Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Болгарія у 1945-1985 рр.

Болгарія

ПЛАН

Болгарія, Румунія, Югославія

ТЕМА № 31

1. Болгарія у 1945-1985 рр.

2. Румунія у 1945-1985 рр.

3. Югославія. Броз Тіто.

4. Оксамитові революції.

5. Трагедія Югославії.

Література:

 

 

Червона Армія вступила в Болгарію у вересні 1944 р., надавши воєнну допомогу Вересневому збройному повстанню під проводом БРП(к). Повстання завершилось встановленням влади Вітчизняного фронту (ВФ) (був створений у 1942 р. з різних антифашистських партій). Регентська рада – вищий орган державної влади після смерті у 1943 р. царя Бориса – і парламент був розпущений. Проти представників поваленого режиму були проведені репресії. Уряд ВФ оголосив війну Німеччині, провів денацифікацію, націоналізацію частини промислових підприємств. Болгарська армія взяла участь у воєнних діях по вигнанню німецько-фашистських окупантів з земель Югославії, Угорщини, Австрії.

 

 

1945 р.
¨ Проведені вибори у народні збори, більшість голосів здобув ВФ, але підсумки виборі не визнали опозиційні партії і західні країни. ¨ Сформований однопартійний уряд з представниками БРП (к). ¨ Відновлені дипломатичні відносини з СРСР.  
1946 р.
¨ Проведено референдум щодо державного устрою Болгарії, більшість підтримала намір скасувати монархію. ¨ Болгарія отримала назву Народна Республіка Болгарія (НРБ). ¨ Розпочались економічні реформи: аграрна (обмеження розмірів земельної власності) і податкова (введення прогресивного податку). ¨ Проведені позачергові вибори у Великі народні збори. Комуністи отримали 70 % голосів. Новий уряд очолив лідер БРП (к) Г.Димитров. ¨ Опозиція і західні країни визнали підсумки виборів.  
1947 р.
¨ Болгарія підписала мирний договір на паризькій мирній конференції. ¨ Прийнята конституція Болгарії (соціалістична за своєю суттю). ¨ Ліквідована багатопартійна система, частина партій самоліквідувалася; соціал-демократичні приєдналися до БРП (к), частина членів БЗНС вступила БРП (к).  
1948 р.
¨ БРП (к) після об’єднання з соціал-демократами набула нової назви (БКП) і стала правлячою ¨ З’їзд БКП виголосив, що її мета – побудова соціалізму. ¨ Проведені прискорена приватизація, колективізація, кооперування. ¨ Відновлена економіка на довоєнному рівні. ¨ Укладаються договори про дружбу і співробітництво з СРСР, іншими соціалістичними країнами.  
1949 р.
¨ Болгарія вступила до РЕВ. ¨ Раптово помер Г.Димитров. ¨ БКП (а потім уряд і Раду міністрів) очолив В.Червєнков (історики називали його „головним сталіністом Болгарії”). ¨ Розпочалося формування культу особи В.Червєнкова , зміцнюється тоталітарна система.  
1953-1956 рр.
¨ Зроблені спроби лібералізації внутрішньополітичної обстановки у країні. ¨ Внаслідок перемоги у політичній боротьбі в 1954 р. ЦК БКП очолив Т.Живков (В.Червєнков був змушений піти і відставку з усіх посад). ¨ Болгарія стала членом Варшавського договору, ООН (1955 р.). ¨ Були продовжені колективізація, націоналізація.  
1958-1971 рр.
¨ БКП виголосила побудову соціалізму в Болгарії (1958 р.). ¨ Зросла економічна допомога СРСР (1,8 млрд.крб тільки кредиту). ¨ Болгарія підписала Московський договір 1963 р. і Договір 1968 р. ¨ Прийнята нова конституція (1971 р.), що констатувала побудову „розвинутого соціалізму”, закріплювала керівну роль БКП.  
70-80-ті роки
¨ Була завершена індустріалізація, створення агропромислових комплексів. ¨ Болгарія досягла певних успіхів в економіці (національний прибуток, наприклад, збільшився у 9 разів у порівнянні з довоєнним рівнем, створені нові галузі: енергетична, електротехнічна, електронна, хімічна, машинобудівна тощо. ¨ З середини 80-х років накопичуються негативні явища, притаманні соціалістичним, тоталітарним державам, зростає заборгованість західним країнам. ¨ Керівництво країни підтримало курс на перебудову, виголошений у СРСР.  

 

В Болгарії у 1989 р. відбулась буржуазно-демократична революція. Т.Живков був змушений піти і відставку з усіх посад. Виникли нові і відновилися заборонені у попередній період партії; БКП реорганізована, перейменована у Болгарську соціалістичну партію (БСП). Зростав авторитет створеного у грудні 1989 р. Союзу демократичних сил (СДС), який очолив Ж.Желєв – відомий політик, доктор філософських наук.

У 1990 р. відбулися вибори. БСП, що здобула 50 % голосів, сформувала однопартійний уряд. Президентом країни парламент обрав Ж.Желєва. За пропозицією президента було сформовано коаліційний уряд (СДС, БСП, БЗНС). Т.Живков та ряд інших керівних працівників були притягнуті до кримінальної відповідальності, засуджені до різних строків позбавлення волі.

З 1991 р. в Болгарії розпочались ринкові реформи. Але швидких позитивних наслідків вони не принесли; навпаки, соціально-економічне становище країни погрішилось. Президент П.Стоянов (обраний у 1996 р.) очолив виконання антикризової програми.

Болгарія прийнята асоційованим членом до складу Ради Європи (1992 р.), виголосила про своє бажання увійти до НАТО.

Таким чином, революція 1989-1990 рр. ліквідувала комуністичний режим у Болгарії, що обрала шлях на зразок західної демократії.

 


Читайте також:

  1. Болгарія




Переглядів: 1455

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Міра кутів і систем відліку в артилерії | Румунія у 1945-1989 рр.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.062 сек.