Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Домогосподарство як суб'єкт ринку.

Щоб дати характеристику економічному суб'єктові потрібно вказати на джерело і величину його доходів а також на напрями і величину його витрат.

Дохід домогосподарства — це загальна сума грошей, які отримала особа або родина протягом певного періоду (як правило, за рік). Він включає:

1.Заробітну плату.

2.Дохід від власності:

- рента (плата за використання землі та інших природних ресурсів, пропозиція яких обмежена).

- дивіденди (це дохід, який отримує власник акцій; це частина прибутку акціонерного товариства).

3.Підприємницький дохід.

4.Державні трансферти (пенсії, допомога, стипендії і т. ін.).

5.Дохід з інших джерел (спонсорство, спадок і т. ін.).

До витрат домогосподарства відносять:

1.Виплата податків державі;

2.Задоволення особистих потреб;

3.Формування особистих заощаджень. Заощадження – це те що залишилася після сплати податків, не споживана частина річного особистого доходу домогосподарства. Розрізняють наступні види заощаджень:

1. домашні (у наявно-грошовій формі);

2. інституціональні (банківські депозити, страхові поліси, облігації, акції,).

В цілому, заощадження - це відкладений попит на реальні блага (товари і послуги), і ця «відкладеність » перетворює заощадження на постійний «дамоклів меч», що висить над ринковою економікою, тобто відносне збільшення заощаджень (у міру зростання особистих доходів) означає відносне зменшення попиту на споживчі товари і послуги, що може викликати скорочення виробництва цих товарів і збільшення незайнятості (безробіття). Збільшення «домашніх» заощаджень здатне підірвати економіку країни, тому необхідно стимулювати інституціональні заощадження, тобто участь грошей в обороті (економіці) країни.

Споживчі витрати - це та частина особистих доходів, яка йде до виробників. Серед об'єктів споживчих витрат можна виділити:

1. товари короткострокового користування (термін - менше року);

2. товари тривалого користування (термін - більше року).

Домогосподарство – один з найважливіших ринкових інститутів. Роль домашніх господарств в розвитку ринкових відносин достатньо велика і визначається наступними моментами:

· По-перше, домогосподарства забезпечують необхідний рівень споживчого попиту, без якого неможливе функціонування ринкового механізму.

· По-друге, заощадження домогосподарств є джерелом накопичень і інвестицій, що дуже важливе в умовах економіки, що розвивається.

· По-третє, домогосподарства – це суб'єкти пропозиції на ринку факторів виробництва (підприємницької здібності і праці).

· По-четверте, саме домогосподарство – основа для формування виробництва і реалізації людського капіталу.

· По-п'яте, можливість домогосподарств налагоджувати сімейний бізнес сприяє не тільки зростанню особистого добробуту, але і розвитку ринкової економіки в цілому.

Економісти виділяють три основних суб'єкти ринкового господарства – домогосподарство, фірму і державу. Суб'єктна структура ринку — це система відносин між багатьма агентами, що відображає їх цілі, рівноправні, взаємоузгодженні інтереси, характер, форми організації та взаємодію щодо виробництва, обміну, розподілу і споживання економічних благ. Разом з фірмами і державою домогосподарство є економічною одиницею, яка ухвалює фінансові рішення і забезпечує економіку початковими виробничими ресурсами. Отримані за ресурси кошти використовуються для придбання товарів і послуг, що задовольняють безпосередні матеріальні, духовні і соціальні потреби людини. Таким чином, домогосподарства - це організовані суб'єкти, які ведуть господарську діяльність для задоволення потреб.

У реальній (ринковій) економіці вся маса ресурсів складає сукупний ресурсний ринок, що складається, у свою чергу, з безлічі ринків конкретних ресурсів. Власниками цих ресурсів вважаються в основному домогосподарства. У тих же випадках, коли власниками ресурсів є фірми або держава, останні виступають як незалежні власники ресурсів, тобто як домогосподарства. Всі види оплати факторних ресурсів в повсякденній економічній ситуації виступають у вигляді доходів або прибутків.

Як відомо, суб'єктами ринку є продавці і покупці. Як продавці і покупці виступають домогосподарства, фірми (підприємства, бізнес), держава (уряд). Домашні господарства (у складі одного або декількох осіб), з одного боку, є покупцями товарів і послуг, з іншої – мають в своєму розпорядженні фактори виробництва (працю, землю, яку вони можуть продати або здати в оренду). Вони можуть володіти акціями, завдяки чому вони стають і власниками засобів виробництва (капіталу). Крім того, домогосподарства виступають як покупці на ринку товарів і послуг, що надаються фірмами і державними підприємствами. В той же час самі є продавцями на ринку ресурсів. Отримані від реалізації чинників виробництва (перш за все, робочої сили) доходи використовуються для задоволення особистих потреб.

Фірми, маючи в своєму розпорядженні грошовий капітал, набувають у домогосподарств необхідні їм фактори виробництва на ринку ресурсів і використовують їх для виробництва товарів і послуг. Їх основна мета – отримання прибутку.

Вироблені ними товари і послуги фірми продають домогосподарствам на ринку товарів і послуг, використовуючи отримані доходи для розширення виробничої діяльності.

У моделі кругообігу бере участь і держава, яка надає домогосподарствам і фірмам свої послуги через систему національної оборони країни, систему освіти і медичного обслуговування і т. ін. Для забезпечення виробництва цих послуг держава з домогосподарств і фірм збирає грошові кошти у вигляді податків. У них же держава купує необхідні для своєї ділової активності ресурси, товари і послуги.
Окрім надання послуг, держава здійснює різні грошові виплати фірмам і домогосподарствам. Головним чином мова йде про трансфертні платежі:

· державні грошові виплати на соціальні потреби – пенсії, допомога і інші види допомоги непрацездатним, безробітним і іншим малозабезпеченим верствам населення;

· дотації і субсидії (грошові виплати, що надаються державою фірмам для заохочення виробництва деяких товарів і послуг). Субсидії і дотації можуть надаватися як виробникам товарів і послуг, так і їх споживачам, включаючи домогосподарства.

Модель кругообігу ілюструє взаємозв'язок всіх учасників ринкової діяльності. Вони зацікавлені один в одному, благополуччя одного учасника ринку залежить від благополуччя інших. Навіть один і той же суб'єкт ринку може бути і у складі домашнього господарства, і державної установи, і учасником бізнесу. Наприклад, працюючи по найму державним службовцям, він є представником урядової організації; володіючи цінними паперами якої-небудь корпорації, він представляє бізнес; витрачаючи свій дохід на особисте споживання, він є членом домашнього господарства.

Всі учасники ринкових відносин є реальними власниками і мають свої економічні інтереси, які можуть співпадати або суперечити інтересам інших суб'єктів. Домашні господарства прагнуть максимально задовольнити свої бажання і потреби; фірми – отримати максимальний прибуток, держава – досягти максимального добробуту суспільства. Кожен з них займає певне місце в системі суспільного розподілу праці і, щоб реалізувати свої економічні інтереси, повинен запропонувати те, що необхідне іншим суб'єктам – носіям ринкових відносин.

Узагальнюючи можна сказати що, взаємозв'язок домогосподарств з фірмами і державою полягає в наступному:

1) Поставляють фірмам і державі виробничі ресурси: трудові, природні, капітальні, підприємницьку здібність.

2) Пред'являють попит на споживчі товари і послуги, що виробляються фірмами і державними підприємствами.

3) Поповнюють прибуткову частину державного бюджету за допомогою сплати податків і інших видів обов'язкових платежів.

4) Надають свої заощадження фірмам і державі для інвестування у виробництво.

Крім того, варто згадати, що роль домогосподарств в суспільному виробництві і споживанні благ достатньо велика, а саме:

1.Домогосподарства є споживачами 2/3 всіх споживаних товарів і послуг, що виробляються на фірмах і державних підприємствах. На їх попит орієнтуються виробники при рішенні головних питань економіки: що і скільки, як і для кого виробляти.

2.Домогосподарства – постачальники ресурсів, тобто забезпечують найважливіші умови виробництва економічних благ.

3.Домогосподарства поповнюють прибуткову частину державного бюджету на всіх його рівнях.

4.Домогосподарства за допомогою участі їх членів в управлінні фірмами і держпідприємствами впливають і на організацію виробництва.

У всіх країнах з ринковою економікою діють механізми державного перерозподілу грошових доходів, тому прийнято розділяти:

· первинні грошові доходи домогосподарств,

· доходи домогосподарств, що розташовуються (населення).

Первинні доходи приватних домогосподарств складаються в результаті ринкових операцій – продажу факторів виробництва і товарів. Відповідно, вони утворюються за рахунок заробітної плати найманих робітників (винагороди за працю як фактора виробництва), доходів від власності, підприємницького доходу, а також доходів від самозайнятості. При цьому всі відсотки, що належать оплаті віднімаються з суми доходів. Далі вступають в дію механізми державного перерозподілу доходів. Всі соціальні виплати і трансферти (окрім тих, що видаються в натуральній формі) додаються до первинних доходів домогосподарств, і вже з цієї суми виплачуються прибуткові і майнові податки, соціальні внески і платежі. В результаті залишається дохід домогосподарства, що розташовується.




Переглядів: 1097

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Домогосподарство: поняття, функції, класифікація. | Економічна поведінка домогосподарств

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.