Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вартість грошей

Якісні властивості грошей.

 

До грошей, як реального економічного інструменту економіка, ринок, висуває ряд вимог.

1. Базовою властивістю є стабільність вартості, що полягає в постійності рівня їх купівельної спроможності щодо товарів в іноземній валюті.

2. Економічність грошей, що дає змогу суспільству мінімізувати витрати на виготовлення грошей і забезпечення їми обороту.

3. Довгостроковість використання готівки (випуск в обіг монети в 1 грн., яка в 10-ки разів довше знаходиться в обігу).

4. Однорідність грошей, коли всі екземпляри наявних в обороті грошей є взаємозамінними, мають однакову здатність до обліку, а співвідношенню їх номіналів.

5. Подільність, що полягає у вільному розподілі більшої грошової купюри на менші знаки, які необхідні для здійснення платежу.

6. Портативність - виявляється у високій зручності користування у повсякденному житті.

 

 

Сучасна світова економічна думка розрізняє два аспекти питанні про вартість грошей:

· вартість грошей як грошей;

· вартість грошей як капіталу.

Вартість грошей як грошей формується безпосередньо в сфері їх обігу. Сучасні готівкові гроші – банкноти або чекові депозити мають відносну вартість. Держава своїм декретом зобов’язує приймати гроші на своїй території як засіб платежу. Однак держава не може продекларувати їх вартість. Вартість сучасних грошей формується під впливом ринкових сил стихійно. Держава може здійснити відносно цих сил лише заходи регулювання. Але повністю скасувати їх дію не в змозі.

Відносна вартість трансакційних грошей, грошей, що використовуються у функції засобу обігу, визначається опосередковано як їх купівельна спроможність. Гроші у цій функції виступають як посередник обміну. У зв’язку з цим їх цінність порівнюється з вартістю товарів і послуг, що можна на них купити. Звідси динаміка вартості грошей визначається динамікою цін.

Проте механізм формування цієї вартості грошей істотно розрізняється при функціонуванні повноцінних і неповноцінних грошей.

Маса грошових знаків, що вступає у сферу обміну в кожному наступному циклі відтворення – величина не випадкова. Вона зумовлена сукупною міновою вартістю товарів, які реалізовані в попередньому циклі і вийшли у сферу споживання. Грошові знаки, залишаючись в обігу, продовжують представляти цю сукупну товарну вартість, будучі її відбитком. Це виявляється в тому, що кожний власник грошей, вступаючи з ними в черговий цикл обміну, розглядає їх як конкретну реальну вартість і готовий платити за потрібний товар не будь-яку їх суму, а лише ту, яка забезпечить привласнення еквівалентної вартості.

Якщо в черговому циклі обміну товару виявиться менше, ніж було в попередньому, або в обігу перебуває зайва маса грошей (знаків) при тій самій масі товарів, то між грошовою і товарною масами складається нове співвідношення, в якому попит перевищуватиме пропозицію. Грошова маса знецінюється і порівняно з товарною і ціни на товари зростатимуть. Складається новий, знижений рівень мінової вартості грошей, з якою вони перейдуть у новий цикл відтворення.

Якщо в цьому циклі обміну надійде більша маса товарів або частина грошей буде вилучена з обігу, то товарна пропозиція буде перевищувати попит і виникне зниження цін. У грошей сформується нова (підвищена) мінова вартість, з якою вони вийдуть у наступний цикл обміну.

Крім розширення суспільного виробництва та зростання економічного потенціалу емітентів довіра до кредитних грошей підтримується низкою додаткових чинників:

· проведення державою такої економічної і монетарної політики, яка б виключала появу у суб’єктів ринку інфляційних очікувань;

· наданням державою готівковим неповноцінним грошам законного засобу платежу;

· створення системи страхування банківських депозитів та системи нагляду за банківською діяльністю з метою підвищення довіри до банків та депозитів;

· створення системи гарантій по векселях і чеках.

Забезпечення довіри до неповноцінних грошей обумовлює специфічну форму їх вартості – купівельну спроможності.

В звязку з тим, що поняття «загальний рівень цін» є умовним, не існує можливості порівняння цін кожного з товарів, що обертається на товарному ринку. У світовій практиці визначаються індекси цін певного набору товарів і послуг,що входять до «споживчого кошика, які порівнюються з сукупною ціною ідентичної групи товарів і послуг базового періоду. При цьому розрізняються індекси цін товарів споживчого попиту і цін товарів виробничого призначення. У статистиці США для розрахунків індексу, що базується на основі дефлятора ВВП здійснюється на базі цін 3200 товарі на момент їх першого продажу в торгівельній мережі.

Отже, вартість грошей відображає обернено пропорційну залежність від загального рівня цін. Воно виражає можливість отримання на ринку за дану суму грошей певної кількості благ.

Зниження вартості грошей називається інфляцією, збільшення –дефляцією.

Гроші як капітал набувають свою вартість на грошовому ринку під впливом попиту і пропозиції і виступає вона у формі відсотка. Винагорода у формі відсотка є платою, як писав М. Кейнс за «розставання з ліквідністю», «розставання з готівкою». Ця винагорода з’являється тоді, коли перевага надається іншій формі збереження грошей – їх утриманню безпосередньо у формі фінансових активів. Мотивом цього рішення є отримання винагороди у формі відсотка.

 

 


Читайте також:

  1. IV. Вартість знака для товарів і послуг та фірмового найменування
  2. IV. ТИМЧАСОВА ВАРТІСТЬ ГРОШЕЙ
  3. V теорія граничної корисності визначає вартість товарів ступенем корисності останньої одиниці товару для споживача.
  4. Альтернативна вартість і незворотні витрати
  5. Альтернативна вартість та її використання у проектному аналізі
  6. Аналіз міжринкової взаємодії товарів і грошей
  7. Б. Новостворена вартість, яка складається з вартості необхідного продукту (НП) і вартості додаткового продукту ( ДП).
  8. Валовий внутрішній продукт — це сукупна ринкова вартість кінцевої продукції та послуг, що вироблені резиден­тами країни за рік.
  9. Вартість Internetу для підприємств-користувачів. Internet-технології та формування бізнес-фокусу споживача.
  10. Вартість валюти та валютний курс.
  11. Вартість грошей




Переглядів: 2282

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.