Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Чехословаччина у 1945-1989 рр.

Чехословаччина

1945 р.
¨ НФ приступив до реалізації своєї програми побудови соціалістичної Чехословаччини. ¨ Широкі повновааження були надані президентові Е.Бенешу. ¨ У НФ переважали комуністи, на їх вимогу була негайно розпочата аграрна реформа (ліквідоване поміщицьке землеволодіння) і часкова націоналізація. ¨ Словаччина позбавлена частини автономних прав.  
1946 р.
¨ У НФ відбувся розкол, буржуазно-демократичні партії виступили проти соціалістичних реформ. ¨ На виборах в Установчі збори КЧП здобула більшість голосів, опозиція не визнала підсумків виборів. ¨ Уряд Чехословаччини очолив К.Готвальд – лідер комуністів.  
1947 р.
¨ Соціалстичні реформи продовжувались: було ліквідовано велике і середнє землеволодіння і прискорилась націоналізація.  
1948 р.
¨ Опозиційні партії зробили невдалу спробу державного заколоту. ¨ Комуністи сформували уряд, що складався маже цілком з членів КПЧ. ¨ Соціал-демократична партія об’єдналась з КПЧ. ¨ Президентом Чехословаччини було обрано К.Готвальда. ¨ Набула чинності нова конституція Чехословаччини. ¨ Конституція Чехословаччини виголосила народно-демократичну республіку (ЧНР); мета розвитку країни – соціалізм. ¨ Посилились репресії проти опозиційних партій, інакомислячих, католицької церкви.  
1949-1960 рр.
¨ Чехословаччина стала членом РЕВ. ¨ Чехословаччина увійшла до Варшавського договору. ¨ Почалась прискорена індустріалізація Словаччини. ¨ Досягнуті успіхи в економиці, культурі. ¨ Президентом країни було обрано А.Новотного – першого секретаря ЦК КПЧ (1957 р.). ¨ Зміцнилось співробітництво з СРСР, іншими соціалістичними країнами. ¨ ЧНР було перейменовано у ЧССР згідно з новою конституцією (1960 р.). ¨ Посилилось втручання СРСР у внутрішні справи країни.  
Середина 60-х років
¨ Зростають негативні явища в економиці, внутрішньополітичній обстановці, типові для соціалістичних країн цього періоду історії. ¨ Формується опозиція режиму. ¨ Проти політики уряду виступила частина КПЧ на чолі з першим секретарем О.Дубченком, обраним на цю посаду у 1968 р.  
1968 р.
¨ В Чехословаччині розпочинається масовий революційний рух проти існуючого режиу (“Празька весна”). ¨ Країни Варшавського договору (СРСР, НРБ, УНР, НДР, ПНР) ввели війська на територію Чехословаччини, взяли участь у придушені революційного руху.  
1969 р.
¨ Обрано нове керівнитцо КПЧ на чолі з Г.Гусаком. ¨ Зміцнені органи державної влади. ¨ Введений жорсткий контроль за внутрішньополітичною обстановкою, аби виключити можливість повторення революційних подій.  
1970-1975 рр.
¨ ЧССР уклала договір з СРСР про дружбу і співробітництво (1970 р.). ¨ ЧССР підписала у 1973 р. договір з ФРН, що підтвердив непорушність спільного кордону обох держав, недійсність Мінхенської (1938 р.) угоди. ¨ Г.Гусак обраний президентом країни (1975 р.)  
1975 і наступні роки
¨ Зміцнюються тоатлітарні засади внутрішньополітичної діяльності керіництва ЧССР. ¨ Зростають економічні проблеми, корупція.  
1989 р.
¨ Генеральним секретарем ЦК КПЧ обраний М.Якеш. ¨ З ініціативи “Хартії-77” створено громадянський форум, що об’єднав супротивників комуністичного режиму. ¨ Формуються нові демократичні організації і партії, які вимагали, щоб КПЧ відмовилась від керівної ролі в країні. ¨ Починається мирна “оксамитова” революція.
 

“Оксамтовою” революцією був завершальний перехід влади до опощиції. Президентом Чехословаччини був обраний В.Гавел – відомий дисидент, один з творців “Хартії-77”, голова Громадянського форуму. Статтю конституції про керівну роль КПЧ було скасовано. На виборах у Федеральні збори перемогу здобули Громадянський форум і демократична організація Словаччини – “Громадськість проти насилля”. Уряд ЧФСР (нова назва ЧССР з 1989 р. – Чеська і Словацька Федеративна Республіка) очолив О.Дубчек. З 1990 р. уряд почав проводити ринкові реформи і політику демкоратизації внутрішньополітичного життя.

 


Читайте також:

  1. Румунія у 1945-1989 рр.




Переглядів: 1666

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Польща у 1945-1975 рр. | Вступне слово вчителя.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.