Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Країни Центральної Європи (Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина.

Країни Центрально-Східної та Східної Європи

План

1. Країни Центральної Європи.

2. Країни Східної Європи.

3. Балканські країни.

4. Країни Балтії.

 

Республіка Польща за обсягом території займає сьоме місце в Європі (312,7 тис. кв. км). Населення Польщі становить 38,2 млн. осіб (2010 р.). Вона вважається однонаціональною і монорелігійною країною, але в державі мешкають також невеликі етнічні меншини: німці, білоруси, українці, словаки, чехи, литовці, татари, вірмени, роми, євреї. На узбережжі Балтійського моря, в районі Ґданська проживають кашуби, яких одна частина дослідників вважає окремим народом, інша — етнічною групою поляків. Більшість (89,8 %) польського населення належить до Римо-католицької церкви, але частина українців і білорусів сповідує православ'я, їх об'єднує Польська автокефальна православна церква (ПАПЦ).

Офіційна мова — польська. Сучасна Польща є урбанізованою країною, частка міського населення становить 64 % (2000 р.). Столиця – м. Варшава.

Польща має розвинену та багатогалузеву економіку. З-поміж країн ЦСЄ Польща найкраще забезпечена корисними копалинами. Головне багатство країни — кам'яне вугілля, за покладами якого вона займає перше місце в Європі. Наявні значні запаси сірки, міді, цинку, бурого вугілля та кам'яної солі (всесвітньо відомою є копальня «Вєлічка» поблизу Кракова).

Польща спеціалізується на виробництві продуктів харчування, текстилю, вугілля, машин та устаткування, ліків. У Катовіцькому воєводстві (Верхня Сілезія) зосереджені підприємства вугільної промисловості й чорної металургії. Це також головний район кольорової металургії, машинобудування й виробництва металоконструкцій та інших металомістких виробів. У Лодзі та її околицях працює майже 42 % всіх зайнятих у текстильній промисловості. Близько 30 % зайнятих в електротехнічній промисловості сконцентровані у Варшаві та її околицях. Гданськ і Щецин — великі центри суднобудування.

Провідне місце в сільському господарстві належить рослинництву. Польща — найбільший у світі експортер яблучних консервів і займає визначне місце у виробництві інших видів консервів, компотів, свіжозамороженої смородини (перше місце у світі), полуниці (третє), капусти (шосте) й моркви. Тваринництво спеціалізується на розведенні великої рогатої худоби та свиней. У Карпатах вирощують м'ясо-вовняні породи овець. Країна спеціалізується на експорті замороженої птиці на ринки інших держав ЄС. Головною проблемою польського сільського господарства залишається неефективна дрібнотоварна структура виробництва і землеволодіння, що не здатна нагромаджувати достатньо фінансових засобів для модернізації й тому не може конкурувати із сільськогосподарським виробництвом більшості країн Євросоюзу.

Важливою галуззю господарства є морське рибальство. Риболовний флот країни налічує понад 600 суден, а щорічний вилов риби становить близько 400 тис. тонн. Майже дві третини ВВП забезпечує сфера послуг (61,2 %). Польща має розгалужену транспортну систему. Польща має потужний торговельний флот, що нараховує 125 суден. Порти у Ґданську, Ґдині й Щецині обробляють близько 90 % всіх морських вантажів.

Основні торговельні партнери Польщі — Німеччина, Італія, Росія (імпорт енергоносіїв), Франція, Нідерланди, Британія, Чехія. Польща є лідером за показником прямих іноземних капіталовкладень серед країн ЦСЄ, водночас тут зберігається порівняно висока зовнішня заборгованість, яка становить близько 40 млрд. дол. Попри приєднання до ЄС, Польща продовжує зберігати власну грошову одиницю — польський злотий.

Політико-правова система. Нова Конституція набула чинності 17 жовтня 1997 р. Згідно з нею, Республіка Польща за політичним режимом є демократичною, а за формою територіального устрою — унітарною державою. За формою правління — це республіка.

Главою держави є президент — вищий представник Республіки Польщі і гарант безперервності державної влади. Повноваження президента: 1) слідкує за дотриманням Конституції; 2) стоїть на варті державного суверенітету й безпеки, а також недоторканності та цілісності її території; 3) ратифікує й денонсує міжнародні договори і повідомляє про це сейм та сенат; 4) призначає і відкликає повноважних представників Польщі в інших державах і при міжнародних організаціях; 5) приймає вірчі та відкличні грамоти акредитованих при ньому дипломатичних представників інших держав й адміністративних організацій;6) є верховним головнокомандувачем збройних сил; 7) у випадку зовнішньої небезпеки віддає наказ про загальну або часткову мобілізацію та використання збройних сил для оборони країни; 8) пропонує сеймові кандидатуру голови Польського національного банку, призначає суддів тощо. Термін повноважень президента становить 5 років, одна й та сама особа може бути обрана на посаду лише двічі.


Читайте також:

  1. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  2. А/. Верховна Рада України.
  3. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  4. Аграрні закони України
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  7. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  8. Адміністрація Президента України
  9. Адреси бібліотек України
  10. Акти Верховної Ради України
  11. Акти Кабінету Міністрів України
  12. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.




Переглядів: 1096

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правове виховання. | Президенте Польщі – з серпня 2010 р. Броніслав Коморовський.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.