Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 6. Енергетичне нормування.

6.1. Енергетичне нормування на електростанціях і в мережах.

6.2. Енергетичне нормування на промислових підприємствах.

6.3. Організація нормування і контроль за використанням палива, теплової і електричної енергії.

 

6.1. Особливості енергетичного нормування на електростанціях по’язані з паралельною роботою генераторів у змінних режимах навантаження. Тому сумарне витрачання палива (енергії) установки залежить від сумарного навантаження та його розподілу між окремими агрегатами, а витрачання по кожному агрегату – від його графіка навантаження. Норми витрачання палива та енергії по окремим агрегатам можуть бути встановленні як середні величини за відповідний період часу при даних експлуатаційних умовах. Для цього складають енергетичний баланс установки, графік сумарного навантаження, графік виробництва енергії.

Базою для складання енергетичних балансів установок є первісні норми. До первісних технічних норм відносяться: норми годинних розходів холостого ходу та норми питомих приростів палива (енергії) на одиницю виробленої продукції. Установлення цих норм базується на побудові нормальних енергетичних характеристик агрегатів.

У зв’язку з можливістю відхилень нормальних умов і показників експлуатації від прийнятих при побудові характеристик важливо установити норми-поправки для врахування цих відхилень. Введення окремих поправок на відхилення якогось показника здійснюється таким чином:

(6.1)

де - витрачання палива (енергії) за характеристикою;

- експлуатаційне витрачання палива (енергії) із врахуванням поправки;

- відсоткова поправка для заданого відхилення нормальних значень показників від значень за характеристикою, %;

або - поправка до розходу палива або енергії на нормальні експлуатаційні умови в абсолютних одиницях.

Для того, щоб врахувати за процесом вплив відхилень декількох показників визначається сумарна поправка на експлуатаційні умови. В цьому випадку експлуатаційне витрачання палива або первісної енергії буде таким:

(6.2)

де - сумарна поправка на експлуатаційні умови.

Наприклад, на ТЕС враховують поправки на: сорт і якість палива (вологість, зольність і т.п); температуру живильної води та підігрівання повітря; початкові параметри пари; температуру охолоджуючої води (вакуум у парових турбінах); тиск регулюючих відборів пари із турбін.

Експлуатаційне витрачання первісної енергії (палива) враховує роботу агрегатів у постійному режимі навантаження. Змінний режим вимагає додаткового витрачання енергії, яке пов’язане з пуском і зупинкою агрегатів, втратами перехідного режиму при зміні навантаження, з роботою устаткування на холостому ході (гарячий резерв). Ці додаткові витрачання теж нормуються.

На електростанціях нормуються розходи палива та енергії на свої потреби. Наприклад, на ТЕС до властивих потреб та втрат котельні входять: розходи пари на обдування зовнішніх поверхонь нагрівання парогенераторів; розходи пари на розпилення рідкого палива у форсунках; розходи пари на приведення живильних насосів; втрати тепла із продувкою котлової води (безперервна та періодична); втрати тепла в паропроводах і живильних трубопроводах. Ці розходи і втрати нормуються у відсотках до сумарного вироблення пари (тепла) котельнею.

До властивих потреб парогенераторних (котельних) установок включають такі розходи електроенергії: на приведення живильних насосів, димососів, вентиляторів, млинів; на подачу та дроблення палива; виведення золи і таке інше. Енергетичні характеристики допоміжних агрегатів будують у відповідності до навантаження основних агрегатів. Встановлення норм розходу електроенергії на приведення механізмів базується на випробуваннях та на підставі розрахунків за емпіричними формулами. Норми розходу електроенергії відносять на одиницю продукції, одиницю часу роботи або одиницю потужності основного агрегату, який обслуговує даний допоміжний механізм.

На підприємствах теплових мереж нормуються: втрати енергії, утікання теплоносія, розходи електроенергії на перекачування води. Втрати енергії у теплопроводах залежать від теплової ізоляції труб і нормуються у виді питомих теплових втрат. При установленні цієї норми враховують довжину теплопроводу, його діаметр та різницю температур теплоносія і навколишнього середовища. Величина утікання теплоносія залежить від технічного стану труб, арматури, компенсаторів, фланцевих з’єднань, режиму роботи теплової мережі. Норматив установлюється у виді питомої величини з врахуванням обсягів теплової мережі та часу її роботи:

(6.3)

де - величина підживлення за даний розрахунковий період, ;

- об’єм мережі та об’єднаних систем, ;

- розрахунковий період, г.

Норми розходу електроенергії на перекачування води такі: середньорічні питомі розходи на одиницю от пуску тепла – від 2 до 4 кВт*г/ГДж.

Норматив втрат визначається відношенням абсолютної величини річних втрат до величини річного відпуску енергії в електричні мережі:

(6.4)

де - річні втрати енергії;

- річний відпуск енергії в електричні мережі.

Абсолютні втрати в електричних мережах визначаються таким чином:

(6.5)

де - енергія, яку отримали абоненти за даний період.

 

6.2. Нормування розходу палива, теплової та електричної енергії – це установлення планової величини їх споживання. Основна задача нормування – забезпечити при плануванні, у виробництві технічно та економічно обґрунтовані норми для здійснення режиму економії, раціонального розподілу і найбільш ефективного використання палива, теплової та електричної енергії.

Норми розходу палива, теплової та електричної енергії – це плановий показник розходу цих ресурсів у виробництві одиниці продукції. Разом із цими нормами на підприємствах установлюють норми розходу стисненого повітря, кисню, води на виробництво продукції.

Для комплексної оцінки ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів у виробництві продукції визначають загальні питомі енерговитрати, які приведені в одиницях умовного палива. Питомі енерговитрати на підставі відповідних питомих розходів палива, теплової та електричної енергії у виробництві одиниці продукції та нормативних паливних еквівалентів теплової та електричної енергії.

Норми розходу палива, теплової та електричної енергії у виробництві класифікуються за такими ознаками:

1) за ступенем агрегації – на індивідуальні та групові;

2) за складом розходів – на технологічні та загальнозаводські;

3) за періодом дії – на річні та квартальні.

Індивідуальною називається норма, яка враховує витрати ресурсів на виробництво одиниці продукції, яка установлюється за типами агрегатів для визначених умов виробництва продукції.

Груповою називається норма на виробництво певного обсягу однієї продукції згідно установленої номенклатури за рівнями планування (міністерство, підприємство).

Технологічною називають норму, яка враховує витрати ресурсів на основні та допоміжні технологічні процеси виробництва даного виду продукції.

Загально виробнича норма враховує розходи енергії на основні та допоміжні технологічні процеси, допоміжні потреби виробництва (загально виробниче цехове та заводське споживання), а також втрати енергії у перетворювачах, теплових та електричних мережах, які віднесені на виробництво даної продукції.

 

6.3. В організацію нормування входять:

- розробка методик та інструкції по нормуванню, організаційно-технічні заходи по економії палива, теплової та електричної енергії;

- розробка та затвердження індивідуальних та групових норм розходу і завдань по середньому зниженню норм розходу на плановий період; доведення норм розходу і завдань до виконавців;

- аналіз та забезпечення контролю за виконанням встановлених норм розходу енергоресурсів, завдань по середньому їх зниженню;

- удосконалення звітності про виконання норм розходу палива, теплової та електричної енергії та завдань по їх середньому зниженню.

У виробничих об’єднаннях і на підприємствах нормування розходу паливно-енергетичних ресурсів здійснює бюро по нормуванню у складі енергетичних служб.

Керівництво розробкою планів організаційно-технічних заходів по економії та норм розходу поливно-енергетичних ресурсів здійснює головний інженер об’єднання або підприємства.

Для контролю за виконанням норм розходу палива, теплової та електричної енергії на підприємствах організовується облік їх витрачання за допомогою пристроїв. При проектуванні нових підприємств проектним організаціям треба передбачати ці пристрої в проектно-кошторисній документації.

 


Читайте також:

  1. Гігієнічне нормування.
  2. Енергетичне господарство
  3. Енергетичне забруднення оточуючого середовища
  4. Природне освітлення. Нормування. Розрахунок
  5. Суть і значення нормування.




Переглядів: 543

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 5. Показники економічності та енергетичні характеристики електростанцій. | Тема 7. Організація експлуатації енергетичних установок.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.