Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Югославія у 1945-1975 р.

Югославія

Румунія у 90-ті роки

Внутрішньополітична обстановка
¨ Знищено диктаторський державний апарат. ¨ Сформовано уряд, місцеві органи самоврядування. ¨ Прийнято декрет про перейменування держави (замість СРР - Румунія). ¨ Виголошено курс на створення багатопартійної системи, демократичні, ринкові реформи. ¨ РКП оголошена поза законом (незабаром цей декрет був скасований). ¨ Обраний парламент. ¨ Обраний президент. ¨ Опозиційні партії продовжили боротьбу, організували у 1991 р. масові антиурядові демонстрації і виступи, що були жорстко придушені. ¨ Прийнята конституція Румунії. ¨ 1990-1996 рр. поглиблюється криза, падає авторитет правлячого лівого боку. ¨ У 1996 р. на виборах у місцеві органи влади і парламент перемогу здобула правоцентристська Демократична конвенція, її лідер Е.Константінеску став президентом Румунії. ¨ Відбулася зміна влади, що з надією була сприйнята у 1996 р. широкими верствами населення, занепокоєного можливістю реставрації комуністичного режиму, невдоволеного політикою блоку лівих партій.  
Міжнародна політика (1992 р.)
¨ Румунія стає асоційованим членом ЄЕС. ¨ Румунія підписує договори про економічне співробітництво з Італією, Францією, Великобританією, США та ін.  
1993-1997 рр.
¨ Румунія не визнала входження до складу України Північної Буковини, заявила претензії на острів Зміїний у Чорному морі. ¨ Румунія заявила про бажання вступити до НАТО. ¨ Погіршились відносини Румунію з Угорщиною, яка заявила про стурбованість становищем угорського населення у Трансільванії, обмеженням його національних прав і свобод.

 

 

Радянські війська вступили на землю Югославії у 1944 р. На цей час Антифашистське віче народного визволення Югославії як тимчасовий уряд створило Національний комітет визволення Югославії під проводом Й.Броз Тіто – головнокомандувача Національно-визвольної армії, генерального секретаря КПЮ. Радянське керівництво і війська надали тимчасовому уряду дипломатичну і військову допомогу. У березні 1945 р. було створено уряд Демократичної Федеративної Республіки Югославії на чолі з Й.Броз Тіто. Уряд був визнаний СРСР, Великобританією, США, Емігрантський королівський уряд і лідери четників (збройних національно-визвольних загонів) змушені були відмовитися від претензій на владу в країні.

 

1945 р.
¨ Внаслідок гострої політичної боротьби на виборах в установчу скупщину перемогу здобув Народний фронт Югославії (96 % голосів), в якому домінували комуністи. ¨ Установча скупщина виголосила декларацію про остаточне скасування монархії, утворення Федеративної народної Республіки Югославії (ФРНЮ). ¨ Перемога комуністів не означала припинення політичної боротьби, її загострення викликали такі основні проблеми: вибір шляху подальшого розвитку (соціалізм чи буржуазна демократія) та форма вирішення національних суперечностей.  
1946 р.
¨ Прийнята конституція ФНРЮ, що виголосила демократичні права і федеративний устрій держави - - 6 союзних республік: Сербія (дві автономії – Воєводина і Косово), Хорватія, Словенія, Боснія і Герцеговина, Македонія, Чорногорія. ¨ Провідною була визнана державна власність.  
1947-1948 рр.
¨ Розпочата націоналізація і аграрна реформа, що ліквідувала велике поміщицьке землеволодіння. ¨ Підвищується адміністративно-командна роль КПЮ. Починає складатися культ особи Й.Броз Тіто. ¨ Приватний сектор ліквідований повністю. ¨ Введено державне планування по п’ятирічках, жорсткий контроль за діяльністю підприємств. ¨ розвиваються відносини з СРСР та іншими соціалістичними країнами. ¨ Назріває конфлікт між лідером Югославії Й.Броз Тіто і Й.Сталіним. ¨ Конфлікт переростає з особистого у міждержавний. Тіто піддає критиці політику СРСР, керівництво СРСР висловлює невдоволення урядом Югославії і керівництвом КПЮ, звинувачує їх у націоналістичній ідеології, у відході від марксизму-ленінізму, хибній політиці на селі та ін.  
1949-1957 рр.
¨ У 1949 р. СРСР денонсував пакт про дружбу з Югославією. ¨ Міждержавні відносини Югославії з СРСР та іншими соціалістичними країнами були припинені. ¨ Президентом Югославії був обраний Й. Броз Тіто. ¨ Югославія розвивала відносини із США та іншими капіталістичними державами. ¨ Керівництво Югославії виголосило завдання побудови соціалізму, власним, демократичним шляхом. ¨ У відповідності до прийнятих законів були розширені права республік, місцевих органів влади, підприємств, трудових колективів, кооперативів в економічній діяльності. ¨ На зміну жорсткому плануванню було взято курс на розвиток товарно-грошових відносин. ¨ КПЮ (з 1952 р. СКЮ) відмовилась від командно-адміністративної ролі у державі. ¨ Нормалізуються відносини Югославії з СРСР, соціалістичними країнами.  
1963 р.
¨ Прийнята нова конституція Югославії. Югославія виголошена Соціалістичною Федеративною республікою (СФРЮ). ¨ Розширенні права республік. ¨ Впроваджується самоврядування. ¨ Посилювалась децентралізація управління економікою, впроваджувались ринкові відносини.  
1964 р.
¨ Югославія бере участь у роботі деяких органів РЕВ, але в цілому більше орієнтується на співробітництво з західними країнами. ¨ Розпочалась „суспільно-економічна реформа”: ліквідовані державні інвестиційні фонди, їх права передані республіканським і місцевим банкам, збільшився відсоток громадського продукту, що лишався у розпорядженні підприємства; переведені на самофінансування з місцевих джерел охорона здоров’я, культура, освіта.  
1974 р.
¨ Прийнята нова Конституція. У відповідності до неї розвивається самоврядування, розширені права союзних республік і автономних країв. ¨ Посилюється національні суперечності.  
1975 і наступні роки
¨ Слабшають центральні органи федерації, державний устрій Югославії набуває рис конфедерації. ¨ Югославія підписала Заключний акт Наради по безпеці і співробітництву в Європі. ¨ Назріває глибока соціально-економічна криза.

Після смерті Й.Броз Тіто (1980 р.) криза почала стрімко поглиблюватись, охоплюючи всі сфери суспільного життя. Особливо гостро вона проявилась в національних відносинах. Економічна криза викликала хвилю страйків. У 1990 р. розпався СКЮ, були проведені парламентські вибори на багатопартійних засадах.

 


Читайте також:

  1. Польща у 1945-1975 рр.




Переглядів: 968

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Румунія у 1945-1989 рр. | Громадянська війна в Югославії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.