Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Кругооборот капіталу

Підприємства: їх суть та класифікація

 

Підприємство– це первинна ланка суспільного поділу праці, основна структурна ланка економіки і самостійний господарський суб’єкт, який здійснює виробничу чи комерційну діяльність з метою одержання прибутку.

Чому в такій якості виступає саме підприємство?

§ На підприємстві поєднуються фактори виробництва. Відбувається процес виробництва та надання послуг.

§ Вирішується доля науково-технічного прогресу та питання ефективності всієї економіки.

§ Пануюча в суспільстві система виробничих відносин (відносин економічної власності) складається саме на окремих підприємствах. Тут формуються і розвиваються відносини між працівниками і власниками, між власниками даного підприємства та суб’єктами інших підприємств, а також з державою з приводу привласнення продуктивних сил, їх використання як засобу привласнення результатів праці.

Основною ознакою підприємства є його економічна та юридична самостійність. Тут може працювати і три працівники і 30 тисяч – в обох випадках це будуть окремі підприємства.

Економічна самостійність підприємства – це можливість самостійно вирішувати основні економічні питання.

Юридична самостійність визначається тим, що підприємство має право укладати господарські угоди, має самостійний баланс, рахунки в банку, свою печатку і товарний знак.

Підприємства діють у різних сферах та умовах. Це породжує багаточисельність видів.

§ За критерієм власності підприємства поділяються на державні, колективні трудові, колективні капіталістичні, приватнокапіталістичні, індивідуальні, сімейні, змішані, які засновані на поєднанні різних типів власності.

§ За характером виробничої діяльності розрізняють підприємства промислові, торгівельні, транспортні, зв’язку, будівельні та інші.

§ За розмірами виділяють великі, середні і малі підприємства. Вони розрізняються за обсягами застосованого капіталу, господарського обороту і чисельності працівників.

§ За наявністю влади на ринку бувають конкурентні, олігопольні та монопольні підприємства.

В основі діяльності усіх підприємств лежать принципи комерційного (господарського) розрахунку: самоокупність, самофінансування, самоуправління, конкурентність.

 

У будь-якому процесі виробництва, незалежно від його суспільної форми, беруть участь матеріальні й особисті фактори виробництва.

Якщо розглядати їх поза конкретною соціальною формою, то вони виступають як звичайні засоби створення корисного продукту для задоволення природної мети виробництва. В цій якості фактори виробництва виступають як фонди підприємства.

В умовах розвинутого товарного виробництва фактори виробництва служать для створення і збільшення додаткової вартості, а значить набувають форми капіталу. Капітал в процесі виробництва здійснює свій кругооборот (рис. 2.2).

 

Кругооборот капіталу – це рух капіталу, в процесі якого капітал послідовно набуває трьох функціональних форм і проходить три стадії.

Перша і третя стадії – це стадії обігу, друга стадія є стадією виробництва.

На першій стадії капітал виступає у грошовій формі. Гроші авансуються на придбання необхідних засобів виробництва і робочої сили. Створюються умови для здійснення процесу виробництва. Грошовий капітал перетворюється на продуктивний.

На другій стадіївідбувається процес виробництва, який полягає у споживанні поєднаних засобів виробництва і робочої сили. Капітал у продуктивній формі створює новий товар, його споживчу вартість і вартість, яка включає додаткову вартість. Тобто відбувається зміна продуктивної форми капіталу на товарну форму.

На третій стадії відбувається реалізація створеного товару. Товарний капітал перетворюється на грошовий. Власнику підприємства повертається авансована на виробництво сума разом з реалізованою додатковою вартістю у формі прибутку.

Умовою безперервного кругообороту є зміна однієї функціональної форми іншою. Необхідно ,також, щоб капітал одночасно знаходився в усіх трьох формах: частина має перебувати в грошовій формі, частина – у продуктивній, частина – у товарній формі.


Читайте також:

  1. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  2. Активи підприємства, їх кругооборот і оборот
  3. Акціонерні товариства випускають облігації на суму не більше 25 % від розміру статутного капіталу і лише після повної оплати всіх випущених акцій.
  4. Альтернативні джерела формування підприємницького капіталу
  5. Альтернативні теорії капіталу
  6. Аналіз вартості капіталу
  7. Аналіз використання капіталу.
  8. Аналіз достатності банківського капіталу
  9. Аналіз якості обігового капіталу
  10. Аудит формування і використання власного капіталу та забезпечення зобов'язань.
  11. Будучи, як правило, дочірніми фірмами великих компаній, вони існують за рахунок засобів венчурного капіталу і здійснюють чітко визначений вид діяльності.
  12. Бухгалтерська оцінка капіталу банку




Переглядів: 658

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Теоретичні основи підприємництва | Оборот капіталу. Основний і оборотний капітал

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.