Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Польща у 1945-1975 рр.

ПЛАН

Польща, Чехословаччина, Угорщина

ТЕМА № 30

ПЛАН

Основні тенденції розвитку країн Центральної та Східної Європи

1. Встановлення прорадянських режимів після завершення війни.

2. Особливості соціалізму в старанх “Народної демократії”.

3. Політичні кризи прорадянських режимів.

4. Оксамитові революції.

Література:

 

1. Польща у 1945-1979 рр.

2. Чехословаччина у 1945-1985 рр.

3. Угорщина у 1945-1985 рр.

4. Політичні кризи режимів “народної демократії”.

5. Оксамитові революції і розпад ЧСР.

Література:

 

Землі Польщі були остаточно звільнені радянськими військамии і силами Руху Опору в 1945 р. В боях за визволення Польщі загинуло понад 600 тис. воїнів Червоної Армії.

У Русі Опору брали участь Армія Людова, 1-а Польська армія (що об’єдалися у Військо Польське) і Армія Крайова. Військо Польське підтримувало ПКНВ (Польський комітете національного відродження), що виступав за соціалістичні реформи. Командування Армії Крайової підримувало створений в еміграції уряд, який очолював С.Миколайчик. ПКНВ виголосив себе Тимчасовим урядом Польщі. На Кримській конференції Великобританія та США визнали Тимчасовий уряд законним.

Внутрішня політика
¨ У червні 1945 р. був створений Тимчасовий уряд, до складу якого увійшов і С.Миколайчик зі своїми прибічниками. ¨ С.Миколайчик створив партію Польське стронніцтво людове (ПСЛ), що виступала за буржуазно-демократичні реформи. ¨ На виборах у Законодавчий сейм (січень 1947 р.)Миколайчик та його прибічники зазнали поразки; виникли умови для переходу влади до комуністів і соціалістів. ¨ В 1948 р. ППР і ППС об’єднались у єдину партію – Польську об’єднану робітничу партію (ПОРП), що фактично стала правлячою. ¨ Уряд Польщі у 1945-1949 рр. організував відбудову економіки (в роки війни було знищено понад 38 % національного багатства держави); провів соціалістичні реформи, репресіх проти опозиції, УПА (операція “Вісла”, 1947 р.). ¨ В 1950 р. почалась індустріалізація, Польща пертворилась з аграрної в аграрно-індустріальну країну. ¨ Велику економічну допомогу надавав Польщі СРСР. ¨ У 1952 р. була прийнята Конституція Польщі (ПНР), що закріпила розвиток країни по соціалістичному шляху. ¨ В 1956 р. ПОРП організувала створення Фронту єдності народу, який об’єднав ві партії та масові організації. ¨ У 60-70-ті роки, незважаючи на певні успіхи, яскраво проявилися негативні риси соціалізму в економіці, ідеології, культурі, всіх внутрішньополітичних процесах. Посилилась напруженість у суспільстві, боротьба у лавах ПОРП. ¨ СРСР багато разів втручався у внутрішньополітичні проблеми ПНР, сприяв збереженню існуючого режиму.  
Зовнішня політика
¨ В 1945 р. було підписано польсько-радянський договір про дружбу, взаємодопомогу і повоєнне співробітництво. ¨ На Потсдамській конференції було остаточно вирішене питання щодо західних кордонів по Одеру і Нейсе – споконвічно польські землі були повернуті Польщі. ¨ У 1946-1949 рр. Польща уклала договори про дружбу і взаємодопомогу з Югославією, Чехословаччиною, Болгарією, Угорщиною, Румунією. ¨ В 1949 р. Польща стала членом РЕВ. ¨ В 1950 р. Польща підписала договір з НДР, що визнавав кордон по Одеру і Нейсе остаточним і непорушним. ¨ В 1955 р. Польща увійшла до складу Варшавського договору. ¨ В 1963 р. ПНР підписала Московський договір про заборону випробувань ядерної зброї у трьох сферах: атмосфері, космічному просторі, під водою. ¨ В 1968 р. ПНР підписала договір про нерозповсюдження ядерної зброї. ¨ В 1970 р. ПНР і ФРН підписали договір, згідно з яким ФРН визнала кордон по Одеру і Нейсе. ¨ В 70-ті роки ПНР зміцнювала співробітництво з СРСП і соціалістичними країнами, що занйшло відображення у відповідних договорах.

 

В 1975 р. керівництво ПОРП, яке переоцінило досягення країни, виголосило, що у Польщі побудовано розвинутий соціалізм. При цьому Польща почала орієнтуватись на співробітництво з розвинутими країнами Заходу. Саме там купувалися нове устаткування і технології. Змінювалось і внутрішньополітичне становище: посилилась боротьба легальних та напівлегальних організацій за зміну соціалістичного шляху розвитку країни.

В 1981 р. Державна рада за згодою уряду, очолювааного В.Ярузельським, ввела надзвичайний військовий стан, що діяв до 1983 р. “Солідарність”, інші опозиційні організації були заборонені. Але нормалізувати обстановку і поліпшити економічні показники уряду не вдалося. Наприкінці 1990 р. на загальнонародних виборах президентом Польської Республіки був обраний Л.Валенса. В 1991 р. відбулися вибори у парламент, на яких перемогу здобули правоцентриські сили. Польща вступила на шлях ринкових, демократичних реформ.

Після перших успіхівв, пожвавлення економіки наступила смуга труднощів. Внутрішньополітична обстановка загострилась, посилилась боротьба між політичними партіями. На чергових президентських виборах Л.Валенса не здобув більшості голосів, президентом Польщі було обрано О.Квасьневського – лідера соціал-демократичної партії. Незважаючи на те, що до влади прийшли ліві сили, ринкові реформи були продовжені. Польща орієнтується на співробітництво з Заходом, вступила до НАТО.

 


Читайте також:

  1. Країни Центральної Європи (Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина.
  2. Югославія у 1945-1975 р.




Переглядів: 1627

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТЕМА № 29 | Чехословаччина у 1945-1989 рр.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.