Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Умисне тяжке тілесне ушкодження (ст. 121 КК): особливості ЮСЗ

Розмежування тілесних ушкоджень за тривалістю розладу здоров’я та відсотком втрати працездатності

Ушкодження Тривалість розладу %

ЛТУ без розладу здоров’я до 6 дн. (включно) -

ЛТУ з розладом здоров’я 7-21 дн. або менш/= 10 %

СТТУ більш 21 дн. або 10-33,3 %

ТТУ більш 21 дн. та 10-33,3 %

 

Звернути увагу – на рівні Розділу ІІ ОЧ КК не передбачено відповідальність за необережне легке тілесне ушкодження як за злочин окремого виду. В той же час на рівні ЮСЗ в інших розділах ОЧ КК може бути передбачений наслідок у вигляді необережного ЛТУ (наприклад, ч. 2 ст. 271, ч. 2 ст. 406 КК)

 

Окремо слід зазначити про спеціальні різновиди умисних та необережних тілесних ушкоджень.

Спеціальними різновидами умисних тілесних ушкоджень можуть визнаватися злочини, ЮСЗ яких відповідають таким умовам:

а) об’єктивна сторона такого ЮСЗ охоплює наслідок у вигляді відповідного ТУ;

б) з суб’єктивної сторони злочин вчиняється виключно або в т.ч. з умисною формою вини;

в) діяння, яке на рівні відповідного ЮСЗ призводить до наслідків у вигляді ТУ, саме по собі не є злочином іншого виду;

г) з огляду на законодавчу характеристику злочин не є складеним.

У зв’язку з вищесказаним, як спеціальні різновиди ТУ слід розглядати злочини, передбачені ч.ч. 2, 3 ст. 345 КК і, очевидно, не повинен визнаватися спеціальним різновидом УТУ злочин, передбачений ч. 2 ст. 314 КК.

 

Питання для самостійної роботи

Подумати, чому в наведених прикладах (ч.ч. 2, 3 ст. 345 та ч. 2 ст. 314 КК), саме такий висновок є коректним?

 

Спеціальними різновидами необережних тілесних ушкодженьможуть визнаватись злочини, ЮСЗ яких відповідає таким умовам:

а) з об’єктивної сторони відповідний ЮСЗ охоплює заподіяння певного ТУ;

б) з суб’єктивної сторони злочин вчиняється виключно з необережною формою вини;

в) з огляду на законодавчу характеристику злочин не є складеним.

Прикладами таких злочинів є злочини, ЮСЗ яких передбачені ст. 270, 272, 286 КК.

 

В усіх інших випадках, коли відповідний ЮСЗ охоплює спричинення ТУ умисно чи з необережності, слід говорити про конкуренцію „частини” та „цілого” між нормами розділу ІІ та нормами інших розділів ОЧ КК (наприклад, ч. 3 ст. 110, ч. 4 ст. 152 КК тощо).

 

 

В основному ЮСЗ, передбаченому у ч. 1 ст. 121 КК, наявність ТТУ, пов’язується з різними ознаками. Всі вони відповідають певним медичним, а окремі з них – ще й економічному (“розлад здоров’я поєднаний зі стійкою втратою процездатності не менш як на одну третину”) або естетичному (“непоправне знівечення обличчя”) критеріям.

Звернути увагу – питання про те, чи є відповдіне ТУ тяжким вирішується в усіх випадках судово-медичною експертизою. Виняток – УТТУ за ознакою непоправне знівечення обличчя. Цей різновид ТТУ встановлюється за такою схемою: на рівні судово-медичної експертизи вирішується питання про непоправність ушкодження обличчя, а висновок про те, чи є відповідне ушкодження знівеченням робиться правозастосовчим органом.

Якщо потерпілому спричинюють тілесне ушкодження, які є тяжкими за кількома ознаками, то всі вони мають бути відображені в ЮФО. У випадку вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК, на рівні ЮФО обов’язково має бути зафіксована хоча б одна ознака, за якою відповдіне тілесне ушкодження визнається тяжким.

За загальним правилом наявність у поведінці суб’єкта ознак того або іншого різновиду ТТУ не повинна відігравати суттєву роль при кваліфікації злочинів. Виняток з цього правила – ситуації, пов’язані із заподіянням ТТУ при вчиненні зґвалтувань. Традиційно правозастосовча практика (щоправда, не дуже обґрунтовано) проводить відмінність між випадками заподіяння ТТУ за ознакою небезпечності для життя у момент заподіяння та іншими різновидами ТТУ (див абз. 1, 4 п. 11 ППВСУ №5 від 30.05.2008).

З суб’єктивної сторони злочин, ЮСЗ якого передбачений ст. 121 КК, може вчинятися як із прямим, так і з непрямим умислом, а у випадках вчинення УТТУ, яке спричинило смерть потерпілого слід говорити про прояв складної вини

 

Питання для самостійної роботи

Чим конструкція „УТТУ, що спричинило смерть з необережності” відрізняється від умисного вбивства та вбивство через необережність?

Питання для самостійної роботи

Чим прояв складної вини, передбачений на рівні ч. 2 ст. 121 КК, відрізняється від прояву складної вини, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК?

 

Щодо розуміння змісту таких кваліфікуючих ознак ч. 2 ст. 121 КК, як „з мотивів расової, національної або релігійної нетерпимості” та „вчинення злочину на замовлення”, див. питання 3 даної лекції.

 

Питання для самостійної роботи

Яка інша кваліфікуюча ознака (окрім ознаки „вчинення злочину на замовлення”), передбачена ч. 2 ст. 121 КК, за жодних умов не може бути інкримінована замовнику умисного тяжкого тілесного ушкодження?

 

У ч. 2 ст. 121 КК передбачено кваліфікуючу ознаку, вчинення злочину „групою осіб”. У зв’язку з цим проблемними є випадки заподіяння тяжкого тілесного ушкодження кількома співвиконавцями за попереднім порозумінням. З теоретичної точки зору подібні ситуації мали б кваліфікуватися за ч. 1 ст. 121 КК (визначальним у даному разі є буквальний зміст ч. 1 ст. 28 КК), проте правозастосовчий підхід передбачає інкримінування суб'єктам вказаної ознаки (орієнтиром „за аналогією” в данному випадку є п. 6 ППВСУ №10 від 22.12.2006).

Неоднозначним є кримінально-правовий зміст кваліфікуючої ознаки „вчинення злочину способом, що має характер особливого мучення”. Очевидно, він багато в чому подібний до змістовних характеристик катування (ч. 1 ст. 127 КК). Таким чином, даний кваліфікований різновид умисного ТТУ фактично повинен визнаватись спеціальним різновидом катування.

Кваліфікуюча ознака „вчинення злочину з метою залякування потерпілого або інших осіб” також має неоднозначний характер. По-перше, слід звернути увагу, що подібна ознака, але без вказівки на інших осіб, передбачена на рівні ч. 2 ст. 122 КК. У зв’язку з цим постає питання, чому в однотипних ситуаціях законодавець по-різному підходить до конструювання кваліфікованих ЮСЗ. По-друге, на рівні ч. 2 ст. 122 КК передбачено й таку ознаку, як „вчинення злочину з метою примусу до певних дій”, що, очевидно, слід розуміти таким чином – залякування потерпілого у даному положенні закону зводиться лише до створення у потерпілого відчуття страху перед суб’єктом злочину, якщо ж створення відчуття страху поєднується з наміром спонукати потерпілого до певних дій, винному має бути інкримінована інша кваліфікуюча ознака. У ч. 2 ст. 121 КК ознака „вчинення злочину з метою примусу до певних дій” не передбачена. Таким чином, постає питання – чи повинен на рівні даного положення зміст ознаки „вчинення злочину з метою залякування потерпілого або інших осіб” тлумачитись ширше, аніж на рівні ч. 2 ст. 121 КК? Тобто, чи може на рівні ч. 2 ст. 121 КК вказана ознака охоплювати й ті прояви поведінки, які на рівні ч. 2 ст. 122 КК охоплюються ознакою „вчинення злочину з метою примусу до певних дій”? З огляду на системний спосіб тлумачення кримінального закону, відповіді на ці запитання повинні бути негативними.

 


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  3. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  4. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  5. А.А.Налчаджан виділяє: образ тіла (тілесне Я), наявне Я (справжнє-Я), динамічне-Я, фактичне-Я, ймовірне-Я, ідеалізоване-Я, уявне-Я та інші.
  6. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  7. Аграрне виробництво і його особливості
  8. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  9. АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТА ПЕРИФЕРИЧНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ, ЇЇ ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ
  10. Анатомо-фізіолгічні особливості
  11. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
  12. Анатомо-фізіологічні особливості молодших школярів




Переглядів: 956

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Види тілесних ушкоджень за КК України | Загальні правила кваліфікації випадків спричинення тілесних ушкоджень

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.