Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні причини і наслідки небезпек.

Таким чином безпека життєдіяльності - це стан оточуючого людину середовища, при якому виключається можливість пошкодження організму в процесі різноманітної предметної діяльності.

Екстремальною називається ситуація в процесі діяльності, коли у людини психофізіологічні навантаження досягають такої межі, при якій вона може втратити здатність до раціональних вчинків і діяти адекватно до обставин, що склалися.

В екстремальних ситуаціях людина може опинитися в різноманітних сферах діяльності: на виробництві, в побуті, па вулиці або відпочинку.

 

Небезпека, причини, наслідок - це основні характеристики подій. Такими подіями можуть бути надзвичайні ситуації: аварії, катастрофи, пожежі, нещасні випадки.

Умови, при яких потенційна небезпека реалізувалася в небажану подію, називаються причинами. Причини характеризують сукупність обставин, внаслідок яких небезпека реалізується і призводить до тих чи інших небажаних наслідків або матеріальних збитків.

Форми небажаних наслідків подій та матеріальні збитки можуть бути різноманітними. Це можуть бути травми різної тяжкості, захворювання, руйнування будівель, споруд, шкода навколишньому середовищу та ін.

Наслідками реалізованої небезпеки за характером завданих людині ушкоджень є: рани, переломи, опіки, кровотечі, вивихи, відрив частин тіла і їх сплющення, ураження електричним струмом, отруєння (газами і отруйними речовинами), обмороження і теплові удари.

Ці наслідки можуть бути з видимими ознаками - відкриті переломи, рвані рани і без видимих ознак - струс головного мозку, отруєння газами, ураження електричним струмом.

Небажана подія, яка реалізувалася, має з однієї сторони соціальні і економічні наслідки, з іншої фізіологічні і моральні.

Соціальні наслідки - це погіршення стану здоров'я людей і зниження рівня працездатності, погіршення соціально - психологічних відносин в колективі.

Економічні наслідки вимірюються матеріальними витратами на ліквідацію прояву небезпеки і компенсацію за заподіяну людині шкоду.

Моральні наслідки - несумірні, нічим не вимірюються, так як компенсувати їх неможливо, особливо при інвалідному чи смертельному випадку.

Психофізіологічні наслідки - порівнюють з тією кількістю часу, який необхідно для повного відновлення здоров'я травмованої людини.

 

Виходячи з аксіоми про потенційну небезпеку в процесі трудової діяльності, створюється тріада "небезпека-причини-небажані наслідки". Так наприклад:

1. Отрута (небезпека) - помилка провізора(причина)- отруєння (небажаний наслідок).

1. Електричний струм (небезпека) - коротке замикання (причина) - ураження електричним струмом (небажаний наслідок).

2. Алкоголь (небезпека) - надмірне вживання (причина) - біла гарячка (небажаний наслідок).

3. Автомобіль (небезпека) - несправні гальма (причина) - зіткнення (небажаний наслідок).

Тому в основі профілактики будь-якої події повинен проводитися пошук причин, внаслідок яких небезпека реалізувалася небажаними наслідками.

Небезпеки явні та приховані мають певні зовнішні просторові області прояву. Такі області прийнято називати небезпечними зонами. Вони бувають постійними, тимчасовими або випадковими.

Однією з умов реалізації небезпек в небажані наслідки є перебування людини в межах небезпечної зони. Однак, якщо в такій зоні буде відповідно організована діяльність і людина буде діяти у відповідності з правилами та нормами безпеки, а технічні системи будуть працювати справно, як правило, небезпечних подій не повинно бути.

Другою необхідною умовою реалізації небезпек в небажані .наслідки є порушення правил та норм безпеки - неправильні дії особистого, організаційного чи технічного порядку, які проявилися в той момент, коли людина знаходилася в небезпечній зоні.

При розслідуванні причин і обставин нещасних випадків, як правило, аналізуються технічні упущення та умови організації виробничої діяльності і дуже мало розглядаються психологічні чинники та закономірності поведінки людини (людський фактор).

Виникає запитання, чому людина, якій від природи притаманний інстинкт самозбереження та самозахисту, так часто реалізує небезпеку в небажані наслідки. Якщо людина психічно здорова то вона без приводу ніколи не стане прагнути до цього. Такі випадки відбуваються або через причини, які не залежать від людини, або коли її спонукають до порушення правил та норм безпеки відповідні обставини. Цими обставинами часто бувають психологічні причини.

Виробнича діяльність – процес, в якому тісно переплітаються чинники зовнішнього середовища і особливості людського організму. Тому при аналізі конкретних небезпечних ситуацій необхідно розглядати систему "людина-середовище" як одне ціле. Такий підхід допоможе вирішити комплекс необхідних профілактичних заходів.

Таким чином, причини реалізації небезпек в небажані наслідки можуть бути самими різноманітними як об'єктивного, так і суб'єктивного характеру: відсутність відповідних психологічних чи фізіологічних індивідуальних якостей при виконанні тієї чи іншої роботи; відсутність знань чи досвіду: нехтування правилами та нормами безпеки внаслідок адаптації до небезпеки.

Першопричиною реалізації небезпеки в подіюможуть бути деякі зовнішні подразники (вплив космічних явищ, фази місяця, магнітні бурі та ін), які впливають на внутрішній стан людини.

До цих причин можна віднести соціальні чинники, такі як психологічний мікроклімат в колективі, матеріальні умови, стимуляція діяльності.

 


Читайте також:

  1. F) Наслідки демографічного вибуху.
  2. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  3. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  4. Адміністративний арешт активів та його наслідки
  5. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  6. Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства як методична основа діагностики його спроможності протидіяти кризовим явищам та ліквідувати їх наслідки
  7. Антична колонізація Північного Причорноморья та її наслідки.
  8. Античний Рим: економічні причини розвитку і занепаду
  9. Аншлюс Австрії. Мюнхенська конференція та її наслідки. Крах політики західних держав щодо умиротворення агресора
  10. Артеріальний пульс, основні параметри
  11. Банківська система та її основні функції
  12. Банкрутство підприємства: причини, наслідки, процедура.




Переглядів: 4672

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
За характером несприятливого впливу на організм людини ці чинники прийнято називати шкідливими або небезпечними. | Людина як біологічний і соціальний суб’єкт.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.