Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Лічильник команд.

Регістри спеціального призначення.

Регістри мікропроцесора.

 

Згідно класичного визначення, регістр – логічний вузол, що використовується для тимчасового зберігання інформації (машинних слів). Кожен регістр може використовуватися для одночасного зберігання тільки одного слова. Регістри мікропроцесора поділяються на два типи : регістри спеціального призначення (РСП) та багатоцільові, або так звані регістри
загального призначення (РЗП). Кількість та призначення регістрів залежить від архітектури мікропроцесора.

 

 

Типовим представником регістрів спеціального призначення є акумулятор (А) – найголовніший регістр МП при різних маніпуляціях над даними. Більшість арифметичних та логічних операцій здійснюється шляхом використання АЛП та акумулятора. Будь яка операція над двома словами даних (операндами) визначає розміщення одного в А, а другого в іншому регістрі.

Операцію іншого типу, що використовує акумулятор є програмована передача даних із однієї частини МП в іншу (пересилання даних і т.п.).

Виконання операції передачі даних здійснюється в два етапи:

1) спочатку із джерела пересилається в акумулятор;

2) із акумулятора дане пересилається в пункт призначення.

МП може виконувати деякі дії над даними безпосередньо в акумуляторі : А може бути очищеним шляхом запису 0 у всі розряди, крім цього можна вміст А зсувати вліво – вправо.

Розрядність А відповідає довжині слова МП, але існують деякі МП, що мають А подвійної довжини. Такий А можна розглядати як два окремих, в цьому випадку другий А пари використовують для запису додаткових бітів, які появляються при виконанні деяких арифметичних операцій.

У деяких МП є група акумуляторів : у цьому випадку МП повинен володіти різними для кожного А-ра командами завантаження з виходу АЛП, також повинні існувати команди очищення цих А. Превага багатоакумуляторних МП полягає в тому, що такі МП виконують операції з передачею від А-ра до А-ра. Дані можуть зберігатися в одному А, поки в іншому виконується деяка дія.

 

 

Часто використовуються і інші назви, такі як вказівник інструкцій, програмний лічильник, або PROGRAM COUNTER.

Називається даний пристрій лічильником, але насправді - це регістр, який використовується як лічильник.

Так як програма – це послідовність команд, які зберігаються в пам¢яті мікро-ЕОМ та призначені для того, щоб інструктувати машину як вирішувати поставлену задачу, для коректного виконання цієї програми команди повинні поступати в строго визначеному порядку. Лічильник команд (ЛК) призначений для вказування адреси наступної команди, що вибирається із пам¢яті. Часто ЛК володіє набагато більшою кількістю розрядів ніж довжина слова даних МП. Наприклад, у більшості 8-ми розрядних МП число розрядів ЛК - 16, що дає змогу записувати дані у кількості 64 К.

Програма може починатися та закінчуватися в любому місці діапазону від 0 до 65535. Щоб звернутися до будь-якої із цих адрес ЛК повинен володіти 16 двійковими розрядами. Де б не розміщувались команди програми, вони слідують одна за одною в строго визначеному порядку, тому коли програма починає виконуватися, першим вмістом ЛК є початкова адреса програми (адреса першої команди). Потім в лічильник команд добавляється по 1 (2 або 3), в залежності від довжини команди в байтах, тобто вибираються адреси наступних команд.

Можливий випадок, коли наступна команда зберігається не в наступній чарунці, а в іншому місці; в цьому випадку ЛК перезавантажується адресою наступної команди (перезавантажується початковою адресою підпрограми) та отримує приріст до цієї адреси поки не зустрінеться команда повернення в головну програму.

Лічильник команд з¢єднаний з внутрішньою ШД МП. Теоретично цей лічильник може отримувати будь-які дані про адреси програми із будь-якого блоку МП, що під¢єднаний до ВШД, але на практиці дані поступають в ЛК із пам¢яті мікро-ЕОМ.

На відміну від акумулятора ЛК не може виконувати операції різного типу. Набір команд, що його використовують досить обмежений в порівнянні з акумулятором.

Адреса області пам¢яті, що містить першу команду програми пересилається із ЛК в регістр адреси пам¢яті (РАП), після чого вміст обох регістрів стає однаковим, відповідно, довжина РАП – 16 розрядів n-розрядного процесора). Адреса місця розташування першої команди передається по адресній шині до схем керування пам¢ятю, в результаті чого зчитується вміст області пам¢яті з вказаною адресою. Вміст цієї чарунки є ніщо інше ніж команда, яка поступає в регістр команд (РК), мова про який буде йти далі. Після отримання команди із пам¢яті МП автоматично дає приріст вмісту ЛК. Цей приріст ЛК отримує тоді, коли МП починає виконувати команду тільки що отриману із пам¢яті. Починаючи із цього моменту ЛК вказує адресу наступної команди, яка зберігається на весь період виконання поточної команди.

 

4.3.4.Регістр адреси пам¢яті.

 

РАП служить для зберігання адреси по якій МП звертається до оперативного запам¢ятовуючого пристрою (ОЗП) або постійного запам¢ятовуючого пристрою (ПЗП), тобто вмістить двійкове число – адресу області пам¢яті.

Вихід цього регістру наз. адресною шиною і використовується для вибору області пам¢яті,


або в деяких випадках для вибору порта введення-виведення. Адресу області пам¢яті необхідно зберігати у випадках:

1) при зчитуванні (виборці команди);

2) при зчитуванні операнда;

3) при запису результату.

На протязі підциклу виборки команди із пам¢яті РАП та ЛК володіють однаковим вмістом, тобто РАП вказує місце розташування команди, яка вибирається із пам¢яті. Після декодування команди ЛК отримує приріст, а РАП не отримує.

На протязі підциклу виконання команди вміст РАП залежить від команди, що виконується. Якщо у відповідності до команди, МП повинен виконати ще одне звернення до пам¢яті, то РАП повинен бути використаним повторно в процесі обробки даної команди.

Так як розрядність РАП в двічі більша за розрядність МП, то його можна розбити на два окремих регістри, що мають незалежне підключення до ВШД МП. Один із них називається регістром старшого байту, а інший – регістром молодшого байту. Оскільки РАП під¢єднаний до ВШД, то він може завантажуватися від різних джерел.

Більшість МП володіють командами, які дозволяють завантажувати цей регістр-вмістом ЛК, РЗП, або вмістом будь-якої області пам¢яті. Деякі команди являють собою можливість змінювати вміст РАП шляхом виконання обчислень:

- нове значення вмісту РАП отримується шляхом додавання або віднімання вмісту ЛК з числом, яке вказане в самій команді;

- адресація – адресація з використанням зміщення.


Читайте також:

  1. Газорозрядні лічильники
  2. Гейгера-Мюлера лічильник.
  3. Двійково-десяткові лічильники.
  4. Загальні відомості про лічильник Google Analytics
  5. Лічильник імпульсів на JK-тригерах.
  6. Лічильники
  7. Лічильники
  8. Лічильники води
  9. Лічильники з виявленням деяких кодових комбінацій.
  10. Лічильники з послідовним переносом
  11. Лічильники імпульсів




Переглядів: 1502

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Компонентів. | Регістр станів.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.