МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Компенсатори нахилуУ геодезичних приладах використовують три типи компенсаторiв: 1) рiдиннi; 2) механiчнi; 3) оптико-механiчнi. Рiдиннi компенсатори базуються на властивостi рiдини займати горизонтальне положення. Вибравши за рiдину, наприклад, ртуть, можна регулювати хiд променiв у оптичних системах. Суть механiчних компенсаторiв полягає в тому, що використовують властивiсть тiл, які вільно висять, займати вертикальне положення. Використовуючи це, в деяких нiвелiрах добиваються перемiщення сiтки ниток у вiдповiдностi до нахилу для приведення вiзирної осi в горизонтальне положення. У сучасних геодезичних приладах в основному використовують оптико-механiчнi компенсатори: 1) лiнзовi; 2) дзеркальнi; 3) призменнi. Назви груп компенсаторiв встановлюють залежно вiд того, якi є оптичнi елементи. Найбiльш досконалими є призменнi компенсатори. Покажемо схематично хiд променiв у приладах з призменним компенсатором. У цiй системi пентапризму використовують для змiни напрямкiв променiв на 90°, а вiльно пiдвiшену призму використовують для компенсацiї незначних нахилiв приладу. Така система дозволяє виготовляти нiвелiри у виглядi вертикальних колон (рис. 6.2).
Рисунок 6.2 – Призменний компенсатор Помилки нiвелiрiв з компенсаторами дiлять на такi основнi види: 1) помилки, обумовленi нахилом вертикальної осi приладу. Цi помилки особливо вiдчутнi, якщо неправильно виправлений настановний рiвень; 2) при рiзних вiддалях до рейок виникає необхiднiсть у перефокусуваннi зорової труби, а оскiльки, у рiвняннi компенсатора одним з елементiв є фокусна вiддаль, то це приводить до змiни положення вiзирної осi. Цю помилку зменшують за допомогою спецiальних оптичних систем. Такi прилади також потребують додаткових дослiджень; 3) помилки, обумовленi неточнiстю виготовлення оптичних елементiв та їх конструюванням. До нiвелiрiв з компенсаторами ставлять такi вимоги: 1) кожен тип нiвелiра повинен мати встановлений дiапазон дiї компенсатора; 2) для нiвелiрiв типу Н-3К середня квадратична помилка встановлення вiзирної осi в горизонтальне положення не повинна перевищувати 0,5″; 3) систематична помилка на одну мiнуту нахилу вертикального круга не повинна перевищувати для Н-3К - 0,3″; 4) час затухань коливань не повинен перевищувати 2 сек. Вiдповiдно до цих вимог виконують дослiдження нiвелiрiв з компенсаторами. Для визначення середньої квадратичної помилки встановлення вiзирного променя в горизонтальне положення та визначення систематичної помилки при нахилi на 1′ виконують такi дiї: а) визначають перевищення мiж двома точками при вiддалях до рейок 5, 25, 50, 75 метрiв. При цьому перевищення визначають при рiзних положеннях бульбашки рiвня: на серединi, ближче до об'єктива, ближче до окуляра, ближче до зорової труби, якнайдалi вiд зорової труби; б) маючи вiдлiки на рейцi визначають перевищення, на основi яких визначають шуканi параметри.
Для визначення часу затухань коливань виконують такi дiї: а) приводять нiвелiр у робоче положення; б) наводять зорову трубу на рейку; в) легенько вдаряють по нiвелiру i вмикають секундомiр; г) дивлячись на рейку, визначають момент зупинки коливань i знову легенько вдаряємо по нiвелiру; д) аналогiчнi дiї виконуємо 10 разiв i фiксуємо в кiнцi час за секундомiром; е) одержаний час дiлять на 10 i отримують перiод затухань коливань, який має бути не меншим 2 секунд. Контрольні запитання 1 Які рівні використовують в геодезії? 2 Класифікація рівнів за точністю. 3 Що собою представляє циліндричний рівень? 4 Який рівень називають реверсійним? 5 Яка основна вимога до заповнюючої рідини рівня? 6 В якому випадку використовують рівні з компенсаційною камерою? 7 Чим визначається точність рівня? 8 Як оцифровується шкала на рівнях? 9 Що таке нуль-пункт? 10 Які є методи визначення ціни ділення рівнів? 11 Суть методу за допомогою екзаменатора. 12 Суть методу Комстока. 13 Принцип дії електронного рівня. 14 Які є типи компенсаторів? 15 Суть рідинних і механiчних компенсаторів. 16 Хiд променiв у приладах з призменним компенсатором. 17 Які помилки нівелірів з компенсаторами? 18 Які вимоги ставлять до нівелірів з компенсаторами? 19 Які дослідження нівелірів з компенсаторами виконують? Читайте також:
|
||||||||
|