МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Умисне тяжке тілесне ушкодження (ст. 121 КК): особливості ЮСЗРозмежування тілесних ушкоджень за тривалістю розладу здоров’я та відсотком втрати працездатності Ушкодження Тривалість розладу % ЛТУ без розладу здоров’я до 6 дн. (включно) - ЛТУ з розладом здоров’я 7-21 дн. або менш/= 10 % СТТУ більш 21 дн. або 10-33,3 % ТТУ більш 21 дн. та 10-33,3 %
Звернути увагу – на рівні Розділу ІІ ОЧ КК не передбачено відповідальність за необережне легке тілесне ушкодження як за злочин окремого виду. В той же час на рівні ЮСЗ в інших розділах ОЧ КК може бути передбачений наслідок у вигляді необережного ЛТУ (наприклад, ч. 2 ст. 271, ч. 2 ст. 406 КК)
Окремо слід зазначити про спеціальні різновиди умисних та необережних тілесних ушкоджень. Спеціальними різновидами умисних тілесних ушкоджень можуть визнаватися злочини, ЮСЗ яких відповідають таким умовам: а) об’єктивна сторона такого ЮСЗ охоплює наслідок у вигляді відповідного ТУ; б) з суб’єктивної сторони злочин вчиняється виключно або в т.ч. з умисною формою вини; в) діяння, яке на рівні відповідного ЮСЗ призводить до наслідків у вигляді ТУ, саме по собі не є злочином іншого виду; г) з огляду на законодавчу характеристику злочин не є складеним. У зв’язку з вищесказаним, як спеціальні різновиди ТУ слід розглядати злочини, передбачені ч.ч. 2, 3 ст. 345 КК і, очевидно, не повинен визнаватися спеціальним різновидом УТУ злочин, передбачений ч. 2 ст. 314 КК.
Питання для самостійної роботи Подумати, чому в наведених прикладах (ч.ч. 2, 3 ст. 345 та ч. 2 ст. 314 КК), саме такий висновок є коректним?
Спеціальними різновидами необережних тілесних ушкодженьможуть визнаватись злочини, ЮСЗ яких відповідає таким умовам: а) з об’єктивної сторони відповідний ЮСЗ охоплює заподіяння певного ТУ; б) з суб’єктивної сторони злочин вчиняється виключно з необережною формою вини; в) з огляду на законодавчу характеристику злочин не є складеним. Прикладами таких злочинів є злочини, ЮСЗ яких передбачені ст. 270, 272, 286 КК.
В усіх інших випадках, коли відповідний ЮСЗ охоплює спричинення ТУ умисно чи з необережності, слід говорити про конкуренцію „частини” та „цілого” між нормами розділу ІІ та нормами інших розділів ОЧ КК (наприклад, ч. 3 ст. 110, ч. 4 ст. 152 КК тощо).
В основному ЮСЗ, передбаченому у ч. 1 ст. 121 КК, наявність ТТУ, пов’язується з різними ознаками. Всі вони відповідають певним медичним, а окремі з них – ще й економічному (“розлад здоров’я поєднаний зі стійкою втратою процездатності не менш як на одну третину”) або естетичному (“непоправне знівечення обличчя”) критеріям. Звернути увагу – питання про те, чи є відповдіне ТУ тяжким вирішується в усіх випадках судово-медичною експертизою. Виняток – УТТУ за ознакою непоправне знівечення обличчя. Цей різновид ТТУ встановлюється за такою схемою: на рівні судово-медичної експертизи вирішується питання про непоправність ушкодження обличчя, а висновок про те, чи є відповідне ушкодження знівеченням робиться правозастосовчим органом. Якщо потерпілому спричинюють тілесне ушкодження, які є тяжкими за кількома ознаками, то всі вони мають бути відображені в ЮФО. У випадку вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК, на рівні ЮФО обов’язково має бути зафіксована хоча б одна ознака, за якою відповдіне тілесне ушкодження визнається тяжким. За загальним правилом наявність у поведінці суб’єкта ознак того або іншого різновиду ТТУ не повинна відігравати суттєву роль при кваліфікації злочинів. Виняток з цього правила – ситуації, пов’язані із заподіянням ТТУ при вчиненні зґвалтувань. Традиційно правозастосовча практика (щоправда, не дуже обґрунтовано) проводить відмінність між випадками заподіяння ТТУ за ознакою небезпечності для життя у момент заподіяння та іншими різновидами ТТУ (див абз. 1, 4 п. 11 ППВСУ №5 від 30.05.2008). З суб’єктивної сторони злочин, ЮСЗ якого передбачений ст. 121 КК, може вчинятися як із прямим, так і з непрямим умислом, а у випадках вчинення УТТУ, яке спричинило смерть потерпілого слід говорити про прояв складної вини
Питання для самостійної роботи Чим конструкція „УТТУ, що спричинило смерть з необережності” відрізняється від умисного вбивства та вбивство через необережність? Питання для самостійної роботи Чим прояв складної вини, передбачений на рівні ч. 2 ст. 121 КК, відрізняється від прояву складної вини, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК?
Щодо розуміння змісту таких кваліфікуючих ознак ч. 2 ст. 121 КК, як „з мотивів расової, національної або релігійної нетерпимості” та „вчинення злочину на замовлення”, див. питання 3 даної лекції.
Питання для самостійної роботи Яка інша кваліфікуюча ознака (окрім ознаки „вчинення злочину на замовлення”), передбачена ч. 2 ст. 121 КК, за жодних умов не може бути інкримінована замовнику умисного тяжкого тілесного ушкодження?
У ч. 2 ст. 121 КК передбачено кваліфікуючу ознаку, вчинення злочину „групою осіб”. У зв’язку з цим проблемними є випадки заподіяння тяжкого тілесного ушкодження кількома співвиконавцями за попереднім порозумінням. З теоретичної точки зору подібні ситуації мали б кваліфікуватися за ч. 1 ст. 121 КК (визначальним у даному разі є буквальний зміст ч. 1 ст. 28 КК), проте правозастосовчий підхід передбачає інкримінування суб'єктам вказаної ознаки (орієнтиром „за аналогією” в данному випадку є п. 6 ППВСУ №10 від 22.12.2006). Неоднозначним є кримінально-правовий зміст кваліфікуючої ознаки „вчинення злочину способом, що має характер особливого мучення”. Очевидно, він багато в чому подібний до змістовних характеристик катування (ч. 1 ст. 127 КК). Таким чином, даний кваліфікований різновид умисного ТТУ фактично повинен визнаватись спеціальним різновидом катування. Кваліфікуюча ознака „вчинення злочину з метою залякування потерпілого або інших осіб” також має неоднозначний характер. По-перше, слід звернути увагу, що подібна ознака, але без вказівки на інших осіб, передбачена на рівні ч. 2 ст. 122 КК. У зв’язку з цим постає питання, чому в однотипних ситуаціях законодавець по-різному підходить до конструювання кваліфікованих ЮСЗ. По-друге, на рівні ч. 2 ст. 122 КК передбачено й таку ознаку, як „вчинення злочину з метою примусу до певних дій”, що, очевидно, слід розуміти таким чином – залякування потерпілого у даному положенні закону зводиться лише до створення у потерпілого відчуття страху перед суб’єктом злочину, якщо ж створення відчуття страху поєднується з наміром спонукати потерпілого до певних дій, винному має бути інкримінована інша кваліфікуюча ознака. У ч. 2 ст. 121 КК ознака „вчинення злочину з метою примусу до певних дій” не передбачена. Таким чином, постає питання – чи повинен на рівні даного положення зміст ознаки „вчинення злочину з метою залякування потерпілого або інших осіб” тлумачитись ширше, аніж на рівні ч. 2 ст. 121 КК? Тобто, чи може на рівні ч. 2 ст. 121 КК вказана ознака охоплювати й ті прояви поведінки, які на рівні ч. 2 ст. 122 КК охоплюються ознакою „вчинення злочину з метою примусу до певних дій”? З огляду на системний спосіб тлумачення кримінального закону, відповіді на ці запитання повинні бути негативними.
Читайте також:
|
||||||||
|