Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Румунія у 1945-1989 рр.

Румунія

У 1944 р. Червона Армія вступила у Румунію; нею була надана військова підтримка збройному антифашистському повстанню під проводом Національно-демократичного блоку партій (КПР, СДРП, НЦП, НЛП). Режим Антонечку було скинуто. Король Румунії Михай і сформував коаліційний уряд. Уряд виголосив війну Німеччині, підписав перемир’я з СРСР та іншими країнами антигітлерівської коаліції. В жовтні 1944 р. Румунію було остаточно звільнено від фашистів у ході спільних бойових дій румунських військ і Червоної Армії. В цих боях загинуло 286 тис. радянських воїнів. Новий уряд, сформований з представників національно-демократичного фронту (створеного у жовтні 1944 р.), здійснив у 1944-1945 рр. низку реформ (ліквідацію поміщицького землеволодіння, введення державного контролю над приватним сектором, денацифікацію).

 

1945 р. (травень-грудень)
¨ Відновлені дипломатичні відносини з СРСР. ¨ Радянські війська брали участь у придушені збройного опору противників Національно-демократичного фронту.  
1946 р.
¨ Проведені парламентські вибори, перемогу здобула коаліція партій (Комуністичної, Соціал-демократичної, Ліберальної). ¨ Продовжувались реформи. ¨ Між політичними партіями точилась боротьба за владу і вибір подальшого розвитку країни.  
1947 р.
¨ Розпущено НЦП. ¨ З уряду були усунуті представники Ліберальної партії. ¨ Король Михай І зрікся престолу. ¨ Країну оголошено Румунською Народною республікою. ¨ Румунія підписала Паризький мирний договір.  
1948 р.
¨ На виборах у національні збори перемогу здобули партії, що входили до складу Фронту народної демократії (ФНД), де лідирували комуністи. Соціал-демократи об’єдналися з КПР в єдину партію – Румунську робітничу партію (РРП), лідером якої був Г.Георгіу-Деж. ¨ РРП виголосила курс на соціалізм.  
1949 р.
¨ В Румунії склалася однопартійна система, всі партії або увійшли до ФНД, або були розпущені. ¨ Правлячою партією стала РРП. ¨ Починається індустріалізація і колективізація. ¨ Жорстко придушується опозиція, будь-якій опір режиму. ¨ РНР стала членом РЕВ. ¨ Посилилась влада Г.Георгіу-Дежа, у 1948-1952 рр. він став першим заступником голови уряду (пізніше – головою Ради міністрів).  
1950-1956 рр.
¨ Зміцнення відносин Румунії з СРСР та іншими соціалістичними країнами. ¨ Румунія увійшла до Варшавського договору (1955 р.) . ¨ Уряд Румунії виголосив, що в країні побудований соціалізм. ¨ Після ХХ з’їзду КПРС Румунія намагається позбавитись залежності від СРСР.  
1958-1965 рр.
¨ У Румунії була створена міцна економічна база, завершена індустріалізація і колективізація. ¨ Виведені радянські війська (1958 р.). ¨ Сформувалась тоталітарна система. ¨ Була прийнята нова конституція (1965 р.) ¨ що закріпила керівну роль Комуністичної партії і виголосила Румунію соціалістичною республікою (СРР). ¨ Після смерті Г.Георгіу-Дежа РКП (РРП знову перейменована у 1965 р. у РКП) очолив Н.Чаушеску (1965 р.).  
1965 і наступні роки
¨ Н.Чаушеску зосередив у своїх руках необмежену владу. На керівних посадах знаходились його близькі і далекі родичі (клан Чаушеску). ¨ Порушується законність, здійснюються репресії. ¨ Н.Чаушеску став ініціатором політики незалежності від СРСР, що викликало схвалення на Заході. ¨ Довоєнний рівень економічного розвитку Румунії був перевищений у 10 разів. ¨ Посилюється влада служби безпеки – секурітате, яка жахала всю країну.  
1970-1985 рр.
¨ Погіршилось економічне становище Румунії. ¨ Рівень життя населення лишився надто низьким. ¨ Формується опозиція режиму. ¨ Культ Н.Чаушеску набув потворних, гротескних форм (його, наприклад, величали „генієм Карпат”). ¨ Зростала корупція. Клан Чаушеску розкрадав державну власність, дозволяв собі неприпустиму розкіш. ¨ Стрімко зростала заборгованість Румунії західним країнам.  
1985-1989 рр.
¨ Посилюються репресії. Зростає невдоволення населення. ¨ Стан економіки – катастрофічний.  

 

У грудні 1989 р. у Трансільванії (м. Тимішоара) розпочались масові демонстрації протесту. Чаушеску прийняв декрет про введення надзвичайного стану в країні. Проти демонстрантів була застосована зброя, вбито понад 100 чоловік. У відповідь на розправу повстала вся країна. На бік повсталих перейшла армія. Чаушеску з дружиною спробували втекти з країни, але були затримані. Згідно з рішенням суду їм було винесено вирок – вища міра покарання. Влада у країні перейшла до Фронту національного спасіння на чолі з І.Ілієску (до 1984 р. був членом ЦК РКП).

 


Читайте також:

  1. Румунія
  2. Чехословаччина у 1945-1989 рр.




Переглядів: 1223

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Болгарія у 1945-1985 рр. | Югославія у 1945-1975 р.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.