Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Зведені показники виконання кошторису за загальним фондом

Результат виконання кошторису за спеціальним фондом.

Результат виконання кошторису за загальним фондом.

Облік результатів виконання кошторису.

Облік фондів.

Власний капітал бюджетних установ і завдання його обліку.

План

ТЕМА 7 ОБЛІК ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ

Рахунки4 класу "Власний капітал".

Даний клас містить у собі 5 рахунків:

40 "Фонд у необоротних активах";

41 "Фонд у малоцінних та швидкозношуваних предметах";

42 "Результати виконання бюджетів";

43 "Результати виконання кошторисів";

44 "Результати переоцінок".

За своїм призначенням їх можна розділити на три групи:

1 група - рахунки 40 і 41 - облік фондів;

2 група - рахунки 42 і 43 - визначення результатів виконання кошторисів і бюджетів;

3 група - рахунок 44 - облік результатів проведених переоцінок.

Що стосується фондів, то необхідність в них виникає в зв’язку з особливістю обліку необоротних активів і малоцінних та швидкозношуваних предметів (далі МШП), яка існує в бюджетних установах. У попередніх публікаціях ми вже розглядали дане питання але в зазначених матеріалах основний акцент робився на облік необоротних активів і МШП, а не на порядок відображення операцій на рахунках 40 і 41. Тому, на наш погляд, не зайвим буде ще раз повернуться до даної теми і, як кажуть, "розкласти усе по поличках".

Отже, рахунок 40.

Він має лише один субрахунок 401 "Фонд необоротних активів за їхніми видами". У момент придбання (зарахування на баланс) необоротних активів по кредиту даного субрахунку відображається їхня первісна вартість, тобто створюється фонд. Створюється він за рахунок списання первісної вартості на витрати (дебет 80 чи 81 рахунків). Ви запитаєте, для чого необхідно всю (у повному обсязі) вартість придбаних необоротних активів списувати в момент їхнього придбання на витрати? Уявіть інше, вартість придбаних необоротних активів списується на витрати в міру їхньої амортизації протягом трьох, п’яти чи десяти років. Як же тоді перевірити виконання кошторису?

Адже в кошторисі передбачені витрати в сумі первісної вартості активів, що здобуваються, а не суми їхньої амортизації. Крім того, для держави, головного розпорядника коштів, важливе те, що при покупці необоротного активу кошти уже витрачені, а точніше переведені в інший стан, і розподіляти їхню вартість протягом тривалого терміну, як це роблять комерційні підприємства, включаючи суми амортизації необоротних активів у собівартість продукції, робіт чи послуг - немає сенсу. От чому первісна вартість необоротних активів (МШП, до речі, теж, але про це - пізніше) у момент їхнього придбання в повному обсязі списується на витрати. Виникає наступне питання.

Навіщо тоді створюється фонд? Чи не простіше списати повністю з балансу і забути про їхнє існування? У тому й річ, що забувати про їхнє існування ніяк не можна. Поки вони фізично існують і придатні до експлуатації, про них необхідно пам’ятати, а точніше - відображати в обліку. Існує свого роду закономірність - як тільки щось зникає з обліку, так воно відразу зникає і фізично. От цю облікову функцію, що дозволяє зберегти в цілісності необоротні активи установи і виконує 401 субрахунок Це також відноситься і до субрахунку 411

А оскільки необоротні активи в процесі їхньої експлуатації і просто з часом утрачають свою вартість (зношуються морально і фізично), то виникає необхідність у нарахуванні амортизації і відображенні її в обліку. І цю облікову функцію виконує субрахунок 401, по дебету якого відображаються суми нарахованої амортизації.

Що стосується рахунка 41, що має, так само як і рахунок 40, лише один субрахунок 411 "Фонд малоцінних та швидкозношуваних предметів за їх видами", то він по своїй суті і призначенню дуже схожий на субрахунок 401.

рахунок 42 "Результати виконання бюджетів", то відповідно до Плану рахунків його основне призначення:

…визначення результатів виконання сільських, селищних і міських (міст районного підпорядкування) бюджетів…

Даний рахунок має всього один субрахунок 421 "Результати виконання сільських, селищних і міських (міст районного підпорядкування) бюджетів".

Визначення результатів виконання зазначених у назві рахунка бюджетів здійснюється після закінчення року шляхом зіставлення доходів і витрат відповідних бюджетів, а так само коштів, отриманих з вищестоящих бюджетів і їм же переданих (перерахованих).

Доходи, отримані установою і враховані по кредиту субрахунку 731 "Доходи бюджетів” (Виражаються у вигляді кредитового сальдо (залишку) по даному субрахунку, сформованого (накопиченого) з початку року) списуються в кредит рахунка 421. У дебет субрахунку 421 списуються витрати, відображені по дебету субрахунку 803 "Витрати сільських, селищних і міських (міст районного підпорядкування) бюджетів (Виражаються у вигляді дебетового сальдо (залишку) по даному субрахунку, сформованого (накопиченого) з початку року.)

Крім цього по кредиту і дебету субрахунку 421 відображаються, відповідно, кредитові і дебетові обороти по субрахунку 691 "Кошти, передані й отримані" .( в даному випадку мова йде саме про обороти, які необхідно підсумувати за весь рік).

Аналогічні функції і призначення має рахунок 43, але тільки у відношенні визначення результатів виконання кошторисів.

Рахунок має два субрахунки:

431 "Результати виконання кошторису по загальному фонду"

432 "Результати виконання кошторису по спеціальному фонду".

По кредиту рахунка (відповідно і всіх його субрахунків) відображаються різні доходи, як загального, так і спеціального фондів від надання державних і інших послуг, реалізацією продукції і т.п., облік яких здійснюється, зокрема, по рахунках 70 "Доходи загального фонду", 71 "Доходи спеціального фонду", 72 "Доходи від реалізації продукції, виробів і виконаних робіт", 67 "Розрахунки по інших операціях і кредиторам" і т.д.

По дебету рахунка відображаються витрати, облік яких здійснюється, зокрема по рахунках 80 "Витрати загального фонду", 81 "Витрати спеціального фонду", 36 "Розрахунки з різними дебіторами" і т.д.

Кошти , що були отримані в поточному бюджетному році, але відносяться до майбутнього бюджетного року (наприклад, попередня оплата за оренду), списуються окремою проводкою Д 711 К 716 і на результати виконання кошторису поточного року не впливають.

Наступний і останній рахунок, що враховує власний капітал держпідприємств - 44 "Результати переоцінок".

Рахунок має два субрахунки:

441 "Переоцінки матеріальних активів"

442 "Інші переоцінки".

Загальне призначення рахунка стає зрозумілим уже з назви рахунка, але є свої нюанси, які необхідно відзначити. Зокрема, зміна курсу валюти і курсові різниці, які при цьому виникають, так само відображаються на даному рахунку, точніше на субрахунку 442. Таким чином, зміна курсу валюти прирівняно до її переоцінки.

По субрахунку 441, відповідно до Плану рахунків, відображаються результати переоцінки запасів, необоротних і фінансових активів, а так само вартість матеріальних цінностей, отриманих у результаті ліквідації (розбирання) необоротних активів і надлишки матеріальних цінностей, виявлені в результаті інвентаризації.

По субрахунку 442 відображаються результати переоцінки нематеріальних активів і курсові різниці по іноземній валюті. Коли мова заходить про іноземну валюту, то відразу виникає необхідність у чіткому розумінні, що таке монетарні і немонетарні статті балансу.

Відповідно до Наказу № 126:

…монетарні статті- це статті балансу, що відображають кошти в касі, на рахунках в установах банків, в органах Державного казначейства, а також активи і зобов’язання, що будуть отримані чи сплачені у фіксованій чи визначеній сумі коштів чи їхніх еквівалентів

…немонетарні статті- це статті балансу, що відображають основні засоби, матеріали й інші статті, що не відносяться до монетарних.

Необхідно відзначити, що спочатку курс і вартість іноземної валюти, виражена в гривнях визначається на момент здійснення операції, проведеної в іноземній валюті. Надалі монетарні статті балансу, виражені в іноземній валюті, щомісяця перераховуються в гривні за курсом, встановленим НБУ на звітну дату.

Немонетарні статті, виражені в іноземній валюті, перераховуються в гривні:

а) за курсом, встановленим НБУ на дату здійснення операції - якщо активи, у зазначених статтях балансу відображаються по первісній чи відбудовній вартості (історичної собівартості);

б) за курсом, встановленим НБУ на дату визначення справедливої вартості - якщо активи, у зазначених статтях балансу відображаються по справедливій вартості1 .

Усі статті звітності (крім доходів і витрат) бюджетні установи, розташовані за межами України і складені в іноземній валюті при включенні їх у зведену фінансову звітність перераховуються в гривні за курсом, встановленим НБУ на дату складання звітності, а доходи і витрати за середньозваженим курсом.

…Средньозважений валютний курс визначається як результат розподілу суми добутків величин валютних курсів НБУ і кількості днів їхньої дії в звітному місяці (кварталі, році) на кількість календарних днів у цьому місяці (кварталі, році).

 

 


Читайте також:

  1. III. Виконання бюджету
  2. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  3. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  4. IV група- показники надійності підприємства
  5. V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
  6. Абсолютні показники фінансової стійкості
  7. Абсолютні показники фінансової стійкості та її типи
  8. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  9. Алгоритм перевірки кошторису бюджетної установи
  10. Аналітичні показники динаміки та прийоми їх обчислення
  11. Аналітичні показники ряду динаміки.
  12. Аналітичні показники ряду динаміки.




Переглядів: 1680

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Облік малоцінних і швидкозношувальних предметів. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.