Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Вулканізм

Ураган, буря, шквал, смерч.

Зсув. (Оползень)

Землетрус.

Природні пожежі.

План.

Тема 2. Природні загрози та характер їхніх проявів і дії на людей, тварин, рослин, об’єкти економіки.

2.4. Повінь. (Наводнение)

 

 

2.1 Природні пожежі.

До природних відносяться лісові, степові і торф'яні пожежі. Ці пожежі надто поширені, особливо в посушливий літній час. Для виникнення пожеж в лісах і степах сприятливою вважається відносна вологість поверхні землі 17 — 20%.

Лісові пожежі знищують дерева і чагарники, заготовлену деревину, будови і споруди. Вони виникають від блискавок, само-загорання, при необачному зверненні з вогнем, порушенні правил пожежної безпеки при веденні робіт, від іскор з вихлопних труб транспортних засобів і цілого ряду інших техногенних причин. Лісові пожежі розвиваються дуже швидко. Через вітри вони з великою швидкістю розповсюджуються на величезні території.

Степові пожежі мають вигляд смуги (кромки), що горить, по периметру спалаху. При сильному вітрі фронт вогню може пересуватися з швидкістю до 30км/год, а в гірській місцевості — до 50км/год.

Торф'яні пожежі виникають на торф'яних болотах і торфорозробках від само загорання, будь-якої іскри в суху погоду або в результаті порушення правил експлуатації устаткування. Торф'яні пожежі охоплюють величезні площі. Вогонь розповсюджується нерівномірно з швидкістю в декілька метрів на добу, обходячи місця з підвищеною вологістю, через що у вигорілому торфі утворюються порожнечі, в які можуть провалитися люди і техніка. Торф'яні пожежі важко погасити. Пожежа, що тривала до осені, може після зими розгорітися з новою силою за рахунок тліючих під снігом і льодом шарів торфу.

Природні пожежі відносяться до числа дуже небезпечних. Вони призводять до загибелі людей, знищення лісових масивів, загибелі тварин і рослин, порушення теплового балансу в зоні пожежі, забруднення атмосфери продуктами горіння, до ерозії грунту.

Джерелом виникнення природних пожеж можуть з'явитися природні причини: розряд блискавки, виверження вулкана, самозаймання, падіння космічного об'єкту. У переважній більшості випадків 60 - 70% природні пожежі виникають з вини людей.

Основні причини виникнення природних пожеж: не загашена сигарета, палаючий сірник, скляна пляшка, заломлююча промені сонячного світла, іскри з глушника транспортного засобу, спалювання старої трави, стерні, сміття поблизу лісу або торфовища, розчищення за допомогою вогню лісових площ. Одним з основних потенційних джерел природних пожеж є вогнище. У ряді випадків природні пожежі стають наслідком умисного підпалу, техногенної аварії або катастрофи.

Процес гасіння пожежі - це трудомістка і небезпечна робота. Вона включає припинення доступу в зону горіння повітря (кисню) і горючих матеріалів, інтенсивне застосування вогнегасних засобів для охолодження зони горіння. У процесі гасіння пожеж використовується спеціальна пожежна техніка та спеціальні технології.

 

 

2.2 Землетрус.

 

Він являє собою підземні поштовхи і коливання земної поверхні, що виникають в результаті миттєвих зсувів і розривів в земній корі або верхній частині мантії і що передаються на значні відстані у вигляді пружних коливань.

Центр вогнища землетрусу (гіпоцентр) розташовується в товщі Землі на глибині до 30км., в окремих випадках — до 750км. Його проекція на земну поверхню носить назву епіцентру. Хвильові коливання розходяться з епіцентру кругами, що розширюються. Тривалість коливань ґрунту — від 20 до 90 секунд.

При землетрусі зазвичай спостерігається декілька поштовхів, серед яких один, який називається головним, має найбільшу силу. Подальші поштовхи, не дивлячись на те, що по силі поступаються головному, часто надають на людей важчу психічну дію, наче передбачаючи нову невідворотну біду. Силу поштовхів оцінюють за 12-бальною шкалою Ріхтера.

Щорічно в світі реєструється більше 100 тис. землетрусів силою від 3 до 5 балів і близько 100 землетрусів силою від 6 до 6,5 балів за шкалою Ріхтера. На країни СНД в середньому доводиться близько 500, а на Японію — 7 500 таких землетрусів в рік.

 

Ознаки наближається землетрусу: погойдування будівлі, розгойдування світильників, дзвін скла і посуду, звук розбитого скла, наростаючий гул.

Дії під час землетрусу:

1. Варто зберігати спокій, самовладання, діяти швидко і впевнено.

2. Безпечним місцем під час землетрусу є вулиця (площа) далеко від будівель. Якщо землетрус застав вас в машині, слід зупинитися далеко від будівель і високих дерев, дочекатися закінчення підземних поштовхів, не виходячи з салону автомобіля.

3. Залишати будівлю необхідно після закінчення першого поштовху швидко і самим коротким шляхом. Тому, хто не може пересуватися самостійно, необхідно надати допомогу.

4. Не можна витрачати час на збори, з собою слід узяти тільки необхідні речі, документи, гроші.

5. Користуватися ліфтом під час землетрусу не можна.

6. Стрибати на землю з верхніх поверхів будівлі надзвичайно небезпечно.

7. Підніматися на дах будівлі, скупчуватися на сходових клітках і на сходах під час землетрусу не можна.

8. Залишаючи квартири, будинку слід відключити електрику, воду і газ.

Найбезпечнішими місцями в квартирі, будинку є: кути капітальних стін, отвори в цих стінах, простір під несучими конструкціями.

Безпечними положеннями при знаходженні в приміщенні є:

• присівши навпочіпки, тулуб нахилено вперед, голова і обличчя закриті руками;

 

• стоячи обличчям до несучої стіни;

• лежачи на животі вздовж несучої конструкції.

У будинку необхідно мати:

• резервне джерело світла (ліхтарик, сірники, свічка, лампа);

• запас продуктів тривалого зберігання і резервний запас питної води;

• аптечку першої медичної допомоги;

• радіоприймач з автономним живленням для прослуховування екстрених радіоповідомлень;

• не рекомендується зберігати легкозаймисті, отруйні, вибухонебезпечні речовини.

У частково зруйнованих будинках, при відсутності можливості самостійно евакуюватися, необхідно дочекатися допомоги. Для полегшення пошуку необхідно подавати сигнали голосом, розмахувати тканиною, в темний час доби - ліхтариком.

 

2.3 Зсув. (Оползень)

Це зсув, що ковзає вниз по схилу під дією сил тяжіння великих мас ґрунту або гірських порід. Обвали виникають на ділянках схилу унаслідок порушення рівноважного стану порід. Вони викликають завали, руйнування доріг і комунікацій, накриваючи окремі будинки або цілі населені пункти, розташовані біля підніжжя гір, щільним, високим шаром уламкових порід, глини і піску.

Основні причини утворення зсувів:

• збільшення крутизни схилу в результаті підмиву підстави водою;

• ослаблення міцності порід при їх вивітрюванні або перезволоженні;

• сейсмічні поштовхи;

• порушення технології гірничих виробок;

• вирубка лісу та знищення іншої рослинності на схилах;

• неправильна агротехніка використання схилів під сільгоспугіддя.

 

 

2.4 Повінь. (Наводнение)

Це тимчасове затоплення значної території в результаті дії природних сил. Розрізняють дві групи природних явищ, лежачих в основі появи повеней:

1) випадання рясних опадів, рясне танення снігів або льодовиків;

2) дія нагірного вітру.

У першому випадку рівень річок, озер і водосховищ підвищується через велику додаткову притоку води, що приводить до виникненню заторів під час льодоході.

У другому випадку повінь виникає в прибережних районах, де крупні річки впадають в моря. Нагірній вітер затримує просування річкової води в морі, що різко підвищує її рівень в річці.

Частими супутниками повеней є масові кишкові інфекції і отруєння, які виникають внаслідок руйнування очисних споруд, складів з мінеральними добривами і іншими хімічно небезпечними речовинами, спаду худоби та інших причин.

Вражаючі фактори повеней:

1. Стрімкий потік величезної маси води.

2. Високі хвилі, вири.

3. Низька температура води.

4. Що пливуть у воді предмети.

5. Електричний струм при обриві дротів ліній електропередач.

6. Інфекційні захворювання.

Наслідки повеней

Повені призводять до швидкого затоплення великих територій, при цьому травмуються і гинуть люди, тварини, руйнуються або пошкоджуються будівлі і споруди, об'єкти комунального господарства, дороги, лінії електропередачі і зв'язку. У воду потрапляють хімічно і вогненебезпечні речовини (нафтопродукти, добрива, отрутохімікати). Змивається родючий шар ґрунту, гине врожай сільгосппродуктів, змінюється рельєф місцевості, знищуються або пошкоджуються запаси сировини, палива, продуктів харчування, кормів, добрив, будівельних матеріалів. Змінюється структура ґрунту, просідає ґрунт. Повені викликають зсуви, обвали, селеві потоки. Повені можуть стати причиною виникнення епідемій. Масштаби і наслідки повеней залежать від їх тривалості, рельєфу місцевості, пори року, погоди, характеру ґрунтового шару, швидкості руху і висоти підйому води, складу водного потоку, ступеня щільності забудови і щільності проживання населення, стану гідротехнічних споруд, точності прогнозу і оперативності проведення пошуково-рятівних робіт в зоні затоплення.

Якщо ваш будинок потрапляє в зону затоплення, слід:

• уважно слухати інформацію і виконати всі вимоги служб порятунку;

• відключити газ, електрику і воду;

• цінні речі, продукти харчування і запас питної води перенести на верхні поверхи або горище;

• закрити вікна та двері;

• підготуватися до евакуації.

При швидкому підйомі рівня води:

• спорудити з підручних матеріалів плавальні засоби;

• перейти на верхні поверхи, горище, дах будівлі;

• подавати сигнали рятувальникам;

• самостійно із зони затоплення вибиратися в крайньому випадку, коли немає надії на рятувальників.

У разі попадання у водний потік необхідно:

• утримуватися на поверхні води;

• зняти з себе взуття, верхній одяг;

• намагатися дістатися до берега або будови;

• плисти за течією, наближаючись до берега або будові;

• використовувати плаваючі предмети.

2.5 Ураган, буря, шквал, смерч.

Це небезпечні природні явища метеорологічного характеру.

Ураганом називається вітер великої руйнівної сили і значної тривалості, швидкість якого складає від 117 км/год і більш. Фронт урагану тягнеться до 500км., а шлях, який він проходить, складає сотні кілометрів. Урагани зароджуються в тропіках(тропічні урагани) і інших широтах, над сушею і над океаном. Останні називаються тайфунами. Урагани є однією з наймогутніших сил стихії і по своїй вражаючій дії не поступаються землетрусам.

Буря — різновид урагану з декілька меншою швидкістю вітру (від 62 — 100 км/год).

Шквал — короткочасне посилення вітру до швидкості 72 — 108 км/год, шквальні бурі — короткочасні бурі, а шторм —бурі на водних просторах. Бури і шквали володіють значно меншою руйнівною потужністю, ніж урагани, проте, вони можуть заподіювати населенню, техносфері і природному середовищу істотний збиток.

Смерч (торнадо) — атмосферний вихор, що виникає в грозовій хмарі і розповсюджується у вигляді воронкоподібного рукава до поверхні суші або моря. Нижня частина смерчу може також набувати форми переверненої воронки. Висота смерчу може досягати 1500м, а швидкість руху повітря в ньому — 300 км/ год. Швидкість переміщення смерча 50 — 60 км/час. Повітря в стовпі смерчу піднімається по спіралі вгору, утворюючи усередині стовпа зону зниженого тиску. За рахунок розрідження відбувається ефект гігантського пилососа. Смерч втягує в себе, руйнує, піднімає над поверхнею землі і переносить на великі відстані все, що знаходиться на його шляху: машини, людей, худобу, дахи будинків і ін.

Вражаючі чинники урагану, бурі, шквалу і смерчу мають один характер. Безпосередніми причинами загибелі людей є механічні травми, асфіксія від високого тиску або, що характерний для смерчу, розрив внутрішніх органів через низький зовнішній тиск.

В даний час урагани, бурі і смерчі достатньо точно прогнозуються метеорологічними службами, що дозволяє при належному своєчасному сповіщенні населення, екіпажів судів і адміністрацій підприємств приймати запобіжні засоби для захисту людей і зниження матеріального збитку.

 

Щоб убезпечити себе при сильному вітрі, необхідно:

• залишатися в будинку, укритті;

• розташовуватися в зоні «вітрової тіні»;

• триматися подалі від будівель, дерев, високих об'єктів, побоюватися падіння важких предметів, дерев, різних будівель, вітер здатний обірвати електричні дроти, які становлять загрозу ураження людини електрострумом;

• не розташовуватися під час сильного вітру біля вікна, скло може розбитися і травмувати людину.

 

 




Переглядів: 655

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Відповідальність за порушення законодавства про працю і ОП. | Надзвичайні ситуації, викликані виникненням пожеж і вибухами.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.