Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Особливості договору поставки

Поставка відноситься до найбільш поширених договорів у підприємницькій діяльності, так як оптовий оборот товарів, відносини між професійними продавцями і покупцями традиційно розглядаються як поставка.

За договором поставкипродавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього грошову суму (ст.712 ЦК України).

Правове регулювання здійснюється спеціальними правилами, закріпленими в §3 гл.54 ЦК України, ГК України, ЗУ “Про поставки продукції для державних потреб”, Положеннях про поставки продукції виробничо-технічного призначення та про поставки товарів народного споживання, а також іншими актами.

Юридичні ознаки договору: взаємний, консенсуальний та відплатний.Сторони договору: постачальник (юридичні або фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю) та покупець (фізичні або юридичні, які набувають товар для здійснення підприємницької діяльності)

Істотними умовами договору є умова про предмет.

Предметом договору є товар, що набувається покупцем для використання його у підприємницькій діяльності або інших цілях, не пов’язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням.

До істотних умов традиційно відносять умови про ціну та строк поставки. Щодо ціни поставки, то застосовуються загальні правила купівлі-продажу. А відносно строку поставки, то договір може бути укладений на 1 рік, на строк більше одного року (довгостроковий договір) або на інший строк, визначений угодою сторін. Однак строк не є істотною умовою, оскільки, якщо він не визначений, то договір вважається укладеним на 1 рік.

Формадоговору: письмова. Він може оформлятися наступними способами:

1) складається один документ, який підписується сторонами (класичний);

2) обмін листами, телеграмами, телетайпами тощо, підписаними стороною, яка їх надсилає;

3) прийняття до виконання замовлень.

При укладенні договорів застосовують уніфіковані форми замовлень, протоколів розбіжностей, придатні для машинної обробки.

За загальним правилом, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.1 ст.651 ЦК України). Однак, в Положеннях про поставки продукції передбачені випадки, коли покупець має право в односторонньому порядку відмовитися від виконання договору, попередивши про це контрагента за 1 місяць:а) при поставці продукції з відхиленнями за якістю від стандартів, технічних умов, іншої документації, а також зразків (еталонів); б) при визнанні банком покупця неплатоспроможним; в) при завищенні постачальником ціни на продукцію та в інших випадках передбачених законодавством.

4.2 Особливості договору контрактації сільськогосподарської продукції
Договір контрактації опосередковує відносини щодо заготовлення сільськогосподарської продукції та сировини, що становить основу добробуту будь-якого суспільства. Специфіка сільськогосподарського виробництва робить виробника економічно більш слабкою стороною договору, тому правове регулювання відносин контрактації має на меті підвищення рівня правового захисту виробника-продавця з метою зрівняння його економічних можливостей з можливостями покупця.

За договором контрактації сільськогосподарської продукції виробник сільськогосподарської продукції зобов’язується виробити визначену договором сільськогосподарську продукцію і передати її у власність заготівельникові (контрактанту) або визначеному ним одержувачеві, а заготівельник зобов’язується прийняти цю продукцію та оплатити її за встановленими цінами відповідно до умов договору (ст.713 ЦК України).

Спеціальне правове регулювання договору здійснюється §4 гл.54 ЦК України, ГК України та іншими актами.

Юридичні ознаки договору: взаємний, консенсуальний та відплатний.

Сторони договору: продавець (виробник продукції) та заготівельник (контрактант). Ними, як правило, є підприємці, тому даний договір відносять традиційно до господарських договорів. У зв’язку з цим для закупівлі сільськогосподарської продукції для державних потреб інтереси держави представляють спеціальні особи – державні замовники.

Істотними умовами договору є умови про предмет, асортимент, якість, кількість, строк та ціну.

Специфіка предмету договору полягає в тому, що ним є лише продукція сільськогосподарського виробництва, яка володіє двома критеріями: а) отримана в сільському господарстві; б) шляхом вирощування (зерно, овочі, фрукти та ін.) або збору з використанням природи (землі, флори, фауни), а також виробництва (жива худоба, птиця, молоко, шерсть вівці та ін.).

Договір може укладатися лише щодо речей, які наділені родовими ознаками та обмеженого роду (не картопля взагалі, а саме вирощена даним господарством). Крім того, за даним договором не можуть бути реалізовані такі товари, як продукти переробки вирощеної (виробленої) сільськогосподарської продукції, наприклад, масло, сир, консервовані овочі або фруктові соки тощо. Реалізація таких товарів повинна здійснюватися за договором поставки.

Форма договору: письмова.

Основний обов’язок виробника полягає в тому, щоб спочатку виростити сільськогосподарську продукцію, а потім передати її заготівникові або визначеному ним одержувачеві у власність в строки, якості, кількості, що передбачені в договорі, а також в погодженому асортименті. В свою чергу, основний обов’язок заготівника полягає в тому, щоб прийняти товар і його оплатити.

За невиконання або неналежне виконання умов договору законодавець передбачає підвищену відповідальність.

4.3. Особливості договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу
Правовою формою, яка опосередковує споживання енергетичних та інших ресурсів є договір постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.

За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов’язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов’язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання (ст.714 ЦК України).

Правове регулювання договору здійснюється спеціальними правилами, закріпленими в §5 гл.54 ЦК України, ЗУ “Про енергозбереження”, ЗУ “Про електроенергетику” та іншими актами.

Юридичні ознаки договору: взаємний, консенсуальний та відплатний.

Договір постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу відноситься до публічних договорів та договорів приєднання.

Сторонами договору є постачальник та споживач (абонент).

Істотними умовами договору є умови про предмет, кількість енергетичних та інших ресурсів, їх якість, режим використання, обов’язок забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання, а також про оплату та про відкриття поточного рахунку із спеціальним режимом використання.

Предметомдоговору є енергетичні та інші ресурси. Так, до енергії відносять електричну чи теплову енергію, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу, а до інших природних ресурсів – газ, нафту, нафтопродукти, воду тощо. Специфіка даного товару обумовлена рядом суттєвих особливостей його обігу, а саме: безперервність процесів виробництва, транспортування і споживання енергетичних та інших ресурсів, обмежена можливість її зберігання, вплив діяльності споживачів на якість товару, наявність єдиних систем постачання в масштабі країни.

Постачання здійснюється через приєднану мережу. Так, мережа(електрична чи теплова) - це сукупність енергетичних і трубопровідних установок для передачі та розподілу електричної енергії, гарячої води та пари. Тому, у разі продажу природного газу в балонах договір оформляється або як купівля-продаж, або як поставка.

Умова про кількість відноситься до істотних умов договору, якщо споживачем є юридична особа або фізична особа – підприємець. При цьому, в договорі обумовлюється межа кількості енергетичних та інших ресурсів (ліміт), яку має право споживач одержувати. Фактична кількість енергетичних та інших ресурсів, як правило, менша встановленого договором максимуму і визначається відповідно до показників лічильника. У разі споживання абонентом більшої кількості енергетичних та інших ресурсів, ніж це передбаченого договором, останній зобов’язаний відшкодувати додаткові витрати постачальнику.

Фізична особа, яка використовує енергетичні та інші ресурси для задоволення побутових потреб, має право одержувати їх в будь-якій необхідній йому кількості. Тобто, для такого договору умова про кількість не є істотною.

Якість енергетичних та інших ресурсів, що поставляються споживачеві, повинна відповідати вимогам нормативних документів. Окремі показники якості можуть встановлюватися в договорі за згодою сторін, зокрема напруга електроенергії, температура гарячої води, тиск газу тощо.

Умова про оплату та про відкриття поточного рахунку із спеціальним режимом використання є обов’язковою умовою як у разі укладення договору постачання енергетичними та іншими ресурсами оптовим постачальником із постачальником, так із постачальником і споживачем. Наприклад, тарифи на передачу і постачання електричної енергії місцевими (локальними) електромережами регулюються Національною комісією регулювання електроенергетики України.

Договір укладається на строк, що визначається безпосередньо за домовленістю між сторонами, незалежно від суб’єктного складу (чи укладається із фізичною особою для задоволення побутових потреб, чи із юридичною особою або фізичною особою – підприємцем для здійснення підприємницької діяльності). За даним договором постачальник зобов’язаний забезпечити безперервність постачання енергетичними та іншими ресурсами споживача. У зв’язку з цим у разі відсутності заяви про припинення договору, договір вважається продовженим на той же строк.

Законодавець допускає укладення договору субспоживання, за яким споживач (абонент) відпускає енергію приєднаним до його мереж вторинним споживачам (субабонентам). У цьому випадку субабоненти укладають договір енергопостачання з абонентом і мають права та несуть обов'язки абонента, а абонент має права та несе обов'язки енергопостачальника. При цьому, абонент зобов'язаний повідомити перелік субабонентів енергопостачальнику, який має право контролю енергомереж і приладів субабонентів та право контролю за додержанням субабонентами правил користування енергією.

Форма та порядок укладення договору залежить від особи споживача (абонента) і мети використання товару. Так, договір укладений постачальником із юридичною особою або фізичною особою (підприємцем) завжди потребує письмової форми. Якщо споживачем є фізична особа, яка використовує енергетичні та інші ресурси для задоволення побутових потреб, то договір вважається укладеним з моменту першого фактичного підключення абонента до мережі у встановленому порядку. Однак на цій підставі його не можна віднести до категорії реальних договорів, так як підключення до мережі ще не свідчить про фактичну передачу товару і тому обов’язкове письмове оформлення договору.

Зміст договору становлять права та обов’язки сторін. Найголовніші права та обов’язки сторін визначаються у договорах, що укладаються відповідно до типових договорів. Так, основним обов’язком постачальникає надання енергетичних та інших ресурсів споживачеві (абоненту) за допомогою технічних засобів передачі: а) в обумовленій кількості; б) з дотриманням погодженого режиму постачання; в) встановленої якості. А обов’язками споживача є: а) оплатити вартість прийнятих ресурсів; б) дотримуватись передбаченого договором режиму їх використання; в) забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Тема 5. Особливості договорІВ міни (бартеру), дарування, ренти, довічного утримання (догляду)

5.1Особливості договорів міни (бартеру)


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  3. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  4. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  5. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  6. Аграрне виробництво і його особливості
  7. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  8. АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТА ПЕРИФЕРИЧНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ, ЇЇ ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ
  9. Анатомо-фізіолгічні особливості
  10. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
  11. Анатомо-фізіологічні особливості молодших школярів
  12. Антисептики ароматичного ряду (фенол чистий, іхтіол, дьоготь, мазь Вількінсона, лінімент за Вишневським). Особливості протимікробної дії та застосування.




Переглядів: 2194

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА | ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.