Підземні гірничі виробки, незалежно від наявності безпосереднього виходу на поверхню, мають замкнутий контур поперечного перетину. Виробки, що розміщені на поверхні землі мають незамкнутий контур поперечного перетину (канава).

Залежно від призначення, розрізняють гірничі виробки розвідувальні та експлуатаційні. Перші використовують для пошуків і розвідки родовищ корисних копалин, другі – для розробки родовищ, тобто для виймання корисних копалин із надр. Експлуатаційні виробки, в свою чергу, залежно від призначення поділяються на розкриваючі, підготовлюючі і очисні.

Розкриваючі виробки служать для розкриття шахтного поля.

Підготовлюючі виробки споруджуються для підготовки шахтного поля до розробки.

Очисні – це виробки, в яких безпосередньо ведеться добування корисних копалин.

Залежно від того, по яким породам пройдена виробка, вони поділяються на пластові і польові. Перші проходяться по пласту вугілля, другі по пустим породам.

Залежно від співвідношення між площиною перетину виробки та її подовжнім розрізом, розрізняють виробки протяжні та об’ємні. Залежно від положення в просторі, протяжні гірничі виробки поділяються на горизонтальні, похилі і вертикальні.

Ствол – це вертикальна капітальна гірнича виробка, що має безпосередній вихід на земну поверхню і призначена для обслуговування підземних гірничих робіт. По шахтних стволах підіймають корисні копалини, породу, матеріали, устаткування, людей та рухається повітряна течія.

Залежно від основного призначення, шахтні стволи поділяють на головні й допоміжні. Головний ствол служить для підйому на поверхню корисних копалин. Допоміжні стволи відповідно до їх функцій підрозділяються на вантажно-людські – для спуску та підйому людей, матеріалів, устаткування і вентиляційні – для провітрювання і т. ін.

Сліпий ствол – це вертикальна підземна гірнича виробка, яка не має безпосереднього виходу на земну поверхню, що служить, у першу чергу, для підйому корисних копалин з нижчих горизонтів на основний. Використовується також для спуску і підйому людей, матеріалів, устаткування, водовідливу та вентиляції.

Гезенк – вертикальна підземна гірнича виробка, яка не має безпосереднього виходу на земну поверхню та призначається для спуску корисних копалин із верхніх горизонтів на основний під впливом власної ваги або у спеціальних посудинах механічним способом. Як і сліпий ствол, гезенк може бути використаний для допоміжних цілей – спуску та підйому людей, матеріалів, устаткування, вентиляції.

Шурф – вертикальна гірнича виробка невеликої глибини, що має безпосередній вихід на земну поверхню, споруджена з поверхні і призначена для допоміжних цілей та вентиляції. Є шурфи тільки для цілей розвідки.

Свердловина – гірнича виробка циліндричної форми глибиною понад 5 м і діаметром більше як 75 мм. За своїм призначенням свердловини діляться на розвідувальні, експлуатаційні, допоміжні (вентиляційні, тампонажні, замулювальні, заморожувальні, дегазаційні, водовідливні, вибухові, тощо).


Читайте також:

  1. Вертикальні відцентрові насоси для води.
  2. Вертикальні межі геосистем
  3. Вертикальні рівні CLA
  4. Відкриті гірничі виробки
  5. Горизонтальні гірничі виробки.
  6. За спрямованістю впливу виділяють вертикальні й горизонтальні конфлікти.




Переглядів: 2746

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ділення на категорії за метаном | Горизонтальні гірничі виробки.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.