Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Класифікація металів та сплавів, їх коротка товарознавча характеристика.

Для виготовлення виробів медичного призначення використовують метали та їх сплави. Чисті метали використовуються рідко (крім благородних).

Класифікація металів: чорні та кольорові

легкі та важкі

легкоплавкі та тугоплавкі

Чорні метали та сплави.

Сплавом називається речовина, яка утворюється при поєднанні двох або кількох металів і що набуває нових якостей, не властивих жодному з компонентів.

Сплави заліза з вуглецем — чавуни і сталі.

Чавуни—сплави заліза з вуглецем, що містять понад 2% вуглецю та інші елементи (сірку, фосфор, кремній, марганець). Одержують їх виплавленням із залізних руд у доменних печах.

Сталі—сплави заліза з вуглецем (до 2% вуглецю), що мають у порівнянні з чавунами більшу міцність, пластичність і меншу твердість. За хімічним складом сталі поділяються на вуглецеві й леговані. За якістю – звичайні, якісні, високоякісні, особливо високоякісні. За призначенням – конструктивні та інструментальні.

Марки сталі: В—вуглецева, А—високоякісна сталь, цифри вказують на середній вміст вуглецю в десятих частках відсотка.

Вуглецеві інструментальні сталі В10А, В12А для виготовлення різальних інструментів (скальпелів, ножів), В7А—для пружних інструментів.

Леговані сталі—крім вуглецю, містять один або кілька легуючих елементів (хром, нікель, вольфрам, ванадій, титан, молібден, марганець та ін.) Інструментальні леговані сталі потрібні для виготовлення свердлильних, різальних, вимірювальних та інших інструментів, яким притаманні підвищена твердість і зносостійкість (зубні бори, фрези та ін.). Для маркування легованих сталей існує буквено-цифрова система. Наприклад, сталь марки 2Х18Н9 містить 0,20 % вуглецю, 18 % хрому і 9% нікелю. Маркування високоякісних сталей закінчується літерою А, наприклад, 35Х1Н3МА—це високоякісна легована сталь, що містить 0,35 % вуглецю, 1% хрому, 3% нікелю і близько 1% молібдену.

Кольорові метали та їх сплави.

Для виробництва товарів медичного призначення широко використовують кольорові метали—алюміній, мідь, цинк, нікель, магній та їх сплави, а також дорогоцінні метали.

Мідь та її сплави. Мідь стійка до корозії, має малу окиснюваність, добре обробляється тиском, легко штампується.

Латунь—сплав міді з цинком або з цинком та іншими елементами. Марки Л62, Л63 і ЛС59-1 застосовується для виготовлення стерилізаторів, катетерів, зондів, ватотримачів, скобок, що накладають на пуповину, оправ дзеркал, арматури шприців, канюль, голок, троакарів тощо.

Бронза—сплав міді з оловом та іншими кольоровими металами (алюмінієм, кремнієм, залізом, марганцем). Ці сплави поділяють на олов’яні і безолов’яні. Із бронзи виготовляють арматуру приладів і апаратів.

Нейзільбер (МНЦ-15-20)—сплав міді з цинком і нікелем. Він легкий, має малу теплопровідність, застосовується для виготовлення трахеотомічних трубок, канюль, очних ложок та ін.

Алюміній та його сплави. Використовуються сплави алюмінію з міддю, марганцем, нікелем (дюралюміній), кремнієм (силумін), алюмінієвим брухтом (повторний ливарний сплав).

Титан і його сплави. За міцністю титан подібний до конструкційних сталей, а за корозійною стійкістю перевершує високолеговані нержавіючі сталі. Сплави ВТ5-1, ВТ-14 застосовуються для інструментів, призначених для з’єднання кісток,, затискних мікрохірургічних інструментів.

У медичній практиці знаходить застосування тантал як шовний матеріал (скоби для зшивальних апаратів).

З віталіуму виготовляють цвяхи для з’єднання кісток.

Благородні та дорогоцінні метали.

Відмінності — приємний зовнішній вигляд, корозійна стійкість, здатнісью прокатуватися в найтонші плівки, висока температура плавлення. До дорогоцінних металів відносять: срібло, золото, платину і метали платинової групи — паладій, рутеній, родій, іридій та ін.

Із срібла виготовляють окремі види офтальмологічних інструментів, трахеотомічні трубки, кліпси для накладання на кровоносні судини головного мозку.

Із платини виготовляють деякі голки.

Золото використовується в зубопротезуванні, а також як електроди та інші вироби медичного призначення.

 


Читайте також:

 1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
 2. V. Класифікація і внесення поправок
 3. V. Класифікація рахунків
 4. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
 5. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
 6. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
 7. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
 8. Анізотропія властивостей металів.
 9. Аплікація як вид образотворчої діяльності дошкільнят, його характеристика.
 10. Атомно-кристалічна структура металів
 11. Банківська платіжна картка як засіб розрахунків. Класифікація платіжних карток
 12. Банківський кредит та його класифікація.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальні відомості про властивості матеріалів. | Вимоги до якості маркування, пакування, умов зберігання, стерилізація.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.