Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Керамічні побутові товари.

Керамічні товари відносяться до силікатів.

Основними матеріалами для отримання кераміки є глинясті речовини: глина та каолін (глиноподібний матеріал білого кольору); опіснювачі (кварцовий пісок), які регулюють пластичність виробів; плавні (польовий шпат, пегматит, перліт, кістяна зола), які знижують температуру спікання керамічної маси, та глазур – скловидна плівка на поверхні керамічних виробів, яка захищає їх від бруду і покращує зовнішній вигляд.

Керамічні вироби за структурою та властивостями черепка поділяють на фарфор, фаянс, майоліку та гончарні вироби.

За призначенням керамічні вироби поділяють на побутові (посуд та художньо-декоративні вироби), архітектурно-будівельні (цегла, черепиця) та технічні.

Класифікація різних типів кераміки.

Фарфор Фаянс Майоліка Гончарна кераміка
Тонкокерамічний виріб із щіль­ним спеченим череп­ком білого кольору з бла­кит­ним відтінком. Водопо­гли­нання – 0,2%. У тонких шарах черепок просвічується. При легкому ударі олівцем о край вироби видають яс­ний, чистий, довгий звук. Термостійкість глазурі ви­три­мує різкі коливання темпера­ту­ри без розтріску­ва­н­ня. Глазур хімічно стійка до дії лугів, кислот. Край або ніжка у виробах незаглазуровані. За видами поділяється на м’який та твердий. Півфарфор займає про­між­не місце між фарфором та фаян­сом, але має більш високе водопоглинання (від 3 до 5%). Черепок не просвічується. Тонококераміч-ний виріб з по­ристим черепком білого кольору з жовтуватим від­тінком. Водопо­гли­нання – 9-12%. У тон­ких шарах че­репок не про­сві­чується. При легкому ударі олівцем о край – звук глухий та ко­роткий. Твер­дість глазурі у 3,5 рази нижча ніж у фарфорі. Гла­зур може роз­тріску­ва­тися при високій тем­пературі. Вироби повністю заглазуровані. Тонкокераміч-ний виріб з пористим не­прозорим че­репком білого, корич­не­вого, кремового, жов­того та ін­ших кольорів. По­верхня ви­ро­­бу має рель­єфні прикраси. При легкому ударі олівцем о край – звук глухий. Вироби часто покриваються одно- або бага­токольо­ровою глазур’ю. Водопоглинан-ня – до 16% Грубокера­мічні вироби з крупно­зернистим кольоровим пористим черепком частково або повністю вкритим легкоплав­кими глазурями. Водопогли­­- нання – 15-18%.

Формують побутові керамічні вироби в основному методом пластичного формування, методом лиття із шлікера або напівсухого пресування.

Для декорування керамічних виробів застосовують підглазурні та надглазурні фарби, препарати золота, срібла, люстри, оксиди металів, декоративні глазурі. Керамічні фарби наносять пензлем та напівмеханізованим способом.

Основні види декорування керамічних виробів.

a Круговісмужки різної товщини: вусик – до 1 мм, відводка – до 3 мм, стрічка 4-10 мм, буфетна стрічка для фаянсових виробів – 12-16 і 32 мм.

a Трафарет – одно- або бага­токольоровий малюнок, нане­сений розпиленням через роз­різи трафарету. Відсутні мілкі деталі, фарба нанесена тон­­ким шаром, деталі малюнка відокремлені один від одного.

a Штамп – однокольоровий, прос­тий, мілкий малюнок, який повторюється ба­гато разів. Наноситься резиновим штампом фарбами або золотом.

a Покриття –нанесення фарби по всій або частині поверхні виробу. Наноситься за допомогою аерографа і спеціальних шаблонів і трафаретів.

a Печать –одноко­льо­ровий малюнок у виг­ля­ді крапок, рисочок, штрихів, який має чіткий контур із слідами ручного зафарбування

a Деколь – прикраса перебивними картинками.

a Шовкографія –одно або багатокольорова прикраса, подібна до трафарету, наноситься спеціальною шовко­вою сіткою.Малюнок точний з мілкими лініями і штрихами.

a Травлення –бортовий декоративний малюнок, який отримано в резуль­таті хімічного травлення глазурі з наступним розписом золотом.

a Живопис – малюнок наноситься вручну фарбами різних кольорів та золотом

a Фотокераміка – фотографія, відтворена на виробі.

a Розробка рельєфу – розмальовка всіх деталей рельєфу фарбою або золотом.

a Суцільний малюнокзаймає всю зовнішню поверхню виробу; бортовий – розташований по борту, низу або краю; букетом – число малюнків не більше 3; розкидний – число малюнків більше 5; арабеска – вузький бортовий малюнок золотом або фарбою; медальйон – малюнок знаходиться в круглому, овальному, прямокутному або багатогранному обрамленні; ціровка– рельєфний малюнок гравіровкою по матовому золоту.

Класифікація керамічних побутових виробів за різними ознаками.

 
 

 

 


Комплект –декілька видів посуду одного призначення

       
 
 
   
Сервізи – чайні, кофейні, столові – включають в себе обов’язкові види посуду

 


Керамічні вироби повинні відповідати функціональному призначенню, вимогам надійності, не повинні виділяти шкідливих речовин із глазурі та керамічних фарб, відповідати вимогам цілісності композиції, довершеності форми та декорування.

У керамічних виробах не допускаються дефекти: тріщини наскрізні, відколи не зашліфовані і неглазуровані, пухирі (здуття черепка або глазурі діаметром 4 мм та більше), цек (розтріскування) глазурі, відшарування фарби, глазурі.

В залежності від виду, місця знаходження, розміру і кількості дефектів фарфоровий та фаянсовий посуд поділяють на два сорти: 1-й та 2-й.

 

Питання для повторення.

1. Які матеріали використовуються для виробництва кераміки?

2. Назвіть основні типи кераміки та основні відмінності між ними.

3. Назвіть основні види декорування керамічних виробів.

4. Як класифікуються керамічні вироби за різними ознаками?

 


Читайте також:

  1. Будівельні товари.
  2. Взуттєві товари.
  3. Галантерейні товари.
  4. Керамічні будівельні матеріали
  5. Лекція № 4 Керамічні матеріали та вироби.
  6. Матеріально-побутові послуги
  7. Меблеві товари.
  8. Металогосподарські товари.
  9. Парфумерно-косметичні товари.
  10. Побутові електротехнічні товари.
  11. Побутові послуги




Переглядів: 2785

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Скляні побутові товари. | Товари з пластичних мас.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.