Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТЕМА № 29

ПЛАН

Розпад СРСР, Росія до 2003 року

ТЕМА № 28

1. Загострення політичної кризи в СРСР 1991 р.

2. ДКНС і його поразки.

3. Парад Незалежностей республік СРСР.

4. Юридичне оформлення розпаду СРСР.

5. СНД.

Література:

 

Політична боротьба в країні (1989-1990 рр.) ¨ З кінця 1988 р. невпинно загострюється національне питання. Республіки СРСР приймають декларації про суверенітет. У Верховній Раді частина депутатів виголошує думку про небезпеку цих дій, їх незаконність тощо. Політичні партії беруть активну участь у дискусії, серед них визначаються послідовні прибічники надання суверенитету республікам (Народні фронти у Прибалтиці, Білорусії, Молдавії, “Демократичний вибір Росії”, Народний рух в Україні тощо). ¨ Цей заключний період в історії СРСР характеризується найвищим підйомом політичної активності громадян: численні мітинги, демонстрації, референдуми, збирання підписів, утворення партій, громадських організацій і блоків партій стають ознаками часу. ¨ Підсумок політичної боротьби – перемога демократичних сил, що виступала на підтримку ринкових реформ, подальшу демократизацію суспільного життя, суверенізації республік СРСР.  
Розпад СРСР, утворення СНД ¨ 19-21 серпня 1991 р. у Москві відбувається спроба державного заколоту, усунення від влади М.Горбачова. В окремих районах країни 19 серпня Державний комітет з надзвичайного стану увів надзвичайний стан. ¨ Заколот зазнав поразки, членів ДКНС було заарештовано. Союзний договір, який повинні були підписати 20 серпня 1991 р. керівники Росії, України, Білорусії, Казахстану, Узбекистану, Туркменії, Киргизії, Таджикистану, Азербайджану, лишивсся непідписаним. ¨ 24 серпня 1991 р. позачергова сесія Верховної Ради України прийняла Акт незалежності України. З 23 серпня по 1 вересня оголосили про свою незалежність Естонія, Латвія, Україна, Молдавія, Азербайджан, Узбекистан, Киргизія. ¨ 5 вересня з’їзд народних депутатів передав свої повноваження Державній Раді і несформованій Верховній Раді СРСР. ¨ 9 вересня на засіданні Держради було визнано незалежність Литви, Латвії, Естонії. ¨ Україна відмовилась підписати союзний договір, спираючись на підсумки референдуму 191 р., у ході якого більшість населення висловилась за незалежність республіки. ¨ 8 грудня у резиденції “Віскулі” (поблизу Бреста, у Біловезькій Пущі) керівники Білорусії (С.Шушкевич), України (Л.Кравчук), Росії (Б.Єльцин) підписали узгоджений на засіданні Держради договір, у відповідності до якого СРСР як суб’єкт міжнародного права припиняв існування. Утворювалась ноаа держава – Співдружніть Незалежних Держав (СНД). ¨ 25 грудня 1991 р. М.Горбачов заявив про свою відставку з посади Президента СРСР, зняття з себе повноважень Верховного головнокомандувача Збройними Силами СРСР. ¨ 26 грудня 1991 р. Рада республік (Верховну Раду зібрати не вдалося) прийняла декларацію про припиненняя існування СРСР.

 

У грудні 1991 р. до СНД приєдналися Азербайджан, Вірменія, Казахстан, Киргизія, Молдавія, Туркменістан, Узбекістан; у 1993 р. – Грузія. Таким чином, до СНД увійшли всі республіки колишнього СРСР, крім прибалтійських.

 

 




Переглядів: 521

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
СРСР у 1985-1991 рр. | Польща у 1945-1975 рр.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.