Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Організація обов'язкового медичного страхування

 

Обов'язкове медичне страхування за кордоном засноване на формуванні недержавних страхових фондів за рахунок обов'я­зкових платежів з осіб найманої праці і роботодавців при частко­вому субсидуванні з боку держави. За рахунок цих коштів і опла­чуються медичні послуги.

Фінансування системи охорони здоров'я будується на поєд­нанні річних елементів із перевагою тієї чи іншої форми. Велика частка медичних послуг фінансується через обов'язкові законо­давчі форми медичного страхування або безпосередньо держа­вою через бюджет. Частково медичні послуги купуються насе­ленням на добровільній основі. Це відбувається або на основі прямої сплати послуг охорони здоров'я, або через добровільне медичне страхування.

Співвідношення грошових потоків, що рухаються цими чоти­рма каналами, істотно розрізняється у різних країнах. Наприклад, у Німеччині, охорона здоров'я населення якої ґрунтується на обов'язковому страхуванні, це співвідношення складається у та­кий спосіб: через ціни медицина одержує близько 5%, премії з добровільного страхування — 10%, страхові внески з обов'я­зковою страхування — 75%, податки— 10% усіх фінансових ресурсів.

В обов'язковому медичному страхуванні використовуються два методи. У Німеччині та Нідерландах діє принцип надання послуг . Це означає, що пацієнт обслуговується безкоштовно, як і в країнах із державною системою охорони здоров'я. Він лише повинен пред'яви і и посвідчення про страхування. У Бельгії, Франції і Люксембурзі практикується інший принцип — відшко­дування витрат. Там застрахований пацієнт повинен спочатку сам оплатити медичні послуги. А потім вони будуть компенсова­ні цілком або частково згідно з тарифами, установленими лікар­няними касами з урахуванням визначеної власної участі.

Обов'язкове медичне страхування встановлюється законом відповідної країни не для всіх, а лише для певних категорій насе­лення. Наприклад, у Німеччині, де ця система найбільш розви­нена, обов'язковому страхуванню підлягають всі особи найманої праці, селяни, студенти та безробітні. Пенсіонери і члени сім'ї страхуються при визначених розмірах місячного прибутку. Крім того, існує певний рівень середньомісячного прибутку, при пере­вищенні якою обов'язкові платежі не стягуються.

У Німеччині цей граничний розмір річного трудового прибут­ку встановлюється законом. Він єдиний і для медичного, і для пенсійного страхування. Особи найманої праці, що мають прибу­ток, вищий за 75% від граничною розміру річною трудового прибутку, вільні від виплат з обов'язкового страхування із суми перевищення. Це важливо, тому що обов'язкові платежі у фонди медичного страхування складають 6,7% від валового заробітку. У Франції такого граничного розміру прибутку не встановлено. Особи, не охоплені обов'язковим медичним страхуванням мають можливість скористатися послугами добровільною медичною страхування. Для багатьох це єдина можливість одержати доступ до медичних послуг, тому що без страхування вони коштують навіть для заможних людей непомірно дорого.

У системі державного медичного забезпечення Німеччини обов'язкове медичне страхування більш сприятливе для поняття, ніж існуюча система медичною страхування, оскільки во­на більш демократична і доступна для широких верств насе­лення.

Система фінансування витрат на медичне обслуговування в кожній країні має свої особливості. Відповідно до принцип руху коштів виділяються системи:

— єдиного соціального податку для всіх галузей соціального забезпечення;

— відокремленого формування фонду медичного страхування;

— безпосереднього фінансування охорони здоров'я з податко­вих надходжень бюджету без введення спеціальною податку.

Система єдиного соціального податку використовується в де­яких країнах із державним соціальним забезпеченням у Вели­кій Британії. Португалії, Ірландії та Іспанії. Вона більш проста й економічна у використанні. Фінансування окремих галузей, у тому числі й охорони здоров'я, здійснюється відповідно до розроб­лених кошторисів. В інших країнах із державним соціальним забезпеченням введено окремий податок на потреби охорони здоров'я (Греція, Італія). В Данії охорона здоров'я фінансується із податкових надходжень державного бюджету.

В країнах, де медичне обслуговування засноване па принци­пах соціального страхування, фінансування ґрунтується на обов'я­зкових платежах осіб найманої прані та їх роботодавців у страхо­ві фонди.

Порядок перерахування надходжень до фондів медичного страхування різний. У Німеччині, наприклад, внески з медичного страхування перераховуються разом із внесками з пенсійного страхування і страхування з безробіття в лікарняні каси. Разом ці три платежі утворюють загальний внесок з соціального страху­вання, що концентрується в одному місці, оскільки перерахуван­ня за всіма зазначеними видами соціального страхування надхо­дять від працівника і роботодавця за місцем основної зайнятості.

У Німеччині медичне страхування здійснюється через особли­ві громадські організації — лікарняні каси. З них надходить оплата медичних послуг, наданих застрахованим, вони ж опла­чують лікарняні листки і, крім того, повинні займатися просвіт­ницькою і профілактичною роботою серед населення. Існує сис­тема лікарняних кас різного типу. Норма платежів зі страхування щорічно для всіх лікарняних кас встановлюється в однаковому розмірі.

Більшість осіб, що отримують зарплату, застраховані в місце­вих (районних) касах. На великих підприємствах, із чисельністю зайнятих не менше 450 чоловік, можуть створюватися свої власні каси. Особи, зайняті у сільському господарстві, мають лікарняні каси при своїх професійних об'єднаннях. Окремо вони організо­вані для службовців, торгових працівників, техніків. Приналеж­ність до того чи іншого типу кас визначається законом і статута­ми кас, можливості вибору обмежені. Доцільність створення такої складної системи кас пояснюється тим, що вони є громад­ськими організаціями, які працюють за принципом самовряду­вання і представляють інтереси цілком визначеної групи насе­лення.

Особа, що підлягає обов'язковому медичному страхуванню, вважається застрахованою з першого дня своєї трудової діяльності. Роботодавець сповіщає про це у відповідну лікарняну касу. Працівник одержує страховий номер, посвідчення про соціальне страхування, тобто соціальний паспорт. Крім того, на нього за­водиться зошит для реєстрації внесків на соціальне страхування. Якщо працівник змінює місце роботи, то він передає новому роботодавцю страхове посвідчення і страховий зошит. Страховий поліс повинен заповнювати роботодавець, відображуючи в ньо­му сплачені внески за місяцями.

Частка платежів кожного працівника сплачується із заробітку відповідного місяця. Роботодавець додає свою частку платежу і платить усю суму разом із платежами з пенсійного страхування і страхування з безробіття в лікарняну касу.

В умовах значного зростання нелегальної оплати за медичні послуги в Україні для переважної більшості громадян настання хвороби або загострення наявних хвороб стає трагедією подальшого життя через відсутність коштів на лікування.

Вихід є, якщо об'єднати через систему медичного страхування незначні грошові кошти населення.

Поєднуючи бюджетне фінансування і додаткове фінансування медичної допомоги на страховій основі (за прикладом США), громадяни завжди можуть отримати безплатну медичну допомо­гу за рахунок незначної частки бюджетного фінансування, а реш­та — за рахунок добровільного медичного страхування.

Як показує зарубіжний досвід, страхові організації можуть пропонувати страхувальникам універсальні га спеціалізовані страхові поліси медичного страхування.

Універсальний поліс медичного страхування передбачає ті випадки, медична допомога по яких не потребує спеціальною лі­кування або консультацій лікарів вузьких спеціальностей. Як страхові можуть розглядатися випадки, котрі потребують викли­ку дільничного лікаря додому, якщо має місце нездужання, підвищення температури, гостре респіраторне захворювання та ін. Перелік страхових випадків може бути уніфікований, а може визначатися за згодою між страховиком і страхувальником з мож­ливою участю клінічної обслуговуючої бази. Організація страхо­вого захисту за універсальним полісом може полягати у зверненні до послуг сімейного лікаря. Таких лікарів вже готують ме­дичні установи.

Спеціалізовані страхові поліси дають змогу скористатися медичними послугами лікарів із вузьких спеціалізацій або брати під страховий захист лише певний стан здоров'я (вагітність, пологи, інфікування вірусом СНІД та ін.). Спеціалізовані медичні поліси здебільшого укладають особи, які вже захворіли, або ті, що мають схильність до певних захворювань. Якщо універсальні страхові поліси зорієнтовані на приватних осіб, то спеціалізовані медичні поліси часто надаються за колективними договорами страхування — підприємства та організації страхують своїх працівників від найбільш можливих професійних ризиків. Для об­слуговування клієнтів за спеціалізованими полками страхова компанія укладає договір або з окремими профільними лікарями. або зі спеціалізованими клініками.

Наприклад, на страховому ринку Російської Федерації був запроваджений поліс глобального медичного страхування. Осо­бливість цього полісу полягає в тому, що його власник дістає змогу лікуватися не лише в одному медичному центрі, а будь де (навіть за кордоном). Поліс глобального медичного страхування забезпечує можливість відвідувати також лікарів, що практикують приватно.

Застрахований може самостійно вибрати клініку або лікаря, поставивши це до відома страхової організації. У такому разі розрахунки за надані послуги можуть виконуватися безпосеред­ньо між медичною установою і страховою організацією, проте розрахуватися з медичною установою може й сам застрахований, котрому страховик згідно з договором страхування зобов'язується відшкодувати вартість лікування. Поліс глобального ме­дичною страхування не передбачає виділення коштів на лікуван­ня, яке не було приписане лікарем, лікування ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД; лікування з метою зміни маси тіла тощо.

 

 




Переглядів: 608

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Проблеми розвитку системи соціального страхування за кордоном та в Україні | Організація національних систем охорони здоров 'я

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.