Теоретичним підґрунтям класицизму була антична теорія поетики і насамперед «Поетика» Арістотеля, теоретичні засади якого втілювала французька “Плеяда” (XVII ст.). У виробленні своїх загальнотеоретичних програм, особливо в галузі жанру і стилю, класицизм спирався і на філософію раціоналізму.
Основні риси класицизму :
Теоретик класицизму ХVІІІ ст. Й.Вінкельман писав, що “слід уникати надмірної експресії тіла та занадто виразної міміки, яка деформує риси та форми й промовляє до інстинктів глядача, а не до його інтелекту”
Риси класицистичного стилю яскраво втілилися в скульптурі:
Львівську класицистичну скульптуру створювали переважно майстри, творчі пріоритети яких сформувалися в колі Віденської академії мистецтв – Гартман Вітвер, Антон, Йоан, Леопольд Шімзерн та ін. Але у Львові представлена не лише німецько-австрійська лінія класицизму, а й італійська, репрезентована творами видатних західноєвропейських скульпторів другої половини ХVІІІ — першої половини ХІХ ст. Антоніо Канови та Бертеля Торвальдсена.
Тарас Григорович Шевченко (1814 — 1861 pp.) був одним із найвидатніших майстрів українського образотворчого мистецтва. Його талант яскраво виявився у галузі станкового живопису, графіки, монументально-декоративного розпису та скульптури. Він досконало володів технікою акварелі, олії, офорта, рисунка олівцем і пером