Кожний сегмент ринку фінансових послуг має своїх посередників, які надають окремі види послуг. Так на валютному ринку послуги будуть пов’язані з купівлею та продажем валюти, на грошовому ринку – з кредитними та депозитними операціями, на фондовому – з середньостроковими та довгостроковими інвестиціями тощо. Основними послугами фінансових посередників на ринку цінних паперів є:
- послуги з оцінки ризику і розміщення цінних паперів;
- агентські послуги;
- брокерська та дилерська діяльність.
Послуги з оцінки ризику і розміщення цінних паперів.Самими поширеними послугами з оцінки майна і розміщення ціннихпаперів є андеррайтинг.
Андеррайтинг — це комплекс послуг з організації та проведення емісії цінних паперів, що надаються фінансовими посередниками емітенту; система послуг, яка включає етапи роботи із підготовки та проведення емісії, визначення ризику цього процесу та можливості його хеджування. При проведенні андеррайтингу посередник надає емітенту одну з таких послуг:
а) консультує емітента про час, термін, обсяг та інші характеристики емісії;
б) сприяє викупу частини емісії або всьогообсягу емісії цінних паперіву емітента;
в) розміщує емісію серед інвесторів відповідно до визначеного рівня ризику.
Успішне проведення андеррайтингу передбачає викуп цінних паперів за нижчою ціною і подальше розміщення їх на ринку за вищою ціною. Різницю між ціною викупу та ціною розміщення цінного папера називають андеррайтинговим дисконтом, який залежить від обсягів емісії та від ступеня ризику цінних паперів. Його розміри для акцій промислових корпорацій становлять 2 – 8%, для довгострокових корпоративних облігацій зменшується на 1 – 3%. Тобто чим більшим є обсяг емісії та нижчим ступінь ризику цінних паперів, тим меншим буде розмір андеррайтингового дисконту.
Серед механізмів андеррайтингу використовують аукціон. Для участі в ньому андеррайтери створюють об’єднання, кожне з яких пропонує свої умови викупу. Аукціон проводиться за однією ціною або множиною цін.
Приклад. Загальний обсяг емісії становить 300 млн. грн. Андеррайтери пропонують викупити певні частки емісії за відповідну винагороду. У разі аукціону з однією ціною (табл. 3.1) підприємства А, Б, В, Г отримають право на розміщення часток емісії обсягом 80, 90, 60, 70 млн. грн. відповідно за винагороду в розмірі 6,2% від обсягу частки.