Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



РОЛЬ – поняття, що означає поведінку людини в певній життєвій ситуації, відповідній становищу яке вона займає.

Психологічна структура особистості.

Вищий рівень - це рівень ядерних структур особистості, той психологічний скелет, або каркас, на який згодом нашаровується, нанизується все інше.

Другий рівень - це відносини особистості зі світом, взяті з їх змістовної сторони, по суті те, що позначається поняттям "внутрішній світ людини" (до нього ми відносимо емоційну, вольову і мотиваційну сфери особистості).

Нарешті, третій, нижній рівень - це експресивно-інструментальні структури, що характеризують типові для особистості форми або способи зовнішнього прояву, взаємодії зі світом, її зовнішню оболонку (тут ми можемо виділити такі складові, як темперамент, характер, здібності людини).

(за К.К.Платоновим)

1. Низький рівень особистості це біологічно обумовлена підструктура: вікові, статеві властивості психіки, уроджені властивості – тип нервової системи, темперамент.

2. Індивідуальні особливості психічних процесів людини: індивідуальні прояви пам’яті, сприймання, відчуттів, мислення здібностей, які залежать як від уроджених факторів, так і від тренувань, розвитку, вдосконалення цих властивостей.

3. Рівень індивідуального соціального досвіду: набуті знання, навички, уміння, звички. Ця підструктура формується переважно в процесі навчання і має соціальний характер.

4. Вищий рівень особистості– це спрямованість: бажання, інтереси, потяги, нахили, ідеали, погляди, переконання, світогляд, особливості характеру, самооцінки. Формується під впливом виховання в суспільстві, найбільш повно відображає ідеологію спільноти, до якої включена людина.

Несхожість людей між собою значна: в кожній з підструктур маються відмінності переконань і інтересів, досвіду і знань, здібностей і умінь, темпераменту і характеру. Ось чому дуже непросто зрозуміти іншу людину, непросто запобігти розбіжностей, суперечностей, навіть конфліктів з іншими людьми. Щоб більш глибоко зрозуміти себе та інших, треба мати певні психологічні знання у сполученні з спостережливістю.

Тепер ми можемо перейти до розгляду ще однією важливою складовою «зовнішньої оболонки» особистості – поняттю і значенням ролі у психологічній структурі людини.

Від шекспірівського порівняння світу з театром до створення психологічної теорії ролей минуло не одне століття, але точністю цього порівняння психологи не втомлюються захоплюватися. Відповідаючи на питання "хто я?", Люди дуже часто описують свої ролі в стійких системах відносин з іншими людьми: "мати", "дружина", "викладач", "учень" і так далі.

Соціальна роль як елемент структури особистості задається тим, що, потрапляючи у певну систему відносин з іншими людьми в тій або іншій якості (викладача, дружини і т. п.), людина стикається з певними вимогами, які неминуче і неминуче пред'являються тому, хто потрапляє на це місце, з системою очікувань, що в певній ситуації він буде себе вести певним чином. Основою, на якій формуються ці ролі, є соціальні норми.

Людина, як правило, є носієм ролей, пов'язаних з нормами різних соціальних груп, до яких він належить. Часом ці норми пред'являють до людини взаємовиключні очікування, що породжує так званий рольовий конфлікт. За прикладом далеко ходити не треба. У нашому суспільстві, та й не тільки в ньому, придбав загрозливі розміри рольової конфлікт працюючої жінки, яка розривається між обов'язками, які накладає на неї роль дружини і матері, і очікуваннями, що пред'являються до неї як до повноправного члену трудового колективу.


Читайте також:

  1. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  2. V Такі негативні особистісні утворення, як самовпевненість і нерозвиненість автономії та ініціативи, обумовлюють неадаптивне старіння людини.
  3. А. Це наявність в однієї людини кількох ліній клітин з різним набором хромосом.
  4. Абсолютна величина числа позначається символом .
  5. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
  6. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  7. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  8. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  9. Актуальність безпеки життєдіяльності. Сталий розвиток людини
  10. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  11. Акустичні поля людини
  12. Аналіз ризику в життєдіяльності людини.




Переглядів: 478

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття про особистість і її структуру, активність особистості і її джерела, розвиток і виховання особистості. Індивідуальні особливості особистості. | Необхідно розрізняти два класи ролей: конвенціональні і неформальні.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.