Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Загальні відомості про гірські породи, що складають геологічний розріз

Рисунок 1.1 – Будова Землі

 

На глибині 2900 км міститься ядро Землі, радіус якого становить близько 3500 км. у його складі виділяють суб’ядро (тверде ядро) радіусом 1300 км та зовнішнє (рідке) ядро. Глибинні шари Землі нагріті більше, ніж поверхневі. Головним джерелом внутрішнього тепла Землі є розпад радіоактивних елементів у її надрах.

 

За походженням всі гірські породи поділяються на три групи:

1. Магматичні або вивержені.

2. Осадові.

3. Метаморфічні.

Магматичнігірські породи утворилися в результаті охолодження та затвердівання розплавленої магми (базальти, граніти та ін).

Осадові породи (глини, вапняки, пісковики, кам’яна сіль і т.д.) утворилися в результаті відкладення на дні водяних басейнів частинок зруйнованих вивержених порід, солей, а також органічних речовин.

Метаморфічні гірські породи (мармур, кристалічні сланці та ін.) утворилися в результаті дії на вапняки, сульфатні солі, глини та інші породи високих температур і тисків при занурюванні їх в надра землі.

На долю осадових порід припадає близько 5% маси земної кори, однак з ними пов’язані майже всі родовища нафти і газу. В склад переважної більшості гірських порід входять лише декілька десятків мінералів, які називаються породоутворюючими. Основними мінералами, що входять до складу осадових гірських порід є – монтморілоніт, каолініт, галуазит, кварц, кальцит, доломіт, ангідрит та гіпс, а також деякі мінерали групи алюмосилікатів.

Важливою характеристикою осадових порід є їх структура і текстура, які відображають будову цих порід і суттєво впливають на характер руйнування при їх розбурюванні.

За структурою осадові породи поділяються на кристалічні та уламкові. Уламкові породи поділяють на грубоуламкові з розміром уламків більше 2 мм (гравій, галька, брекчія); піскові з розміром уламків від 0,1 до 2 мм (піски і пісковики); дрібноземи з розміром від 0,01 до 0,1 мм (алевроліти, суглинки, супіски, лес) та глинисті з розміром частинок менше 0,01 мм (глини, аргиліти та глинисті сланці).

За природою сил зчеплення між частинками осадові є:

· скельові (пісковик, вапняк, мергель);

· зв’язані або пластичні (глинисті породи);

· сипучі (піски).

Сили зчеплення скельових порід характеризуються молекулярним притяганням частинок одна до одної, а також наявністю сил тертя.

Сили зчеплення пластичних порід характеризуються взаємодією колоїдних частинок, які адсорбуються на поверхні уламків, а також наявністю сил тертя.

Сипучі породи не володіють зчепленням ні в сухому стані, ні при повному насиченні водою. Тільки при обмеженому насиченні водою у сипучих порід спостерігаються сили зчеплення, які обумовлені тертям.

Всім породам властиві, крім сил зчеплення, сили внутрішнього тертя, які залежать від сил притиску частинок між собою.

У кристалічних породах кристали зв’язані між собою силами молекулярної взаємодії у місцях взаємного контакту. В уламкових породах зв’язок між уламками здійснюється з допомогою посторонніх цементуючих речовин.

Під текстурою розуміють ті особливості будови породи, які обумовлені взаємним просторовим розміщенням кристалів або уламків: шаруватість, сланцюватість, пористість, тріщинуватість. Шаруватість виявляється у зміні петрографічного складу порід у вертикальному напрямку. Сланцювата текстура виникає під дією високих тисків і температур та в результаті перекристалізації мінеральних речовин. З текстурними особливостями будови породи зв’язана її анізотропність, тобто відмінність властивостей в різних напрямках. Фізико-механічні властивості в напрямку, паралельному площині напластування, шаруватості і сланцюватості, суттєво відрізняються від таких же властивостей у напрямку, перпендикулярному до цих площин. Величину відношення показника властивостей (наприклад міцності) у напрямку, паралельному площині шаруватості (сланцюватості), до показника цієї ж властивості у перпендикулярному до неї напрямку називають коефіцієнтом анізотропії.

Між твердими мінеральними зернами, що складають скелет осадової породи, майже завжди є різні за походженням, формою та розміром пустоти (пори). Сумарний об’єм всіх пустот, які містяться в 1 м3 породи, виражений в процентах, називають загальною пористістю. Сумарний об’єм пор в 1 м3 породи, сполучених між собою і по якими може перетікати пластовий флюїд під дією існуючих в природі градієнтів тисків, характеризує ефективну пористість. Ефективна пористість менша загальної тому, що в породі завжди є деяка кількість замкнутих, а також капілярних і субкапілярних пор, по яких рух при існуючих градієнтах тисків практично не можливий.

Тріщинуватість порід пов’язана з тектонічними рухами земної кори, а також з процесами перекристалізації. Тріщини можуть бути вертикальними, горизонтальними і похилими, розташовані хаотично або орієнтовано в якомусь напрямку. Трапляються тріщини зімкнуті і розкриті, причому ступінь розкриття (товщина тріщини) може коливатись від долей міліметра до десятків міліметрів. Іноді в породах зустрічаються великі порожнини (печери), як правило, сполучені одна з одною системою розкритих тріщин.


Читайте також:

  1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  5. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.
  6. Білковий обмін: загальні відомості
  7. Біографічні відомості
  8. Біологічний та геологічний кругообіг речовин у біосфері
  9. Боротьба з проявами національної самосвідомості
  10. В залежності від мети та характеру угоди, які лежать в основі випуску векселів, а також їх забезпечення розрізняють комерційні, фінансові та фіктивні векселя.
  11. В розрізі окремих груп
  12. В розрізі окремих груп




Переглядів: 1356

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Будова Землі | Насиченість гірських порід. Поровий тиск

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.