Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Кременисті породи

Кременисті породи складаються переважно з опалу SiO2·nH2O і халцедону SiO2. ці породи складають від 50 до 98% об’єму порід. Крім сполук кремнезему, в кременистих породах можуть бути присутні оксиди і сульфіди заліза, глинисті мінерали, карбонати кальцію і магнію, органічні речовини. Породи, які вміщують у незначній кількості сполуки заліза та органічної речовини мають світле забарвлення. Якщо присутні оксиди заліза, породи мають червоне забарвлення з різними відтінками. Гідрооксиди заліза та органічна речовина надають породам зеленувато-сірий, голубувато-сірий, сірий або чорний колір. Породи, які складаються з опалу досить легкі, високопористі на відміну від халцедонових порід, яшми і кременю. До кременистих порід належать діатоміти, радіолярити, трепели, опоки, яшми і кремені.

Діатоміти – складаються на 70-80% з дуже дрібних діатомових водоростей, заміщених опалом. Розмір опалових фрагментів діатомових водоростей від тисячних часток до 1 мм. Простір між залишками діатомових водоростей заповнений коломорфним кремнеземом. Як домішки в цих породах можуть бути глинистий матеріал, тонко дисперсна органічна речовина, сполуки заліза. Породи забарвлені в білий колір, інколи з жовтим або сірим відтінком. Діатоміти дуже легкі (густина 0,9 г/см3), високо пористі, у сухому вигляді плавають на воді. За зовнішнім виглядом діатоміти нагадують крейду, мажуть руки, всмоктують воду, але не взаємодіють з соляною кислотою.

Радіолярити на 80-90% складаються з залишків радіолярієвих водоростей розміром в соті і тисячні частки міліметра. Породи легкі – їх густина не перевищує 1,5 г/см3. забарвлення порід сіре, темно-сіре. Як домішки в породах присутні тонко дисперсна органічна речовина, глинисті мінерали, гідрооксиди заліза.

Трепели складаються з опалу у вигляді глобулів (округлих стяжінь, кульок), а також незначної кількості залишків діатомей, радіолярій і спікул губок. Як домішки в трепелах присутні глинистий та уламковий матеріал, інколи карбонатні мінерали. Колір порід сірий, жовтувато-сірий, світло-сірий.

Опока, як і трепел, переважно складається з дуже дрібних глобулів опалу, рідкісних залишків діатомей, радіолярій і спікул губок. На відміну від інших опалових порід в опоках спостерігається значний вміст теригенного матеріалу (піщаного, глинистого, алевритового – до 40-50%). Забарвлення опок трохи темніше, ніж у вищеназваних породах – від сірого до темно-сірого і чорного. Густина їх також трохи вища, ніж в інших опалових породах – до 1,8 г/см3.

Спонголіт – кремениста порода, яка складається із скелетів губок, заміщених опалом, а також значних домішок теригенного матеріалу, глауконіту, кальциту. Породи досить легкі, високопористі. Забарвлення сіре, різної інтенсивності.

Яшми складаються переважно з халцедону або суміші халцедону з кварцом. Ці породи вміщують в значних кількостях домішки глинистого матеріалу, оксидів заліза та органічної речовини, завдяки чому яшми мають різноманітне забарвлення – червоно-коричневе різних відтінків, зелене, строкате. Інколи ці породи вміщують невелику кількість залишків радіолярій і спікул губок. Яшми дуже міцні тверді породи з раковистим зламом. Густина їх становить до 2,5г/см3.

Кремені – породи, які складаються переважно з халцедону і співвідношень різних форм кремнезему: кварц-халцедону, кварц-халцедону-кристобаліту. Залягають вони у вигляді конкрецій, лінз і желваків серед вапняків і крейди, рідше серед глинистих та уламкових порід. Вони мають різне забарвлення: сіре, жовто-сіре, сірувато-оранжеве, темно-сіре. У розрізі конкреції мають зонально-смугасте забарвлення. Кремені дуже міцні і тверді (5-7твердістть). Розмір конкрецій досягає декількох десятків сантиметрів.

Текстури кременистих порід масивні, шаруваті, смугасті, плямисті структури переважно пелітоморфні.


Читайте також:

  1. Алюмінисті породи
  2. Біологічні особливості, продуктивність та породи коней
  3. Генетичне значення текстур породи
  4. ГЛИНИСТІ ГІРСЬКІ ПОРОДИ
  5. Грунтоутворюючі породи та їх категорії.
  6. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО БУДОВУ ЗЕМЛІ ТА ГІРСЬКІ ПОРОДИ
  7. Загальні відомості про гірські породи, що складають геологічний розріз
  8. Залізисті породи
  9. КАРБОНАТНІ ПОРОДИ
  10. Марганцеві породи
  11. МЕТАМОРФІЗМ І МЕТАМОРФІЧНІ ГІРСЬКІ ПОРОДИ




Переглядів: 1017

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Умови формування соляних порід, поширення та практичне значення | Фосфатні породи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.