Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Селянський рух

За масштабами селянського руху Україна посідала одне з

перших місць у Російській імперії.

-1. Лютий 1905 р.Виступи селян мали стихійний характер. Селяни Чернігівської губернії, озброївшись сокирами, вилами й косами, нападали на поміщицькі маєтки, за­бирали зерно й худобу, організовували масові порубки поміщицьких лісів. На придушення селянських виступів царські власті посилали війська.


 

2. Червень 1905 р.Сталося 1857 селянських виступів, що охопили 64 з 94 повітів України.

3. Літо 1905 р.В Україні виникли місцеві організації Всеро­сійської селянської спілки. Найбільшого поширення ці об'єднання набули на Лівобережжі та на Півдні. Всього в Україні було створено 120 селянських і волосних органі­зацій спілки, 12 повітових і 7 губернських комітетів.

4. Осінь 1905 р.Прокотилася хвиля селянських повстань. Серед найбільших був виступ селян в с Великі Сорочинціна Полтавщині, над якими було вчинено жорстоку роз­праву. Щ події змалював В. Короленко у творі «Сорочин-ська трагедія».

5. Жовтень 1905 р.У с Вихвостові на Чернігівщині селяни розгромили маєток місцевого поміщика, спалили його горілчаний завод.

Найзаможніші селяни, боячись, що біднота добереть­ся до їхнього майна, організували самосуд над 15 найак­тивнішими .учасниками антипоміщицького виступу і по-звірячому вбили їх.

Вихвоетівську трагедію змалював М. Коцюбинський у повісті «Фата моргана».

За 1905 р. відбулося 4 тис. селянських виступів у 7 тис. сіп.

Під час селянських виступів зростали:

політична свідомість селян, їх організованість, активність і масовість.

Виступи в армії та на флоті 14—25 червня 1905 р.Повстання на броненосці «Потьом-кін». Організаторами повстання були Григорій Вакуленчук [Панас Матюшенко, вихідці з України. Більшість команди корабля укомплектовано українцями. До складу комітету, який готував повстання, увійшли матроси — члени різних політичних партій, зокрема й більшовики, анархісти тощо. Повстання вибухнуло раніше наміченого строку під впли­вом вістей з Одеси, де розпочався політичний страйк, а та-


 




кож унаслідок знущання офіцерів над матросами, які від­мовилися їсти борщ, зварений із зіпсованого м'яса. 14 червня 1905 р. Підчас сутички між офіцерами і матро­сами було вбито Г. Вакуленчука і командування кораблем перебрав П. Матюшенко. Кілька днів повсталий корабель плавав Чорним морем. Проти нього було вислано ескадру Чорноморського флоту, але матроси відмовилися стріляти у товаришів. Лише нестача вугілля, харчів і прісної води при­мусила команду повсталого корабля здатися румунським властям. Більшість потьомкінців не повернулася до Росії. Через два роки нелетально повернувся П. Матюшенко, де його у Миколаєві заарештували і за вироком військово-мОрського суду повісили в Севастополі.

15—16 листопада 1905 р.У Севастополі повстали моряки 12 кораблів Чорноморського флоту. їх очолив лейтенант П. Шмідт. Повсталі висунули вимоги до царя - склика­ти Установчі збори. Після 13-годинного бою виступ було придушено. П. Шмідта і його найближчих помічників за­арештовано і за вироком військово-морського суду роз­стріляно.

18 листопада 1905 р.Збройний виступ саперів у Києві на чолі з Б. Жаданівським. До майже тисячі військовиків при­єдналися 4 тис. робітників міста. Проти повсталих кинуто регулярні війська та місцеву поліцію. Загальні втрати з обох боків становили 250 вбитих і поранених.

Значення повстань в армії іна флоті

Вони сприяли розгортанню народної боротьби проти ца­ризму і засвідчили, що головна опора царизму — армія — пе­рестала бути надійною.

Жовтневий політичний страйк

У жовтневому ' політичному страйку в Україні. взяли участь 120 тис. робітників.

Він проходив під гаслами «Геть самодержавство», «Хай живе всенародне повстання».


10 жовтня 1905 р.У Харкові відбувся загальноміський мі­тинг; де зібралося 20 тис. страйкарів. Наступного дня в центрі міста робітники й студенти спорудили 8 барикад.

12 жовтня 1905 р.Страйк залізничників в Одесі, до яких приєдналися робітники інших підприємств міста.

13 жовтня 1905 р.Масова похоронна процесія з поховання загиблих 10 жовтня у збройній сутичці страйкарів із по­ліцією та царськими військами у Катеринославі, яка ви­лилася у величезний мітинг.

Революційну хвилю жовтня 1905 р. царизм не зміг при­душити силою та змушений був піти на поступки. 17 жовтня 1905 р.Микола II підписав маніфест, у якому на­роду обіцяли громадянські свободи:

• недоторканність особи;

• свободу совісті, зборів, союзів;

• свободу слова і друку.

Декларувалося скликання російського парламенту - за­конодавчої Державної думи - із залученням до виборів усіх верств населення.


Читайте також:

  1. Селянський двір та господарські споруди.




Переглядів: 794

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Причини революції | Поява масових українських періодичних видань

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.