Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ШИФРАТОРИ

7.1. Загальна характеристика шифратора

Шифратором називається функціональний вузол комп’ютера, призначений для перетворення вхідного m-розрядного унітарного коду у вихідний n-розрядний двійковий позиційний код. Двійкові шифратори виконують функцію, обернену функції дешифратора. При активізації однієї з вхідних ліній дешифратора на його виходах формується код, який відображає номер активного входу. Повний двійковий шифратор має m=2 входів і n виходів. Умовні графічні позначення шифраторів на схемах показані на рис. 7.1.
Функція шифратора позначається буквами CD (coder). Входи шифратора нумеруються послідовними десятковими цифрами 0, 1, ..., m–1, а позначки виходів відображають ваги вихідних двійкових змінних 1, ..., 2.

 

 

Рис. 7.1. Умовні графічні позначення шифратора: а – на функціональних схемах; б – на принципових схемах

У цифрових пристроях шифратори використовуються для таких операцій: перетворення унітарного вхідного коду у вихідний двійковий позиційний код; введення десяткових даних з клавіатури; показання старшої одиниці в слові; передачі інформації між різними пристроями при обмеженому числі ліній зв’язку.

7.2. Пріоритетний шифратор клавіатури
Одне з основних застосувань шифратора – введення даних з клавіатури, наприклад, десяткових цифр. Натискання клавіші з десятковою цифрою 0, 1, ..., 9 мають приводити до передачі в цифровий пристрій двійково-десяткового коду цієї цифри. Для цього використовується неповний шифратор “з 10 в 4”.
Шифратори, які при одночасному натисканні декількох клавіш виробляють код тільки старшої цифри, називаються пріоритетними. Пріоритетні шифратори, які призначені для пошуку старшої (лівої) одиниці в слові та формування на виході двійкового номера шуканого розряду, називаються покажчиками старшої одиниці. Їх застосовують у пристроях нормалізації чисел з плаваючою крапкою, в системах з пріоритетним обслуговуванням запитів на переривання роботи комп’ютера.
Логіка роботи пріоритетного шифратора на вісім входів наведена в табл.7.1, де прийняті такі позначення: вхідні інверсні сигнали, записані в порядку зростання пріоритету: – найнижчий, – найвищий; – вихідний інверсний позиційний код; – сигнал стробування; – функція, яка вказує на надходження вхідного сигналу; – функція, яка вказує на відсутність вхідних сигналів.
Таблиця 7.1

× × × × × × × ×
×
× ×
× × ×
× × × ×
× × × × ×
× × × × × ×
× × × × × × ×

У табл. 7.1 значення вхідних змінних праворуч від діагоналі, утвореної цифрами 1, не повинні визначати вихідний код (вони позначені хрестиком). Це пояснюється тим, що сигнал з більшим пріоритетом блокує запити з меншими пріоритетами.
Із табл. 7.1 отримуємо вирази для вихідного коду шифратора і функцій та , які відповідно визначають відсутність інформаційних сигналів на всіх виходах та наявність сигналу хоч би на одному вході. Для спрощення виразів використовуємо тотожність та закони де Моргана:

На основі цих виразів побудована (рис. 7.2) схема пріоритет­ного шифратора “8 → 3”.

Рис. 7.2. Схема пріоритетного шифратора “8 → 3”

При =1 робота схеми блокується і незалежно від сигналів на входах маємо на інверсних виходах: = 111, Якщо, наприклад, і , то схема формує на виходах код номера входу із старшим пріоритетом: = 001 або в прямому коді = 1102 = 610. Активний стан виходу відображається значеннями функцій і , які передаються в процесор, а також використовуються при каскадуванні шифраторів. Схема, зображена на рис. 7.2, є аналогом шифратора К555ИВ1.

 


Читайте також:

  1. Дешифратори
  2. Дешифратори і шифратори
  3. Дешифратори й індикатори
  4. Дешифратори.
  5. Лінійні дешифратори
  6. Тема 3.1. Дешифратори, шифратори, мультиплексори, селектори
  7. Шифратори і дешифратори
  8. Шифратори.




Переглядів: 1616

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Дешифратори і шифратори | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.