МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Мінливість.Мінливість – властивість живого організму змінюватися: набувати нові ознаки, втрачати колишні ознаки. Розрізняють два типи мінливості. 1. Неспадкоємна мінливість (модифікаційна) – виникає в процесі індивідуального розвитку організму й наступних поколінь не передається. Це зміна фенотипу під дією навколишнього середовища (фенотипова мінливість) 2. Спадкова мінливість (генотипова) – зміна генотипу. Ділиться на два класи: комбінативна – перекомбінація генів; мутаційна - якісна зміна генетичного апарата, матеріалу.
Комбінативна мінливість – виникає в результаті перекомбінації генів; гібридизації, як наслідок незалежної перекомбінації хромосом або кросинговера. Самі гени не змінюються, але змінюються їхні взаємодії.
Мутаційна мінливість – раптові зміни ознак, які обумовлені якісними змінами генетичного матеріалу. Організми, що вийшли в результаті даного процесу називаються мутантними.
Мутації – виникаючі раптово, стійкі зміни, які передаються в спадок і характеризуються переходом гена з одного алельного стану в інший, зміною числа й будови хромосом.
Гуго де Фріз в 1880р. уперше запропонував термін «мутація» і сформував «теорію мутації». Основні положення: 1. Мутації можуть торкатися будь-якої ознаки. 2. Мутації виникають раптово, без усяких переходів. Вони не утворюють безперервних рядів і не групуються навколо середнього значення ознаки. 3. Мутації, які виникають, стійкі й надалі можуть зберігатися з такою ж сталістю, як і вихідна ознака. 4. Мутації мають оборотний характер. Ген, що мутував може повернутися в колишній стан. 5. Мутації певного типу можуть виникати повторно. 6. Мутації кожного окремого гена здійснюються в різних напрямках. Кожен ген здатний давати цілий спектр мутацій. 7. Мутації проявляються по різному: можуть бути корисними або шкідливими.
Класифікація. В 1932р. Меллер поклав в основу класифікації напрямок і силу дії мутантної алелі в порівнянні з нормальною. І відповідно до цього принципу мутації розбив на п'ять класів: 1. Гіпоморфні - ослаблення ознаки в порівнянні з диким типом. 2. Гіперморфні - посилення ознаки в порівнянні з диким типом. 3. Аморфні - відсутність розвитку ознаки, характерного дикому типу. 4. Антиморфні - виникнення ознак протилежних дикому типу. 5. Неоморфні - розвиток зовсім нових ознак.
В основі сучасних класифікацій лежать різні принципи:
По типу клітин, які мутують: 1. Генеративні - мутація в статевих клітинах; 2. Соматичні.
По фенотипу: 1. Морфологічні - мутації, що змінюють зовнішні ознаки; 2. Фізіологічні - мутації, що призводять до порушення певних фізіологічних функцій, підвищують або знижують життєздатність. 3. Біохімічні - мутації, що гальмують або змінюють синтез певних хімічних речовин в організмі, як наслідок – порушують обмін.
За адаптивним значенням: 1. Корисні – сприяють збереженню виду; 2. Нейтральні – не впливають на життєздатність; 3. Шкідливі: - сублетальні – знижують життєдіяльність на 10 – 50%; - напівлетальні – знижують життєдіяльність на 50 – 80%; - летальні – приводять до 100% загибелі; - умовно-летальні – проявляються лише за певних умов.
Залежно від способу виникнення мутацій на: 1. Спонтанний - процес виникнення мутацій під впливом звичайних природних факторів зовнішнього середовища або під впливом внутрішніх біохімічних змін. Спонтанні мутації є наслідком помилок у роботі різних фізіологічних систем організму (клітини), які забеспечують нормальне функціонування. Причини – температурний шок, дія власних метаболітів, стан інших генів організму, зміни фізіологічного та біохімічного стану клітини. Характеризується частотою виникнення мутацій і напрямом мутування генів. 2. Індукований - процес виникнення мутацій під впливом спеціальних впливів.
Характеристики мутаційного процесу. 1. Частота виникнення мутацій - одна з визначальних рис кожного виду. Установлені закономірності: І. Різні гени в одному генотипі мутують з різною частотою, тобто існують гени: - мутабільні; - стабільні. ІІ. Подібні гени в різних генотипах мутують з різною частотою. У людини 1/20 гамет несе нову мутацію. На частоту мутацій впливає: - навколишнє середовище (радіація, випромінювання й т.д.); - генотип (поруч розташований ген).
Існують гени, які можуть збільшувати мутації інших генів (гени-мутатори), гени, що зменшують (гени-антимутатори). Кожен ген окремо мутує дуже рідко, але геннів багато і мутацій в них більше.
Характерною особливістю мутацій є: 1. Зворотність – мутантний ген може повернутись у вихідний стан завдяки зворотній мутації. Риверсія гена – процес зворотного переходу гена у вихідний стан. 2. Кожен алель здатний мутувати в різних напрямках і утворювати серії множинних алелей.
Закон гомологічних рядів (Вавілова). Види й роди генетично близькі характеризуються подібними рядами спадкової мінливості. Знаючи ряд форм у межах одного виду можна передбачати знаходження паралельних форм в інших видів і родів. Чим генетично ближче роди й види, тим повніше подібність у рядах їхньої мінливості. Існує певний рід g, який складається з видів g (G1, G2, G3) Кожен з цих видів має певні ознаки. G1 (a1+b1+c1…) G2 (a2+b2+c2…) G3 (a3+b3+c3…) де G1, G2, G3 – різні представники роду, тобто види; a, b, c – ознаки в даних представників.
За виявом у гетерозиготі: 1. Домінантні. Мутантні гени у випадку шкідливості негайно виключаються з природного добору. 2. Рецесивні. Як правило, шкідливі. За певних умов можуть бути корисними.
За відношенням до дикого типу: 1. Прямі (гени дикого типу → алельні форми) 2. Зворотні (супресорні і реверсія) Ушкоджений ген повністю відновлює свою будову – перетворюється у вихідний ген дикого типу. Частіше реверсія а→А. Інколи зворотніх мутацій може не спостерігатися (коли випадає ділянка хромосоми). Супресорні – повернення до дикого типу за рахунок іншої мутації. Мутація, яка супресує попередню може бути внутрішньогенною і міжгенною. Місенссупресії (міжгенні) – мутації в генах тРНК, за яких тРНК можуть взаємодіяти з несвоїми кодонами. Супресії на рівні трансляції зумовлені мутаціями в генах, що кодують білки рибосом.
За локалізацією в еукаріотичній клітині: 1. Ядерні 2. Цитоплазматичні – мають подібність до хромосомних (передаються з покоління в покоління), але піддаються законам цитоплазматичного спадкування.
Класифікація по характеру зміни генотипу: Мутації: 1. Геномні (поліплоїдія) – зміна кількості геномів або окремих хромосом: - еуплоїдія; - анеуплоїдія (гетероплоїдія). 2. Хромосомні перебудови (аберації). 3. Генні (точкові й сайт-специфічні). Читайте також:
|
||||||||
|